Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն աշխատանքային այցով եղել է ԱՄԷ-ում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 13-16-ն աշխատանքային այցով եղել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, մասնակցել «Դուբայ ավիաշոու 2023» 18-րդ ցուցահանդեսին, ունեցել մի շարք հանդիպումներ:
Ռոբերտ Խաչատրյանը «Դուբայ ավիաշոու 2023» միջոցառման շրջանակներում շրջել է ցուցահանդեսի թեմատիկ ցուցասրահներով, ծանոթացել ավիատիեզերական և ավիացիոն արդյունաբերության վերջին տեխնոլոգիաներին ու նորարարություններին, մասնակից ընկերությունների կողմից նորարար, ժամանակակից ինքնաթիռների ցուցադրություններին, այցելել մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Հնդկաստանի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, ԱՄԷ-ի ազգային տաղավարներ, հանդիպումներ ու քննարկումներ է ունեցել միջազգային և ազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Այցի շրջանակում նոյեմբերի 14-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել են ԱՄԷ պաշտպանության պետնախարար Մոհամմադ Ահմադ ալ Բովարդիի հետ: Ռոբերտ Խաչատրյանը Մոհամմադ Ահմադ ալ Բովարդիին հրավիրել է մասնակցելու 2024թ. Հայաստանում կայանալիք «ԱրմՀայԹեք 2024» պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսին:
Նախարարը նոյեմբերի 15-ին այցելել է ԱՄԷ-ի մայրաքաղաք Աբու Դաբիում գտնվող Մոհամմեդ բեն Զայեդի արհեստական բանականության համալսարան (MBZUAI): Նախարարը շրջել է համալսարանի տարածքում, ծանոթացել գործող ենթակառուցվածքներին և հնարվորություններին: Այցի ընթացքում Ռոբերտ Խաչատրյանը հանդիպել է MBZUAI-ի հասարակական գործերի և շրջանավարտների հետ հարաբերությունների փոխնախագահ Սուլթան Ալ Հաջիին, վերջինիս հետ քննարկվել են համատեղ կրթական և վերապատրաստման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
MBZUAI-ը բարձրագույն հետազոտական ուսումնական հաստատություն է, որի գործունեությունն ուղղված է արհեստական բանականության և նորարարական էկոհամակարգի զարգացմանը: MBZUAI-ի կողմից իրականացվող նորարարական ակադեմիական և հետազոտական նախաձեռնությունները նպատակ ունեն մշակել ապագայի նորարարական լուծումներ:
Ճանաչողական այց է կազմակերպվել նաև Աբու Դաբիի էմիրությունում գտնվող «Մասդար Սիթի», որը հաճախ անվանում են նաև ապագայի էկո-քաղաք: Այցի ընթացքում կենտրոնի ներկայացուցիչների կողմից ներկայացվել է «Մասդար Սիթիի» գործունեությունը, քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները:

Министр Роберт Хачатрян был с рабочим визитом в ОАЭ
13-16 ноября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян был с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах, принял участие в 18-й выставке «Dubai Airshow 2023», провел ряд встреч.
В рамках мероприятия «Dubai Airshow 2023» Роберт Хачатрян осмотрел тематические салоны выставки, ознакомился с новейшими технологиями и новинками аэрокосмической и авиационной промышленности, демонстрациями инновационных, современных самолетов компаний-участников, посетил национальные павильоны ряда стран, в том числе Индии, Франции, Испании, ОАЭ, провел встречи и обсуждения с представителями международных и национальных организаций.
В рамках визита 14 ноября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян и министр обороны РА Сурен Папикян встретились с государственным министром обороны ОАЭ Мохаммадом Ахмадом Аль Боварди. Роберт Хачатрян пригласил Мохаммада Ахмада аль Боварди принять участие в международной выставке оборонных технологий «ArmHighTech 2024», которая пройдет в 2024 году в Армении.
15 ноября министр посетил Университет искусственного интеллекта Мохаммеда бен Заида (MBZUAI) в Абу-Даби, столице ОАЭ. Министр осмотрел территорию университета, ознакомился с существующей инфраструктурой и возможностями. В ходе визита Роберт Хачатрян встретился с вице-президентом по связям с общественностью и выпускниками MBZUAI Султаном Аль-Хаджи, с последним были обсуждены возможности совместных образовательных и обучающих программ.
MBZUAI — высшее научно-исследовательское учебное заведение, деятельность которого направлена на развитие искусственного интеллекта и инновационной экосистемы. Инновационные академические и исследовательские инициативы, реализуемые MBZUAI, направлены на разработку инновационных решений для будущего.
Также был организован ознакомительный визит в «Масдар Сити» в эмирате Абу-Даби, который часто называют эко-городом будущего. В ходе визита представители центра презентовали деятельность «Масдар Сити», были обсуждены возможности двустороннего сотрудничества.