Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը Ճապոնիայում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը հոկտեմբերի 23-27-ը գտնվել է Ճապոնիայում, մասնակցել Չիբա քաղաքում կազմակերպված «Japan IT Week (Autumn)» ցուցահանդեսին։
Այցի շրջանակներում Դավիթ Սահակյանը հանդիպումներ է ունեցել Ճապոնիայի թվային փոխակերպման նախարար Տարո Կոնոյի, Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի վարչության Արևելյան և Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի բաժնի փոխտնօրեն Հորիվակի Յումիկոյի, Մանրամասն պլանավորման ուսումնասիրության թիմի ղեկավար Մասայուկի Ֆուրուկավայի, Ճապոնիայի արտաքին առևտրի կազմակերպության (JETRO) գործադիր փոխնախագահ Նոբուտակա Մայեկավայի, գլխավոր տնօրեն Միյազակի Րյոիչի և նշյալ կառույցների մի շարք ներկայացուցիչների հետ:
Նախարարի տեղակալին ուղեկցել է Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը:
Ճապոնիայի Թվային փոխակերպման նախարար Տարո Կոնոյի հետ հանդիպման ընթացքում Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործունեությունը, ոլորտի զարգացմանն ուղղված կառավարության քաղաքականությունը: Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված է Ճապոնիայի հետ գործակցության զարգացմամբ, համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ:
Նախարար Տարո Կոնոն դրական է գնահատել Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև համագործակցությունը՝ նշել, որ տպավորված է Հայաստանի տեխնոլոգիական կրթության որակով և շահագրգռված է Ճապոնիայում ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնների բացմամբ:
JICA-ում կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացվող «Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի գործարար համագործակցության ամրապնդման ծրագրի» (The Project for Strengthening Business Collaboration of High-Tech Industry in Armenia) նախաձեռնության ընթացքին վերաբերող հարցեր, կարևորվել է համագործակցության շարունակականությունը և զարգացումը:
JETRO-ում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը, ոլորտի զարգացման դինամիկան, ձեռքբերումներն ու հեռանկարները: Այնուհետև ներկաներն իրենց հարցերն են ուղղել նախարարի տեղակալին՝ Հայաստանի տնտեսական զարգացման, ոլորտում առկա խնդիրների, գործարար միջավայրի վերաբերյալ։

Заместитель министра Давид Саакян провел ряд встреч в Японии
Заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян 23-27 октября находился в Японии, принял участие в выставке «Japan IT Week (Autumn)», организованной в городе Чиба.
В рамках визита Давид Саакян встретился с министром цифровой трансформации Японии Таро Коно, заместителем директора департамента Восточной и Центральной Азии и Кавказа управления Центральной Азии и Кавказа агентства международного сотрудничества Японии (JICA) Хориваки Юмико, руководителем исследовательской группы детального планирования Масаюки Фурукава, заместителем исполнительного председателя организации внешней торговли Японии (JETRO) Нобутакой Маекавой, генеральным директором Миядзаки Рёичи и рядом представителей упомянутых структур.
Заместителя министра сопровождал Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Японии Арег Оганесян.
В ходе встречи с министром цифровой трансформации Японии Давид Саакян представил деятельность Министерства высокотехнологической промышленности РА, политику правительства, направленную на развитие отрасли. Заместитель министра подчеркнул, что армянская сторона заинтересована в развитии сотрудничества с Японией, реализации совместных проектов.
Министр Таро Коно положительно оценил сотрудничество между Арменией и Японией, отметив, что впечатлен качеством технологического образования в Армении и заинтересован в открытии центров креативных технологий «Тумо» в Японии.
В ходе встречи, состоявшейся в JICA, стороны обсудили вопросы, связанные с ходом реализуемой агентством в Армении инициативы «Проект по усилению делового сотрудничества в сфере высоких технологий в Армении» (The Project for Strengthening Business Collaboration of High-Tech Industry in Armenia), была подчеркнута важность продолжительности и развития сотрудничества.
В ходе встречи в JETRO заместитель министра Давид Саакян представил технологическую экосистему Армении, динамику развития отрасли, достижения и перспективы. Затем присутствующие адресовали заместителю министра вопросы относительно экономического развития Армении, существующих проблем в отрасли и бизнес-среды.