Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Մալդիվների շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և տեխնոլոգիայի պետնախարար Մուհամեդ Շարիֆին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 10-ին ընդունել է Մալդիվների շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և տեխնոլոգիայի պետնախարար Մուհամեդ Շարիֆին, ով նախագահում էր Երևանում անցկացվող ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UN ESCAP) Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տեղեկատվական գերարագընթաց կապուղու (APIS) համակարգող կոմիտեի 7-րդ նիստը։
Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է հյուրին, ներկայացրել նախարարության գործունեության ուղղություններն ու իրականացվող ծրագրերը, հույս հայտնել, որ առաջիկայում երկու երկրների միջև արդյունավետ համագործակցություն կձևավորվի։
Մուհամեդ Շարիֆը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, իր հերթին ներկայացրել Մալդիվների տնտեսության առանձնահատկությունները, իրենց նախարարության գործունեության շրջանակները: Պետնախարարը նշել է, որ առաջին անգամ է Հայաստանում և տպավորված է երկրի պատմությամբ և ժողովրդով: Նա նաև առանձնակի ընդգծել է, որ Երևանում անցկացվող նիստը կազակերպված էր շատ բարձր մակարդակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հեռահաղորդակցության ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր։ Կողմերը երկուստեք ներկայացրել են այդ ուղղությամբ իրենց երկրներում կիրառվող տեխնոլոգիական լուծումները, կիսվել փորձով՝ կապված կապուղիների, կապի օպերատորների, ինտերնետ հասանելիության, և մի շարք այլ թեմաների շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ջրային ռեսուրսների օգտագործմամբ տեխնոլոգիաների զարգացմանը։ Մուհամեդ Շարիֆը նշել է, որ Հայաստանում շատ լավ տեխնոլոգիական թիմերի է հանդիպել և ուրախ կլինի, եթե նրանք մասնակցություն ունենան իրենց մոտ անցկացվող «Մալդիվյան օվկիանոս, Կլիմայի փոփոխությունների լուծումներ» թեմայով հեքեթոնին, ներկայացնեն իրենց գաղափարներն ու տեխնոլոգիական լուծումները։
Հանդիպման ավարտին նախանշվել են համագործակցության մի շարք հնարավորություններ բարձր տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտներում։
Նշենք նաև, որ ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UN ESCAP) Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տեղեկատվական գերարագընթաց կապուղու (APIS) համակարգող կոմիտեի հաջորդ նիստը կանցկացվի Մալդիվներում։

Minister Robert Khachatryan received the State Minister of Environment, Climate Change and Technology of the Maldives Mohammed Shareef
On November 10, Minster of High-Tech Industry of the RA Robert Khachatryan received Mohammed Shareef, the State Minister of Environment, Climate Change and Technology of the Republic of Maldives, who was chairing the 7th Session of the Asia-Pacific Information Superhighway (APIS) Steering Committee of the UN Economic and Social Commission for Asia and Pacific (ESCAP) held in Yerevan.
Robert Khachatryan welcomed the guest, presented the directions of the Ministry’s activity and implemented programs, expressed hope that effective cooperation between the two countries will be formed in the near future.
Mohammed Shareef thanked for the reception, in his turn presented the specifics of the Maldivian economy and the sphere of activity of his Ministry. The State Minister noted that he is in Armenia for the first time and was impressed by the history and people of the country. He also underlined that the session held in Yerevan was organized at a very high level.
During the meeting, a number of issues related to the sector of telecommunications were discussed. Both sides presented the technological solutions used in their countries in this direction, shared experience related to communication channels, communication operators, Internet access, and a number of other topics. The issue of development of water-enabled technologies was also mentioned. Mohammed Shareef noted that he has met a lot of good technological teams in Armenia and would be happy if they participate in the hackathon on the topic “Maldives Ocean Hackathon 2023: Advancing Climate Solutions”, and present their ideas and technological solutions.
At the end of the meeting, a number of opportunities for cooperation in the fields of high technologies and telecommunications were outlined.
It should also be noted that the next session of the Asia-Pacific Information High Speed Channel (APIS) Coordinating Committee of the United Nations (UN) Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) will be held in the Maldives.