Նախարարի առաջին տեղակալն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տեխնոլոգիական ոլորտում հայ-ղազախական հարաբերությունների հետագա զարգացման հնարավորությունները:
Գևորգ Մանթաշյանը դեսպան Իմանբաևին և Ղազախստանի դեսպանության նորանշանակ խորհրդական Ալիխան Ահմեդովին ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործառույթները, նախարարության կողմից համակարգվող ոլորտները, իրականացվող ծրագրերը և առաջնահերթ ուղղությունները, ինչպես նաև՝ Հայաստանում ՏՏ ընկերությունների գործունեության համար ստեղծված պայմանները:
Նախարարի առաջին տեղակալն առանձնակի ընդգծել է 2023 թ. ապրիլի 28-ին Երևանում գումարված Հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի դրական ազդեցությունը երկկողմ փոխգործակցության զարգացման վրա:
Նա նշել է հայկական կողմի հետաքրքրությունը՝ համագործակցություն ձևավորելու Հայաստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «ՀայՓոստ» ընկերության և Ղազախստանի փոստային կապի ազգային օպերատոր «ԿազՓոստ» ընկերության միջև: Գևորգ Մանթաշյանը, որպես հաջող համագործակցության օրինակ, մանրամասներ է ներկայացրել նաև «Astana Hub» միջազգային տեխնոպարկի հետ շարունակվող ակտիվ գործակցության մասին:
Բոլատ Իմանբաևը փոխանցել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի ուղերձի տեքստը, որում ներկայացված է Ղազախստանի տնտեսական զարգացման և իրականացվող բարեփոխումների ծրագիրը: Այս համատեքստում նա ներկայացրել է վիճակագրական որոշ տվյալներ Ղազախստանում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման վերաբերյալ՝ նշելով, որ ՏՏ ծառայությունների արտահանման ծավալները 2022 թ. աճել են 5 անգամ, իսկ մինչև տարվա վերջ այդ ցուցանիշը կարող է հասնել 500 մլն դոլարի:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև պետական համակարգի թվայնացման և ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման ոլորտներում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությանը: Նշվել է բարձր տեխնոլոգիաների և տիեզերական ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժի մասին։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել սերտ շփումները նախանշված ուղղություններով համագործակցությունը զարգացնելու նպատակով:

Первый заместитель министра принял посла Казахстана
13 сентября первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
В ходе встречи были обсуждены возможности дальнейшего развития армяно-казахстанских отношений в технологической сфере.
Геворг Манташян представил послу Болату Иманбаеву и новоназначенному советнику посольства Казахстана Алихану Ахметову основные направления Министерства высокотехнологической промышленности РА, координируемые Министерством отрасли, реализуемые программы и приоритетные направления, а также созданные условия для деятельности ИТ-компаний в Армении.
Первый заместитель министра особо подчеркнул положительное влияние состоявшегося 28 апреля 2023 года в Ереване 9-го заседания Армяно-казахстанской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству на развитие двустороннего сотрудничества.
Он отметил заинтересованность армянской стороны в формировании сотрудничества между национальным оператором почтовой связи Армении «Айпост» и национальным оператором почтовой связи Казахстана «Казпочта». Геворг Манташян в качестве примера успешного сотрудничества представил также подробности продолжающегося активного сотрудничества с международным технопарком «Астана Хаб».
Болат Иманбаев передал текст послания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, в котором представлена программа экономических реформ в Казахстане. В этом контексте он ознакомил Геворга Манташяна с некоторыми статистическими данными по развитию технологического сектора в Казахстане, отметив, что объемы экспорта ИТ-услуг в 2022 году увеличились в 5 раз, а к концу года этот показатель может достичь 500 миллионов долларов.
В ходе встречи также обсуждалась необходимость обмена опытом в сферах цифровизации государственной системы и развития стартап-экосистемы. Был отмечен большой потенциал сотрудничества в сфере высоких технологий, а также в космической сфере. Стороны договорились продолжить тесные контакты в целях развития сотрудничества по указанным направлениям.