Նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ԱՄՆ-ում մասնակցել է «Արհեստական բանականության (ԱԲ) կառավարում» համաժողովին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի «Արհեստական բանականության (ԱԲ) կառավարում» համաժողովին (AI Governance Summit)։
Այս թեմայով սա առաջին հավաքն էր, որտեղ հիմնական նպատակներից է առաջատար մեծ տեխնոլոգիական կազմակերպությունների, հանրային, ակադեմիական առաջնորդների, հետազոտական կենտրոնների, ուղեղային կենտրոնների և ՀԿ-ների հետ միասին ձևավորել ԱԲ-ն կիրառման և կառավարման կարգ:
Համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվել են արհեստական բանականության ոլորտի առանցքային թեմաներին առնչվող բաց և փակ ձևաչափի քննարկումներ, ինտերակտիվ երկխոսություններ և քննարկումներ, լիագումար նիստեր:
Նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է նաև համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած «AI Governance Alliance» կառավարման դաշինքի փակ աշխատանքային նստաշրջանին:
Հանդիպման ընթացքում Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը ԱԲ-ն կարգավորման, զարգացման և հասանելիության վերաբերյալ, ինչպես նաև ոլորտի զարգացմանն ուղղված ՀՀ-ում իրականացվող ԲՏԱՆ նախաձեռնությունները և վարվող քաղաքականությունը։
Քննարկվել են ԱԲ ոլորտում տարբեր երկրների միջազգային համագործակցության ձևավորման, վերահսկողության պահպանման և նորարարությունների խթանման հիմնական ուղղությունները, որը կարող է ծառայել որպես ուղեցույց ԱԲ-ի կառավարման ոլորտում միջազգային համագործակցության համար:
Վերջնական հաշվետվությունը կհրապարակվի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի օրերին Դավոսում 2024 թվականի հունվարին:

Первый заместитель министра Геворг Манташян принял участие в конференции «Управление искусственным интеллектом (ИИ)» в США
Это была первая встреча по данной теме, где одной из основных целей является совместная работа с ведущими крупными технологическими организациями, общественными, академическими лидерами, исследовательскими центрами, аналитическими центрами и неправительственными организациями для формирования порядка применения и управления ИИ.
В рамках конференции были организованы дискуссии открытого и закрытого форматов, посвященные ключевым темам в сфере искусственного интеллекта, интерактивные диалоги и обсуждения, а также пленарные заседания.
Первый заместитель министра Геворг Манташян также принял участие в закрытом рабочем заседании управленческого альянса «AI Governance Alliance», состоявшемся в рамках конференции.
В ходе встречи Геворг Манташян представил позицию Армении относительно регулирования, развития и доступа к искусственному интеллекту, а также инициативы и политику Министерства высокотехнологической промышленности, направленную на развитие отрасли.
Обсуждены основные направления формирования международного сотрудничества разных стран в области искусственного интеллекта, обеспечения контроля и продвижения инноваций, которые могут послужить ориентиром для международного сотрудничества в сфере управления ИИ.
Итоговый отчет будет опубликован во время Всемирного экономического форума в Давосе в январе 2024 года.