Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Հունգարիայի դեսպանին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը օգոստոսի 1-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունգարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աննա Մարիա Շիկոյին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Հունգարիայի դեսպանատան առաջին քարտուղար Զոլտան Հեգին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է ԲՏԱ նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու ծրագրերը, մասնավորապես անդրադարձել է «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, Ազգային վենչուրային հիմնադրամին, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը, տիեզերական գործունեության և թվայնացման ոլորտում տարվող աշխատանքներին: Նախարարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև վերահաստատվող համագործակցությունը կարող է զարգանալ բարձր տեխնոլոգիական մի շարք ուղղություններով:
Հունգարիայի Հանրապետության դեսպան Աննա Մարիա Շիկոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ներկայացրել իրենց երկրում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում առկա ներուժը և նշել, որ Հունգարիան առաջատարներից է STEM կրթության ծրագրերի իրականացմամբ, ենթակառուցվածքներով հագեցած արդյունաբերական պարկերով, որի փորձով պատրաստ են կիսվել Հայաստանի հետ: Դեսպանի խոսքով՝ թեև իրենց երկրում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն չկա, սակայն այլ նախարարություններ իրականացնում են տեխնոլոգիական արդյունաբերության գործառույթներ և պատրաստակամ են համագործակցելու Հայաստանի հետ:
Կողմերը քննարկել են նաև տիեզերական տեխնոլոգիաների, ինժեներիայի, հետազոտությունների ու մշակումների (R&D) էկոհամակարգի, 5G ցանցի, ոլորտային ընկերությունների բիզնես կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակներում փոխգործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպման ավարտին նախարարը դեսպանին առաջարկել է ճանաչողական այց իրականացնել Ինժեներական քաղաք և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն: Դեսպանն էլ իր հերթին հրավիրել է Ռոբերտ Խաչատրյանին Հունգարիա՝ ծանոթանալու իրենց երկրի տեխնոլոգիական և գիտակրթական հաստատությունների գործունեությանը, ՏՏ ոլորտում հունգարական փորձին, ինչպես նաև օգոստոսին Երևանում կայանալիք Հունգարիայի ազգային տոնին:

Министр Роберт Хачатрян принял посла Венгрии
1 августа министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Венгрии в Республике Армения Анну Марию Шико. На встрече также присутствовали первый заместитель министра Геворг Манташян и первый секретарь посольства Венгрии Золтан Хеги.
Приветствуя посла, Роберт Хачатрян представил работы и программы, осуществляемые министерством высокотехнологической промышленности, в частности, он коснулся проекта «Инженерный городок», Национального венчурного фонда, развития стартап-экосистемы и работ, проводимых в направлении космической деятельности и цифровизации. Министр выразил надежду, что возобновляемое сотрудничество двух стран может развиваться по ряду высокотехнологичных направлений.
Посол Венгерской Республики Анна Мария Шико, поблагодарив за прием, представила потенциал в области высокотехнологичной промышленности в своей стране и отметила, что Венгрия является одним из лидеров по реализации программ STEM-образования и по промышленным паркам, оснащенных инфраструктурой, опытом которой готова поделиться с Арменией.
По словам посла, хотя в их стране нету министерства высокотехнологической промышленности, есть другие министерства, которые выполняют функции технологической промышленности и готовы сотрудничать с Арменией.
Стороны также обсудили возможности взаимодействия в рамках программ, направленных на развитие космических технологий, инженерии, экосистемы исследования и разработки (R&D), сети 5G и развития бизнес-возможностей отраслевых компаний.
В завершение встречи министр предложил послу ознакомительную поездку в «Инженерный городок» и креативно-технологический центр «Тумо». Посол, в свою очередь, пригласил министра Роберта Хачатряна в Венгрию для ознакомления с деятельностью технологических и научных учебных заведений своей страны, венгерским опытом в сфере информационных технологий, а также с проведением в августе в Ереване Национального дня Венгрии.