Նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի 14-րդ տարեկան հանդիպմանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հունիսի 26-29-ն աշխատանքային այցով գտնվել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Տիանջին քաղաքում և մասնակցել Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Նոր չեմպիոնների 14-րդ տարեկան հանդիպում 2023»-ին (Annual Meeting of the New Champions 2023):
Համաժողովի շրջանակում քննարկվել են տնտեսական և արդյունաբերական զարգացումները, գլոբալ մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղիները, դիտարկվել են Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շարունակական նախաձեռնությունների միջոցով տնտեսական առաջընթացի հնարավորությունները:
Համաժողովը բաղկացած է եղել վեց ծրագրային ուղղություններից, որոնք անդրադարձել են մի շարք թեմաների՝ այդ թվում համաշխարհային գնաճ, Էներգիայի փոխակերպում, ՏՏ և առաջավոր տեխնոլոգիաներ: Համաժողովն այս տարի անցկացվել է «Ձեռնարկատիրությունը որպես համաշխարհային տնտեսության շարժիչ ուժ» խորագրի ներքո:
Նախարարի առաջին տեղակալը համաժողովի շրջանակում ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումները, ներդրումային միջավայրի առավելությունները, ՀՀ կառավարության համար տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման առանցքային նշանակությունը, մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել բարձր տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում համագործակցության օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունները:
Համաշխարհային տնտեսության վերականգնման համար վճռորոշ այս ժամանակաշրջանում հանդիպումը մեկտեղել էր ավելի քան 1500 համաշխարհային առաջնորդների՝ բիզնեսից, կառավարությունից, քաղաքացիական հասարակությունից ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններից: Հանդիպման առանցքում տարբեր տարածաշրջաններում նորարարությունը և ձեռներեցությունը վերագործարկելու անհրաժեշտությունն էր, ինչպես նաև գտնել արդյունաբերության նոր մոդելներ և գործընկերություններ, որոնք կօգնեն վստահորեն շարժվել դեպի ավելի արդար, կայուն և ճկուն համաշխարհային տնտեսություն:

Первый заместитель министра Геворг Манташян принял участие в 14-м ежегодном заседании Всемирного экономического форума
Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян 26-29 июня находился с рабочим визитом в Тяньцзине Китайской Народной Республики и принял участие в «14-й ежегодной встрече новых чемпионов 2023» Всемирного экономического форума.
В рамках форума обсуждались экономические и промышленные разработки, пути решения глобальных проблем, рассматривались возможности экономического прогресса при помощи текущих инициатив Всемирного экономического форума.
Форум состоял из шести программных направлений, которые охватывали ряд тем, включая глобальную инфляцию, энергетический переход, ИТ и передовые технологии. В этом году конференция прошла под девизом «Предпринимательство: движущая сила мировой экономики».
В рамках форума первый заместитель министра представил достижения технологического сектора Армении, преимущества инвестиционной среды, ключевое значение развития технологической экосистемы для правительства РА и обсудил с представителями стран-участниц возможности расширения повестки сотрудничества в сфере высоких технологий и цифровизации.
Встреча собрала более 1500 мировых лидеров бизнеса, правительства, гражданского общества и международных организаций в этот решающий момент для восстановления мировой экономики.
В основе встречи была необходимость придать новый импульс инновациям и предпринимательству в разных регионах не только для оживления роста, но и для поиска новых отраслевых моделей и партнерских отношений, которые помогут уверенно двигаться к более справедливой, устойчивой и жизнеспособной глобальной экономике.