Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «ՏՏ ոլորտի ապագան․ պետություն-մասնավոր երկխոսություն» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը
- Հրապարակվել է՝ 20/11/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 18-ին մասնակցել է «ՏՏ ոլորտի ապագան․ պետություն-մասնավոր երկխոսություն» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը, որը վերաբերում էր «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքի նախագծին և հարակից օրենքների նախագծերին։
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանը, Ֆինանսների նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնյաներ, ՏՏ առաջատար ընկերությունների և փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչներ։
Նախարարը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, խոսել ՏՏ ոլորտի նոր օրենսդրության շուրջ պետություն-մասնավոր երկխոսության կարևորության մասին։
Նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքի նախագծի առանցքային դրույթները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՏՏ նոր օրենսդրության առանձնահատկությունները, հնարավոր դրական և բացասական ազդեցությունները։ Պետական մարմինների ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ նոր օրենսդրության նպատակն է խթանել ՏՏ հետագա զարգացումը, և ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է ամրապնդելու համագործակցությունը ՏՏ ձեռնարկությունների և փորձագիտական հանրության հետ՝ գործուն հետադարձ կապ ապահովելու և մասնագիտական կարծիքներ ու առաջարկություններ ստանալու նպատակով։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի ազգային ներդրումային գործակալության՝ «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի կողմից։

Minister Robert Khachatryan participated in a round-table discussion on “The future of the IT sector: dialogue between the public and private sectors”
On November 18, the Minister of High-Tech Industry of the RA Robert Khachatryan took part in a round-table discussion on the topic “The Future of the IT Sector: Dialogue between Public and Private sectors”, dedicated to the draft law “On State Support for the High-Tech Sector” and adjacent bills.
Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA Davit Sahakyan, Deputy Minister of Economy of the RA Rafael Gevorgyan, General Director of “Enterprise Armenia” Fund Levon Ohanesyan, officials of the Ministry of Finance, State Revenue Committee, representatives of leading IT companies and expert community also participated in the event.
The Minister welcomed the participants of the event and spoke about the importance of the dialogue between public and private sectors on the new legislation of the IT sector.
Deputy Minister Davit Sahakyan presented the key provisions of the draft law “On State Support for the High-Tech Sector”.
During the meeting, the specifics of the new IT legislation, possible positive and negative effects were discussed. Representatives of state bodies emphasized that the purpose of the new legislation is to promote the further development of IT, and the Government of the Republic of Armenia is interested in strengthening cooperation with IT enterprises and the expert community in order to provide effective feedback and receive professional opinions and recommendations.
The event was organized by the National Investment Promotion Agency of Armenia, “Enterprise Armenia” Fund.