Նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի 14-րդ տարեկան հանդիպմանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հունիսի 26-29-ն աշխատանքային այցով գտնվել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Տիանջին քաղաքում և մասնակցել Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Նոր չեմպիոնների 14-րդ տարեկան հանդիպում 2023»-ին (Annual Meeting of the New Champions 2023):
Համաժողովի շրջանակում քննարկվել են տնտեսական և արդյունաբերական զարգացումները, գլոբալ մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղիները, դիտարկվել են Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շարունակական նախաձեռնությունների միջոցով տնտեսական առաջընթացի հնարավորությունները:
Համաժողովը բաղկացած է եղել վեց ծրագրային ուղղություններից, որոնք անդրադարձել են մի շարք թեմաների՝ այդ թվում համաշխարհային գնաճ, Էներգիայի փոխակերպում, ՏՏ և առաջավոր տեխնոլոգիաներ: Համաժողովն այս տարի անցկացվել է «Ձեռնարկատիրությունը որպես համաշխարհային տնտեսության շարժիչ ուժ» խորագրի ներքո:
Նախարարի առաջին տեղակալը համաժողովի շրջանակում ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումները, ներդրումային միջավայրի առավելությունները, ՀՀ կառավարության համար տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման առանցքային նշանակությունը, մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել բարձր տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում համագործակցության օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունները:
Համաշխարհային տնտեսության վերականգնման համար վճռորոշ այս ժամանակաշրջանում հանդիպումը մեկտեղել էր ավելի քան 1500 համաշխարհային առաջնորդների՝ բիզնեսից, կառավարությունից, քաղաքացիական հասարակությունից ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններից: Հանդիպման առանցքում տարբեր տարածաշրջաններում նորարարությունը և ձեռներեցությունը վերագործարկելու անհրաժեշտությունն էր, ինչպես նաև գտնել արդյունաբերության նոր մոդելներ և գործընկերություններ, որոնք կօգնեն վստահորեն շարժվել դեպի ավելի արդար, կայուն և ճկուն համաշխարհային տնտեսություն:

First Deputy Minister Gevorg Mantashyan took part in the 14th Annual Meeting of the World Economic Forum
On June 26-29, Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA was on a working visit to Tianjin, People’s Republic of China, where he took part in the World Economic Forum’s 14th Annual Meeting of the New Champions 2023.
Within the framework of the forum, economic and industrial developments, ways to face global challenges were discussed, opportunities for economic progress through ongoing initiatives of the World Economic Forum were considered.
The forum consisted of six program areas that covered a range of topics including global inflation, energy transition, IT and advanced technologies. This year the forum was held under the theme “Entrepreneurship: the driving force of the global economy.”
Within the framework of the forum, the First Deputy Minister presented the achievements of the Armenian technology sector, the advantages of the investment environment, the key importance of the development of the technological ecosystem for the Government of the RA and discussed with representatives of the participating countries the possibilities of expanding the agenda of cooperation in the field of high technologies and digitalization.
The meeting brought together more than 1,500 world leaders from business, government, civil society and international organizations at this crucial moment for the recovery of the global economy.
At the heart of the meeting was the need to spur new momentum for innovation and entrepreneurship across geographies not only to revive growth but also to find new industry models and partnerships that can put us on a firm trajectory to a more equitable, sustainable and resilient global economy.