Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մարտի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին։
Կողմերը ողջունել են միմյանց, անդրադարձել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում առկա գործակցությանը, ոլորտային նախարարությունների և ընկերությունների միջև աշխատանքային հանդիպումների, համատեղ ծրագրերի իրականացման կարևորությանը։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական ոլորտում երկու երկրների միջև շատ դինամիկ հարաբերություններ են ձևավորվել, որոնք զարգացման և ընդլայնման մեծ ներուժ ունեն։
Դեսպան Բոլատ Իմանբաևն իր հերթին՝ կարևորելով Հայաստանի և Ղազախստանի միջև տեխնոլոգիական ոլորտի գործակցության զարգացումը, պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակում նպաստել հետագա արդյունավետ համագործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են թվայնացման, տեխնոլոգիական կրթության, տիեզերական տեխնոլոգիաների, մի շարք այլ ուղղություններով փոխգործակցության ընդլանման հնարավորությունները։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ապրիլի 27-28-ը Երևանում անցկացվելիք հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի ոլորտային օրակարգի ձևավորմանը, ինչպես նաև 8-րդ նիստի արձանագրության կատարմանն առնչվող մի շարք հարցերի։ Նշվել է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի շրջանակներում կքննարկվեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվային փոխակերպման, կիբեռանվտանգության, տիեզերական տեխնոլոգիաներին առնչվող բազմաբնույթ թեմաներ։
Հանդիպման ավարտին ևս մեկ անգամ վերահաստատվել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունն ու պատրաստակամությունը:

Министр Роберт Хачатрян принял посла Казахстана Болата Иманбаева
15 марта Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
Стороны поприветствовали друг друга, коснулись существующего сотрудничества в сфере высоких технологий, важности рабочих встреч между министерствами и компаниями, реализации совместных проектов.
Министр Роберт Хачатрян подчеркнул, что между двумя странами в технологической сфере сложились очень динамичные отношения, которые имеют большой потенциал для развития и расширения.
В свою очередь Посол Болат Иманбаев, подчеркнув развитие технологического сотрудничества между Арменией и Казахстаном, выразил готовность в рамках своих полномочий способствовать дальнейшему эффективному сотрудничеству.
В ходе встречи обсуждались возможности наращивания сотрудничества в области цифровизации, технологического образования, космических технологий и ряда других направлений.
Стороны коснулись также формирования отраслевой повестки 9-го заседания межправкомиссии по армяно-казахстанскому экономическому сотрудничеству, которое состоится в Ереване 27-28 апреля, а также ряда вопросов, связанных с связанных с реализацией протокола 8-го заседания.
Отмечалось, что в рамках 9-го заседания межправкомиссии будут обсуждаться различные темы, связанные с информационными технологиями, цифровой трансформацией, кибербезопасностью, космическими технологиями.
В завершение встречи еще раз была подтверждена необходимость и готовность развивать двусторонние отношения в сфере высоких технологий.