Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Իրանի նորանշանակ դեսպան Մեհդի Սոհբանիին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոհբանիին:
Նախարարը շնորհավորել է Մեհդի Սոհբանիին Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել հայ-իրանական բազմադարյա, պատմական խորը կապեր ունեցող, բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու գործում:
Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հիմնական գործառույթները և այն ոլորտները, որոնք համակարգում է նախարարությունը: Մեհդի Սոհբանիին է ներկայացվել ԻԻՀ նախորդ դեսպանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու կատարված աշխատանքը, հայկական և իրանական տեխնոլոգիական ընկերությունների միջև համագործակցության ձևավորմանն ուղղված քայլերը: Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել ջանքեր գործադրել բոլոր պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու և նոր համագործակցություններ ձևավորելու ուղղությամբ:
Նորանշանակ դեսպանը գոհունակությամբ փաստել է հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում և հույս հայտնել, որ երկու երկրները կկարողանան արդյունավետ համագործակցություն ձևավորել նաև գիտելիքահեն և տեխնոլոգիական ոլորտներում: Այս համատեքստում դեսպանն ընդգծել է, որ Իրանը լուրջ ձեռքբերումներ ունի նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում և իր զարգացման տեմպերով բարձր դիրք է զբաղեցնում աշխարհում: Դեսպանի խոսքով՝ Իրանում այժմ կա 7800 գիտելիքահեն ընկերություն, տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալող 12 000 ընկերություն և 6 գիտատեխնոլոգիական պարկ՝ 111 000 աշխատակիցներով:
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ դեսպանի ներկայացրած ցուցանիշները շատ ոգևորիչ են, նաև հիշեցրել է, որ շատ տպավորված էր «ԴիջիԹեք Էքսպո 2022» ցուցահանդեսի ընթացքում իրանական ընկերությունների ներկայացրած լուծումներով:
Կողմերը համաձայնել են, որ միմյանց ճանաչողությունը բարձրացնելու նպատակով անհրաժեշտ է ավելի հաճախ կազմակերպել իրանական և հայկական մասնավոր ընկերությունների փոխադարձ մասնակցությունը երկու երկրներում անցկացվող ցուցահանդեսներին և այլ միջոցառումներին: Այս համատեքստում նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հրավիրել է իրանական ընկերություններին մասնակցելու հոկտեմբերին կայանալիք «ԴիջիԹեք էքսպո 2023» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին, ինչպես նաև՝ 2024 թ. մարտին կայանալիք «ԱրմՀայԹեք 2024» պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսին:

Министр Роберт Хачатрян принял новоназначенного посла Ирана Мехди Собхани
8 сентября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в Республике Армения Мехди Собхани.
Министр поздравил Мехти Сохбани с вступлением на должность посла Ирана в Армении и пожелал ему успехов в укреплении давних армяно-иранских, исторических и дружественных отношений. Роберт Хачатрян представил основные функции Министерства высокотехнологической промышленности и направления, координируемые министерством.
Мехди Собхани были представлены достигнутые с предыдущим послом Ирана договоренности и проделанная работа, шаги по формированию сотрудничества между армянскими и иранскими технологическими компаниями. Министр выразил готовность приложить усилия для реализации всех договоренностей и формирования новых партнерских отношений.
Новоназначенный посол с удовлетворением отметил высокий уровень армяно-иранских отношений во всех сферах, представляющих взаимный интерес, и выразил надежду, что две страны смогут сформировать эффективное сотрудничество в области знаний и технологий.
В этом контексте посол подчеркнул, что Иран добился серьезных достижений в области новейших технологий и по своим темпам развития занимает высокое положение в мире.
По словам посла, сейчас в Иране действуют 7800 наукоемких компаний, 12 000 технологических компаний и 6 научно-технологических парков со 111 000 сотрудников.
Министр Роберт Хачатрян отметил, что представленные послом показатели очень обнадеживают, а также напомнил, что его очень впечатлили решения, представленные иранскими компаниями в ходе выставки «DigiTec Expo 2022».
Стороны согласились, что в целях повышения взаимного признания необходимо чаще организовывать взаимное участие иранских и армянских частных компаний в выставках и других мероприятиях, проводимых в обеих странах.
В этом контексте министр Роберт Хачатрян пригласил иранские компании принять участие в выставке технологий «DigiTec Expo 2023», которая состоится в октябре, а также в международной выставке оборонных технологий «ArmHighTech 2024», которая состоится в марте 2024 года.