Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հոկտեմբերի 6-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) «Առևտրի խթանում և որակի ենթակառուցվածքներ» (ԱԽՈԵ – TPQI) ծրագրի իրականացման աջակցման առաքելության ներկայացուցիչներին՝ ՀԲ Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինաթի գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱԽՈԵ ծրագրի իրականացման ընթացքը և Համաշխարհային բանկի հետ նոր նախագծեր սկսելու հնարավորությունները:
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել այն աշխատանքներին, որոնք ձեռնարկվում են ԱԽՈԵ-ի շրջանակներում, մասնավորապես՝ «Ինժեներական քաղաքի» կառուցման, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի նոր մասնաշենքի վերակառուցման, Սուպերհամակարգչային կենտրոնի ստեղծման, Ազգային վենչուրային հիմնադրամի ձևավորման ուղղությամբ:
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն արձանագրել է ԱԽՈԵ ծրագրի իրականացման ուղղությամբ նկատվող դրական առաջընթացը և ընդգծել է, որ իրականացվող ծրագրերն ուշադրության կենտրոնում են, նաև պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունն առաջարկված նոր ուղղություններով:

Министр Роберт Хачатрян принял представителей Всемирного банка
6 октября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял представителей миссии Всемирного банка по поддержке реализации проекта «Продвижение торговли и инфраструктуры качества» (TPQI) во главе с директором офиса Всемирного банка в Армении Каролин Гегинат.
В ходе встречи обсуждался ход осуществления проекта TPQI и возможности реализации новых проектов со Всемирным банком.
Министр высокотехнологической промышленности и представители Всемирного банка подробно рассмотрели работы, которые проводятся в рамках TPQI, в частности, в направлении строительства «Инженерного города», реконструкции нового здания Гюмрийского филиала Национального политехнического университета Армении, создание Суперкомпьютерного центра и формирование Национального венчурного фонда.
Министр Роберт Хачатрян констатировал положительный прогресс, наблюдаемый в реализации проекта TPQI, подчеркнул, что реализуемые программы находятся в центре внимания, а также выразил готовность продолжить сотрудничество по предложенным новым направлениям.