Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Իսրայելի դեսպան Ջոել Լիոնին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մայիսի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իսրայելի Պետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոել Լիոնին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում Իսրայելի պատվավոր հյուպատոս Աշոտ Շախմուրադյանը։
Կողմերը ողջունել են միմյանց, անդրադարձել Հայաստանի և Իսրայելի միջև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին։
Դեսպան Ջոել Լիոնը խոսել է Իսրայելի տեխնոլոգիական բնագավառի պետական համակարգի կառուցվածքի ու գործունեության մասին, հետաքրքրվել նախարարության առաջնահերթություններով և գերակա ուղղություններով։
Ռոբերտ Խաչատրյանը դեսպանին է ներկայացրել նախարարության գործունեության շրջանակները, իրականացվող ծրագրերը, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման, տեխնոլոգիական կրթության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Նախարարն անդրադարձել է նաև «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, դրանում իսրայելական ընկերությունների ներգրավման հնարավորություններին։
Հաշվի առնելով Հայաստանի տնտեսության, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում ազգային առաջնահերթությունները՝ առանձնացվել են հնարավոր համագործակցության զարգացման այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ ճշգրիտ և հիմնարար գիտությունները, այլընտրանքային էներգետիկան, երկրաբանությունը և երկրաֆիզիկան, կենսատեխնոլոգիաները։
Ներկայացվել է հայկական ընկերությունների ներուժը, հատկապես ծրագրային ապահովման, միկրոէլեկտրոնիկայի, արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման ուղղություններում։
Դեսպան Ջոել Լիոնն պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում նպաստել նշված ուղղություններով երկու երկրների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու ընդլայնմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև ոլորտային միջոցառումներին և ցուցահանդեսներին երկուստեք մասնակցություն ունենալու, համապատասխան մասնագետների փորձի փոխանակման կարևորությունը։

Министр Роберт Хачатрян принял посла Израиля Джоеля Лиона
22 мая министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Государства Израиль в Армении Джоэля Лиона. Во встрече также принял участие почетный консул Израиля в Армении Ашот Шахмурадян.
После взаимного приветствия стороны обсудили возможности сотрудничества между Арменией и Израилем в сфере высоких технологий.
Посол Джоэль рассказал о государственной структуре и деятельности технологической сферы Израиля, также поинтересовался приоритетами и основными направлениями Министерства высоких технологий Армении.
Роберт Хачатрян представил послу основные направления деятельности Министерства, реализуемые программы и работы, проводимые в направлении развития стартап-экосистемы и технологического образования. Министр также коснулся программы «Инженерный город» и возможностей привлечения к нему израильских компаний.
С учетом национальных приоритетов в области экономики, науки и технологий Армении были определены такие направления возможного развития сотрудничества, как: точные и фундаментальные науки, альтернативная энергетика, геология и геофизика, биотехнологии. Был представлен потенциал армянских компаний, особенно в области программного обеспечения, микроэлектроники, искусственного интеллекта и машинного обучения.
Посол Джоэль Лион выразил готовсность содействовать формированию и расширению сотрудничества между двумя странами по отмеченным направлениям в рамках своих полномочий. В ходе встречи также обсуждалась важность двустороннего участия в отраслевых мероприятиях и выставках и обмена опытом соответствующих специалистов.