Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ԱՄԷ պատվիրակությանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) պատվիրակության ներկայացուցիչներին՝ ԱՄԷ առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիայի նախագահ Աբդուլլահ Ալ Մազրուիի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄԷ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլան:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է նախարարության գործունեության ընդհանուր շրջանակը, առաջնահերթ ուղղությունները և իրականացվող ծրագրերը: Նախարարն անդրադարձել է Հայաստան-ԱՄԷ հարաբերություններին՝ հույս հայտնելով, որ ԱՄԷ ներկայացուցչական պատվիրակության այցը կնպաստի երկկողմ կապերի ամրապնդմանը և կուրվագծի համագործակցության նոր ուղղություններ:
Աբդուլլահ Ալ Մազրուին նշել է, որ ԱՄԷ պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև գործարար կապերի զարգացումը խթանելու նպատակով: Նա նաև ընդգծել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության առանցքային դերը երկկողմ գործարար կապերի և հատկապես տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության զարգացման գործում:
Կողմերը շեշտել են բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման մեծ ներուժը և պատրաստակամություն են հայտնել փոխանակվելու ունեցած գիտելիքներով և փորձով:
Հանդիպման ավարտին նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է Հայաստանում անցկացվող տեխնոլոգիական միջոցառումները և հրավիրել ԱՄԷ ընկերություններին մասնակցելու հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք «ԴիջիԹեք 2023» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին:

Министр Роберт Хачатрян принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял представителей делегации Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), возглавляемой преседателем Федерации торгово-промышленных палат ОАЭ Абдуллой Аль Мазруи.
Во встрече также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол ОАЭ в Республике Армения Нариман Мохаммед Шариф Аль Мулла.
Приветствуя членов делегации, Роберт Хачатрян представил общие рамки деятельности Министерства, приоритетные направления и проводимые программы. Министр коснулся отношений Армения-ОАЭ, выразив надежду, что визит представительной делегации ОАЭ будет способствовать укреплению двусторонних отношений и наметит новые направления сотрудничества.
Абдулла Аль Мазруи отметил, что делегация ОАЭ прибыла в Армению с целью содействия развитию деловых отношений между частными секторами двух стран. Он также подчеркнул ключевую роль Министерства высокотехнологической промышленности РА в развитии двусторонних деловых связей и особенно сотрудничества в технологической сфере.
Стороны подчеркнули большой потенциал развития сектора высоких технологий и выразили готовность обмениваться знаниями и опытом.
В завершение встречи министр Роберт Хачатрян рассказал о технологических мероприятиях, проводимых в Армении, и пригласил компании ОАЭ принять участие в технологической выставке «DigiTec 2023», которая пройдет в октябре в Ереване.