Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «Սիլիկոնյան լեռներ 2023» միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովին
Հոկտեմբերի 17-ին Երևանում մեկնարկել է «Սիլիկոնյան լեռներ 2023» ամենամյա միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է միջոցառման պաշտոնական բացման արարողությանը:
Այս տարի միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը նվիրված էր «խելացի երկրի» մարտահրավերներին և տնտեսության տարբեր ճյուղերում խելացի թվային լուծումների ուսումնասիրմանը:
Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրել է միջոցառման անցկացման նպատակն ու նշանակությունը: Նա նշել է, որ «Silicon Mountains»-ը հարթակ է՝ ևս մեկ անգամ շեշտելու մարդու և պետության դերը տեխնոլոգիաների զարգացման և արդյունավետ կառավարման գործում:
Գագաթնաժողովի հատուկ հյուրն էր «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» ՀՀ պետական մրցանակի 2022 թ. դափնեկիր, Adobe ընկերության գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, ով հանդես է եկել դասախոսությամբ, այնուհետև պատասխանել մասնակիցների հարցերին:
Գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված հատուկ ծրարի մարման արարողությունը: Ծրարի մարումն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Adobe ընկերության գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» ՀՀ պետական մրցանակի 13-րդ դափնեկիր Շանթանու Նարայենը:
Գագաթնաժողովի պաշտոնական մասի ավարտից հետո տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ՝ «Խելացի երկիր», «Խելացի բիզնես» և «Խելացի քաղաքացի» թեմաներով:
2019 թվականից՝ արդեն հինգերորդ անգամ անցկացվող «Սիլիկոնյան լեռներ» միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի կազմակերպիչը ՏՀՏԳՄ-ն է: Գագաթնաժողովն ամեն տարի մեկ հարկի տակ է միավորում տեխնոլոգիական ոլորտի հայաստանյան և միջազգային փորձագետների, պետական, հասարակական և մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների։

Министр Роберт Хачатрян принял участие в международном технологическом саммите «Силиконовые горы 2023»
17 октября в Ереване стартовал ежегодный международный технологический саммит «Силиконовые горы 2023». В официальной церемонии открытия мероприятия принял участие министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян.
В этом году саммит был посвящен вызовам «умной страны» и изучению умных цифровых решений в различных отраслях экономики.
Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работадателей информационно-коммуникационных технологий (UEICT), выступил с приветственная речью и представил цель и значение мероприятия. Он отметил, что «Силиконовые горы» — это площадка, которая еще раз подчеркивает роль человека и государства в развитии технологий и эффективного управления.
Специальным гостем саммита был лауреат Государственной премии РА «За глобальный вклад в сферу высоких технологий» 2022 года, генеральный директор компании Adobe Шантану Нарайен, который прочитал лекцию, а затем ответил на вопросы участников.
В рамках саммита состоялась церемония погашения специального конверта, посвященной теме «Государственная премия Республики Армения за глобальный вклад в сферу высоких технологий». Погашение конверта осуществили руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, исполнительный директор компании Adobe Шантану Нарайен, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян.
На специальном конверте изображен 13-ый лауреат Государственной премии РА «За глобальный вклад в сферу высоких технологий» Шантану Нарайен.
После окончания официальной части саммита начались панельные дискуссии на темы «Умная страна», «Умный бизнес» и «Умный гражданин».
Организатором международного технологического саммита «Силиконовые горы», который проводится с 2019 года уже в пятый раз, является Союз работадателей информационно-коммуникационных технологий (UEICT). Ежегодно саммит собирает под одной крышей армянских и международных экспертов в сфере технологий, представителей государственного, общественного и частного секторов.