Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է հայ-ավստրիական գործարար համաժողովի մասնակիցներին
Երևանում ապրիլի 27-ին կայացել է «Ավստրիա Showcase «Խելացի տեխնոլոգիաներ» Հայաստանում» հայ-ավստրիական գործարար համաժողովը, որի նպատակն է ամրապնդել և ընդլայնել համագործակցությունը տեխնոլոգիական ոլորտի հայկական և ավստրիական ընկերությունների միջև։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։ Նախարարը նշել է, որ նորարարությունն առանցքային դեր ունի Հայաստանի ապագա հաջողությունների համար, որը ոչ միայն նպաստում է երկարաժամկետ տնտեսական աճին, այլև լուրջ խթան է մեր երկրի առջև ծառացած սոցիալական և բնապահպանական խնդիրների լուծման համար:
«Գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանի կառավարության և մասնավորապես Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության որդեգրած ինովացիոն քաղաքականության անբաժանելի մասն է։ Մեր գերխնդիրն է ունենալ այնպիսի Հայաստան, որտեղ բարձրարժեք գիտատեխնիկական նվաճումներ են ստեղծվում և ներդրվում տնտեսության բոլոր ճյուղերում։ Այդ նպատակին հասնելու համար մենք կարևորում ենք մարդկային կապիտալի զարգացման ուղղությամբ շարունակական ներդրումների իրականացումը, ինչպես նաև գիտական և գործարար ոլորտների նրեկայացուցիչների միջև կապերի ամրապնդումը»,- նշել է նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, նաև ընդգծել, որ այս միջոցառումն Ավստրիայում գործող ընկերությունների համար լավ հնարավորություն է՝ ծանոթանալու հայկական ընկերությունների արտադրանքին ու ներուժին։
Ներկաներին ողջունել են նաև ՌԴ-ում Ավստրիայի դեսպանության առևտրային խորհրդատու Ռուդոլֆ Լուկավսկին, Հայաստանի Հանրապետությունում Ավստրիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թոմաս Մյուլմանը, Enterprise Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը։ Իրենց խոսքում նրանք անդրադարձել են երկու երկրների միջև մի շարք ոլորտներում հաստատված համագործակցությանը, համատեղ իրականացված միջոցառումներին ու ծրագրերին, «Ավստրիա Showcase «Խելացի տեխնոլոգիաներ» Հայաստանում» համաժողովի կարևորությանը, մասնակիցներին մաղթել արդյունավետ քննարկումներ և շոշափելի արդյունքներ։
Միջոցառմանը «Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը» զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։ Նա անդրադարձել է նախարարության
Այնուհետև ցուցադրվել են կարճ տեսահոլովակներ՝ Հայաստանի և Ավստրիայի տեխնոլոգիական ոլորտի հաջողությունների մասին։ Հաջորդիվ՝ միջոցառման մասնակից ընկերությունները ներկայացրել են իրենց գործունեությունն ու արտադրանքը։
«Ավստրիա Showcase «Խելացի տեխնոլոգիաներ» Հայաստանում» հայ-ավստրիական գործարար համաժողովը կազմակերպվել էր ՌԴ-ում Ավստրիայի դեսպանության և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության համագործակցությամբ։
Համաժողովին մասնակցել են տեխնոլոգիական ոլորտի 10 ավստրիական ընկերություններ, որոնք ներկայացրել են նորագույն տեխնոլոգիաներ և սարքավորումներ գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, փայտամշակման, մետալուրգիական և լեռնահանքային արդյունաբերության, մի շարք այլ ոլորտներում։

Министр Роберт Хачатрян приветствовал участников армяно-австрийского бизнес-форума
27 апреля в Ереване состоялся армяно-австрийский бизнес-форум «Австрия Showcase «Умные технологии» в Армении», целью которого является укрепление и расширение сотрудничества между армянскими и австрийскими компаниями в технологической сфере.
Участников мероприятия приветствовал министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян. Министр отметил, что ключевую роль в будущем успехе Армении играют инновации, которые не только способствуют долгосрочному экономическому росту, но и являются серьезным стимулом для решения социальных и экологических проблем, стоящих перед нашей страной.
«Развитие науки и технологий является неотъемлемой частью инновационной политики, принятой правительством Армении и, в частности, Министерством высокотехнологичной промышленности. Наша конечная цель – иметь Армению, в которой создаются ценные научно-технические достижения и инвестируются во все отрасли экономики. Для достижения этой цели мы подчеркиваем осуществление постоянных инвестиций в направлении развития человеческого капитала, а также укрепление связей между представителями научной и деловой сферы», — отметил министр Роберт Хачатрян, а также подчеркнул, что данное мероприятие является хорошей возможностью для компаний, работающих в Австрии, ознакомиться с продукцией и потенциалом армянских компаний.
Собравшихся также приветствовали торговый советник посольства Австрии в России Рудольф Лукавский, Чрезвычайный и Полномочный Посол Австрийской Республики в Республике Армения Томас Мюльман, генеральный директор компании «Энтерпрайз Армения» Левон Оганесян. В своих выступлениях они отметили налаженное сотрудничество между двумя странами в ряде областей, совместно реализуемые мероприятия и программы, актуальность форума «Austria Showcase «Smart Technologies» в Армении», пожелали участникам плодотворных дискуссий и ощутимых результатов.
На мероприятии с докладом «Высокотехнологичный сектор Армении» выступил первый заместитель министра высокотехнологической промышленности Армении Геворг Манташян. Он коснулся структуры и деятельности министерства, рассказал о достижениях Армении в технологической сфере в разные периоды, достижениях последних лет, зафиксированных результатах.
После этого были показаны короткие видеоролики об успехах технологического сектора Армении и Австрии. Далее компании, участвующие в мероприятии, представили свою деятельность и продукты.
Армяно-австрийский бизнес-форум «Austria Showcase «Smart Technologies» в Армении» был организован в сотрудничестве с Посольством Австрии в России и Министерством высокотехнологической промышленности Армении.
В форуме приняли участие 10 австрийских технологических компаний, которые представили новейшие технологии и оборудование в сельском хозяйстве, промышленности, деревообрабатывающей, металлургической и горнодобывающей промышленности и ряде других областей.