Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը մասնակցել է «Ֆինտեխ360» միջազգային կոնֆերանսին և ողջունել է մասնակիցներին
- Հրապարակվել է՝ 03/11/2022
Երևանում նոյեմբերի 3-ին մեկնարկել է «Ֆինտեխ360»(Fintech360) միջազգային կոնֆերանսը։ Միջոցառման մասնակիցներին և հյուրերին ողջունել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը, «Յունիբանկ»-ի խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանը։
Դավիթ Սահակյանն իր խոսքում անդրադարձել է միջոցառման կարևորությանը, նշել, որ բացի շատ հետաքրքիր և ուսանելի դասախոսություններից, այն նաև հնարավորություն է նոր ծանոթությունների հաստատման, ինչպես նաև Հայաստանում գործունեություն սկսելու և ծավալելու համար: Նա կոնֆերանսի մասնակիցներին տեղեկացրել է տեխնոլոգիական կազմակերպությունների համար Հայաստանում գործող արտոնությունների և դրամաշնորհային ծրագրերի մասին, անդրադարձել է նախարարության կողմից իրականացվող տեխնոլոգիական ոլորտի կրթական ծրագրերին, դրանց արդյունավետությանն ու կարևորությանը։
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նաև նախարարության գործունեության շրջանակները, որի կարևոր ուղղություններից է համարվում ֆինտեխը։ Նա ընդգծել է, որ նախարարությունը՝ Կենտրոնական բանկի հետ համագործակցության շնորհիվ, արդյունավետ աշխատանքներ է իրականացնում տվյալ ուղղությունն առաջ մղելու և զարգացնելու համար:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը ևս ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, խոսել ոլորտի զարգացումների, այդ ճանապարհին Կենտրոնական բանկի ունեցած գործունեության և դերակատարության մասին, անդրադարձել է թվայնացման ազգային օրակարգի, կիբեռանվտանգության, մի շարք այլ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին։
«Յունիբանկ»-ի խորհրդի նախագահ Գագիկ Զաքարյանն էլ անդրադարձել է միջոցառման պատմությանը, նշել, որ 20 տարուց ավելի տարբեր երկրներում անցկացվող այս կոֆերանսն արդեն 2-րդ անգամ է հյուրընկալվում Հայաստանում։ Մինչև 2020թ այն անցկացվել է «Ապագայի բանկեր» անվանումով, սակայն՝ նկատի ունենալով ժամանակակից բանկային համակարգում տեխնոլոգիական լուծումների լայն կիրառությունը և դրա պահանջարկի ավելացումը, այն վերանվանվել է «Ֆինտեխ360»»։
Երկօրյա կոնֆերանսի ընթացքում կներկայացվեն դասախոսություններ, տեղի կունենան պանելային քննարկումներ «Բանկերի ռազմավարությունն ու մարտավարությունը թվային հեղափոխության դարաշրջանում», «Էլեկտրոնային փողերի և դրամական փոխանցումներ», «Անհպում վճարումների և բջջային ծառայությունների էվոլյուցիան», «Նեոբանկերի ապագան» և մի շարք այլ թեմաներով։
«Ֆինտեխ360»-ը Հայաստանում է համախմբել ֆինանսական և տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետների աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ի մի բերելու ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտի վերջին միտումները, գտնելու նոր գործընկերներ և բիզնեսի զարգացման հնարավորություններ, ինչպես նաև կիսվելու իրենց փորձով ու ձեռքբերումներով։

Заместитель министра Давид Саакян принял участие в международной конференции «Финтех360» и поприветствовал участников
3 ноября в Ереване стартовала международная конференция «Финтех360». Участников и гостей мероприятия приветствовали заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян, заместитель председателя Центрального банка Оганнес Хачатрян, председатель правления «Юнибанка» Гагик Закарян.
В своем выступлении Давид Саакян коснулся важности мероприятия, отметил, что помимо очень интересных и познавательных лекций, это еще и возможность завязать новые знакомства, а также начать и развить деятельность в Армении. Он проинформировал участников конференции о действующих в Армении льготах и грантовых программах для технологических организаций, коснулся реализуемых министерством образовательных программ технологического сектора, их эффективности и актуальности.
Замминистра также представил сферу деятельности министерства, одним из важных направлений которого является финтех. Он подчеркнул, что министерство, благодаря сотрудничеству с Центробанком, проводит эффективную работу по продвижению и развитию этого направления.
Заместитель председателя Центрального банка Оганнес Хачатрян также поприветствовал участников мероприятия, рассказал о развитии сектора, деятельности и роли Центрального банка в этом направлении, коснулся национальной повестки цифровизации, кибербезопасности и работы, проводимые в ряде других направлений.
Председатель правления «Юнибанка» Гагик Закарян коснулся истории мероприятия, отметив, что эта совместная конференция, которая проводится в разных странах уже более 20 лет, проводится в Армении во второй раз. До 2020 года оно проходило под названием «Банки будущего», однако с учетом широкого использования технологических решений в современной банковской системе и увеличения их востребованности было переименовано в «Финтех360».
В ходе двухдневной конференции будут представлены лекции, пройдут панельные дискуссии на темы «Стратегия и тактика банков в эпоху цифровой революции», «Электронные деньги и денежные переводы», «Эволюция бесконтактных платежей и мобильных сервисов», «Будущее необанков» и ряд других тем.
«Финтех360» собрал в Армении финансовых и технологических специалистов из разных стран мира, чтобы собрать воедино последние тенденции в сфере финансовых технологий, найти новых партнеров и возможности для развития бизнеса, а также поделиться своим опытом и достижениями.