Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղարին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հունիսի 6-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Օլգա Ալգայերովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից պատրաստված «Նորարարությունը Հայաստանի կայուն զարգացման համար» երկրորդ զեկույցը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ընդգծել է զեկույցի կարևորությունը և նշել, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության թիմը պատրաստ է աջակցել ՄԱԿ-ի հանձնաժողովին բարձր տեխնոլոգիական ոլորտին առնչվող նախաձեռնություններում:
ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Օլգա Ալգայերովան իր հերթին պատմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման գործում նորարարության դերակատարման մասին: Նա շեշտել է, որ ներկայացված զեկույցը հայ փորձագետների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունք է:
Օլգա Ալգայերովան նշել է, որ բարձր են գնահատում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ գործընկերությունը, քանի որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Անդրադարձել է եղել նորարարության վիճակագրության մեթոդաբանության բարելավմանն առնչվող հարցերին, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի հնարավոր ներգրավմանը՝ Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում նորարարությունը խթանելու նպատակով:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել ջանքերը քննարկված հարցերի առաջմղման ուղղությամբ:

Министр Роберт Хачатрян принял исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян 6 июня принял делегацию во главе с исполнительным секретарем Европейской экономической комиссии ООН Ольгой Алгаеровой.
В ходе встречи стороны обсудили второй доклад «Инновации для устойчивого развития Армении», подготовленный Европейской экономической комиссией ООН.
Приветствуя гостей, министр Роберт Хачатрян подчеркнул важность доклада и отметил, что коллектив Министерства высокотехнологической промышленности Армении готов поддержать Комиссию ООН в инициативах, связанных с сектором высоких технологий.
Ольга Алгаерова, исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии ООН, в свою очередь рассказала о роли инноваций в развитии ООН. Она подчеркнула, что представленный доклад является результатом совместной работы с армянскими экспертами.
Ольга Алгаерова отметила, что высоко ценит партнерство с Министерством высокотехнологической промышленности РА, так как Армения имеет большой потенциал в области инноваций и высоких технологий.
В ходе встречи были затронуты вопросы, связанные с усовершенствованием методологии статистики инноваций, а также возможное привлечение армянской диаспоры в целях продвижения инноваций в сельскохозяйственном секторе Армении.