Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ԿՏՀ ղեկավար կազմին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը օգոստոսի 7-ին ընդունել է Կապի տարածաշրջանային համագործակցության գործադիր կոմիտեի գլխավոր տնօրեն Նուրուդին Մուխիտդինովին և գործադիր տնօրենի տեղակալ Նատալյա Զորյային։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել օգոստոսի 8-ին Երևանում կայանալիք Կապի տարածաշրջանային համագործակցության (ԿՏՀ) Փոստային կապի և փոստային կապի օպերատորների միության համատեղ 55/44-րդ նիստի օրակարգին առնչվող հարցերին։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է Հայաստանի համար հեռահաղորդակցության ոլորտի կարևորությունը, անդրադարձել այդ ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին ու զարգացումներին, ներկայացրել փոստային կապի ոլորտում իրականացված բարեփոխումները։
Նուրուդին Մուխիտդինովը նախարարին է ներկայացրել Կապի տարածաշրջանային համագործակցության գործառույթներն ու նպատակները, անդամ պետությունների միջև արդյունավետ գործակցության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոստային կապի ոլորտում թվային տեխնոլոգիաների ներդրման, կապի նորագույն համակարգերի կիրառությունների արդյունավետությանն առնչվող հարցեր։
Ռոբերտ Խաչատրյանը հաջողություն է մաղթել ԿՏՀ աշխատանքներին, վստահություն հայտնել, որ Երևանում կայանալիք համատեղ նիստի ընթացքում շոշափելի արդյունքներ կգրանցվեն։
Հանդիպման ավարտին Նուրուդին Մուխիտդինովը Կապի տարածաշրջանային համագործակցության շրջանակներում ակտիվ համագործակցության համար պատվոգրեր է հանձնել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանին, նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանին, Կապի և փոստի վարչության պետի պարտականություններ կատարող Ծովինար Գալստյանին և «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանին։
Նշենք, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչները ընդգրկված են Կապի տարածաշրջանային համագործակցության փոստային կապի հանձնաժողովի և փոստային կապի օպերատորների խորհրդի, ինչպես նաև կից գործող աշխատանքային խմբերում:

Министр Роберт Хачатрян принял руководство РСС
7 августа министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял генерального директора исполнительного комитета Регионального содружества в области связи (РСС) Нурудина Мухитдинова и заместителя генерального директора Наталью Зорю.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с повесткой дня 55/44-го совместного заседания Комиссии РСС по почтовой связи, Совета операторов почтовой связи РСС и их рабочих групп, которое состоится 8 августа в Ереване.
Министр Роберт Хачатрян подчеркнул важность сферы телекоммуникаций для Армении, рассказал о работах и развитиях в этом направлении, представил реформы, осуществляемые в сфере почтовой связи.
Нурудин Мухитдинов представил министру функции и задачи РСС, а также работы, проводимые в направлении эффективного взаимодействия государств-членов.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, связанные с внедрением цифровых технологий в сфере почтовой связи и эффективностью применения новейших систем связи.
Роберт Хачатрян пожелал удачи работе РСС, выразив уверенность, что совместное заседания в Ереване будет иметь ощутимые результаты.
В завершение встречи Нурудин Мухитдинов вручил сертификаты за активное сотрудничество в рамках РСС министру высокотехнологической промышленности РА Роберту Хачатряну, заместителю министра Давиду Саакяну, исполняющему обязанности начальника Управления связи и почты Цовинару Галстяну и генеральному директору компании «Айпост» Араику Абрамяну.
Отметим, что представители Министерства высокотехнологической промышленности РА и ЗАО «Айпост» входят в состав Комиссии РСС по почтовой связи, Совета операторов почтовой связи РСС и их рабочих групп.