Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն այցելել է ՄԱԶԾ ԿԶՆ նորարարական կենտրոն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հուլիսի 28-ին այցելել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Հայաստանի ԿԶՆ ազգային նորարարական կենտրոն, հանդիպում ունեցել կենտրոնի ղեկավար կազմի հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ՄԱԶԾ նորարարության և ԿԶՆ ֆինանսավորման պորտֆելի ու ԿԶՆ կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Ճորոխյանը և ԿԶՆ կենտրոնի աշխատակիցները։
Հանդիպման ընթացքում Տիգրան Ճորոխյանը ներկայացրել է կենտրոնի հիմնական գործառույթների՝ տվյալագիտության, վարքաբանության, դիզայն մտածելակերպի և թվայնացման շրջանակներում իրենց իրականացրած ծրագրերը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը կարևորել է կենտրոնի գործունեությունը նորարարական նախագծերի, թվայնացման, տվյալագիտության, իրականացվող հետազոտությունների և առաջարկվող լուծումների առումով, որոնք աջակցում են ՀՀ կառավարությանը փաստահենք քաղաքականության մշակման գործում:
ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին վերահաստատել է Հայաստանի թվայնացման ու թվային փոխակերպման օրակարգին աջակցելու պատրաստակամությունը՝ կարևորելով նախանշված ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Ընդգծելով Հայաստանում թվայնացման կարևորությունը երկկողմ համագործակցության օրակարգի շրջանակում՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել թվայնացման և թվային փոխակերպման ոլորտներում առկա հիմնախնդիրների, այս ուղղությամբ իրականացվող ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերի ու լուծումների վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ երկուստեք կարևորվել է համագործակցությունը թվայնացման ոլորտում, կենտրոնի մասնակցությունը բաց տվյալների մասին ազգային քաղաքականության մշակման ու հանրային ոլորտում կարողությունների զարգացման գործում։
ԿԶՆ նորարարական կենտրոնը ՄԱԿ-ի և ՀՀ կառավարության համատեղ նախաձեռնությունն է՝ միտված հանրային ոլորտում նորարարության խթանմանը։ Կենտրոնն իր գործունեության վեց տարիների ընթացքում գլոբալ ազդանշաններն ու միտումները վերածում է գիտելիքի և փաստերի, որպեսզի աջակցի պետական կառույցներին արագ փոփոխվող աշխարհում ընթացիկ և հրատապ խնդիրների լուծման ճանապարհին։
Վերջում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ կազմակերպելու հանդիպումներ համագործակցությունն ավելի առարկայական դարձնելու նպատակով։

Министр Роберт Хачатрян посетил Инновационный центр ЦУР ПРООН
28 июля министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян и первый заместитель министра Геворг Манташян посетили Национальный инновационный центр ЦУР Программы развития ООН и встретились с руководящим составом центра. На встрече присутствовали постоянный представитель Программы развития ООН Натия Нацвлишвили, руководитель портфеля инноваций и финансирования ЦУР и Центра ЦУР Тигран Чорохян и сотрудники Центра ЦУР.
В ходе встречи Тигран Чорохян представил программы, реализуемые в рамках основных функций центра: наука о данных, поведенческая наука, дизайн-мышление и цифровизация.
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян особо отметил деятельность центра в части инновационных проектов, цифровизации, науки о данных, проведенных исследований и предложенных решений, которые поддерживают правительство РА в разработке политики, основанной на фактах.
Постоянный представитель ПРООН Натия Нацвлишвили подтвердила готовность поддержать программу цифровизации и цифровой трансформации Армении, подчеркнув необходимость расширения сотрудничества в указанных направлениях.
Подчеркнув важность цифровизации в Армении в рамках повестки двустороннего сотрудничества, стороны обменялись мыслями о существующих проблемах в сфере цифровизации и цифровой трансформации, текущих и перспективных программах и решениях, реализуемых в этом направлении.
В частности, с обеих сторон было подчеркнуто сотрудничество в сфере цифровизации, участие центра в разработке национальной политики по открытым данным и развитие потенциала в государственном секторе.
Инновационный центр ЦУР – это совместная инициатива ООН и правительства РА, направленная на продвижение инноваций в государственном секторе. За шесть лет работы Центр превращал глобальные сигналы и тренды в знания и факты для поддержки государственных институтов в решении актуальных и насущных проблем в быстро меняющемся мире.
В итоге была достигнута договоренность организовать встречи, чтобы сделать сотрудничество более предметным.