Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ընդունել է Եգիպտոսի դեսպան Սերենադ Գամիլին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան դեսպան Սերենադ Գամիլին:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարարն ընդգծել է հայ֊եգիպտական դարավոր բարեկամական և բարձր մակարդակի հարաբերությունների շարունակականության կարևորությունը: Հաշվի առնելով երկու երկրներում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման լուրջ նախադրյալները և առկա հնարավորությունները՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը շեշտել է, որ հայ-եգիպտական միջպետական հարաբերություններում գործակցության հեռանկարները շատ խոստումնալից են՝ առանձնակի ընդգծելով բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը:
Ռոբերտ Խաչատրյանը դեսպանին է ներկայացրել է նաև նախարարության տեսլականը, ոլորտային ծրագրերն ու նպատակները, ինչպես նաև իրականացվող աշխատանքները:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ինչպես նաև Եգիպտոսի ազգային տոնին նախարարի մասնակցության համար: Դեսպանը նշել է, որ բարձր է գնահատում նախարարության հետ փոխգործակցության հնարավորությունը, քանի որ տեխնոլոգիաներն այսօր բոլոր ոլորտներում են և տեխնոլոգիական լուծումների կիրառումն այլևս ոչ թե ընտրություն է, այլ՝ անհրաժեշտություն: Նա նախարարին է ներկայացրել Եգիպտոսի բարձր տեխնոլոգիական լուծումներով նոր մայրաքաղաքի կոնցեպտը. մշակվում է բջջային հավելված, որի շնորհիվ պետական մի շարք ծառայություններ հասանելի կլինեն բնակիչներին առցանց:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտային մի շարք թեմաների, մասնավորապես ՝ փոստի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ու միջոցառումների իրականացմանը: Քննարկվել է նաև երկու երկրների ոլորտային միջոցառումներին փոխադարձ մասնակցության կարևորությունը, մասնավորապես՝ դեկտեմբերի 4-7-ը Կահիրեում կայանալիք «ԷԴԵՔՍ 2023» պաշտպանական և անվտանգային տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսին հայկական կողմի և «ԴիջիԹեք23»-ին էքսպոյին եգիպտական կողմի մասնակցության հնարավորությունը:
Նախարարը հրավիրել է դեսպանին ճանաչողական այց կատարելու «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների և «ՔՈԱՖ» սմարթ կենտրոններ։

Minister Robert Khachatryan received the Ambassador of Egypt Serenad Gamil
On September 18, RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to Armenia, Serenade Gamil.
Welcoming the Ambassador, the Minister emphasized the importance of continuing Armenian-Egyptian friendly relations at a high level. Taking into account the serious prerequisites and existing opportunities for the development of the technology sector in both countries, Robert Khachatryan emphasized that the prospects for cooperation in Armenian-Egyptian interstate relations are very promising, especially noting the field of high technology.
Robert Khachatryan also presented the Ambassador with the vision of the Ministry, sectoral programs and goals, as well as the implemented works.
The Ambassador thanked for the reception, as well as for the Minister’s participation in the Egyptian National Day. The Ambassador noted that she appreciates the opportunity to interact with the ministry, since today technology is available in all areas and the use of technological solutions is no longer a choice, but a necessity. She presented the Minister with the concept of a new capital of Egypt with high-tech solutions: a mobile application is being developed, thanks to which a number of government services will be available to residents online.
During the meeting, a number of industry topics of bilateral interest were touched upon, in particular, the implementation of joint programs and activities in the field of postal services, communications and information technology.
The importance of mutual participation in field events of the two countries was also discussed, in particular, the possibility of participation of the Armenian side in the international exhibition of defense and security technologies “EDEX 2023”, which will be held in Cairo on December 4-7, and the participation of the Egyptian side in the exhibition “DigiTech23”.
The Minister invited the Ambassador to make introductory visits to “Tumo” creative technologies and “COAF” smart centers.