Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «ՏՏ ոլորտի ապագան․ պետություն-մասնավոր երկխոսություն» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը
- Հրապարակվել է՝ 20/11/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 18-ին մասնակցել է «ՏՏ ոլորտի ապագան․ պետություն-մասնավոր երկխոսություն» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը, որը վերաբերում էր «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքի նախագծին և հարակից օրենքների նախագծերին։
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, Ֆինանսների նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնյաներ, ՏՏ առաջատար ընկերությունների և փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչներ։
Նախարարը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, խոսել ՏՏ ոլորտի նոր օրենսդրության շուրջ պետություն-մասնավոր երկխոսության կարևորության մասին։
Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքի նախագծի առանցքային դրույթները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՏՏ նոր օրենսդրության առանձնահատկությունները, հնարավոր դրական և բացասական ազդեցությունները։ Պետական մարմինների ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ նոր օրենսդրության նպատակն է խթանել ՏՏ հետագա զարգացումը, և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ամրապնդելու համագործակցությունը ՏՏ ձեռնարկությունների և փորձագիտական հանրության հետ՝ գործուն հետադարձ կապ ապահովելու և մասնագիտական կարծիքներ ու առաջարկություններ ստանալու նպատակով։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի ազգային ներդրումային գործակալության՝ «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի կողմից։

Министр Роберт Хачатрян принял участие в круглом столе на тему «Будущее ИТ-сектора: диалог между государственным и частным секторами»
18 ноября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял участие в круглом столе на тему «Будущее ИТ-сектора: диалог между государственным и частным секторами», посвященный законопроекту «О государственной поддержке сфере высоких технологий» и прилегающим законопроектам.
В мероприятии также приняли участие заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян, заместитель министра экономики РА Рафаэль Геворкян, генеральный директор фонда «Энтерпрайз Армения» Левон Оганесян, должностные лица Министерства финансов, Комитета государственных доходов, представители ведущих ИТ-компаний и экспертного сообщества.
Министр поприветствовал участников обсуждения, отметил важность диалога между государственным и частным секторами по новому законодательству ИТ-сферы.
Заместитель министра Давид Саакян представил основные положения законопроекта «О государственной поддержке сфере высоких технологий».
В ходе встречи были обсуждены особенности нового ИТ-законодательства, возможные положительные и отрицательные последствия. Представители госорганов подчеркнули, что целью нового законодательства является содействие дальнейшему развитию информационных технологий, а правительство РА заинтересовано в укреплении сотрудничества с ИТ-предприятиями и экспертным сообществом с целью обеспечения эффективной обратной связи и получения профессиональных мнений и рекомендаций.
Мероприятие было организовано Национальным агенством Армении по содействию инвестициям — фондом «Энтерпрайз Армения».