Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «Սիլիկոնյան լեռներ 2023» միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովին
Հոկտեմբերի 17-ին Երևանում մեկնարկել է «Սիլիկոնյան լեռներ 2023» ամենամյա միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է միջոցառման պաշտոնական բացման արարողությանը:
Այս տարի միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովը նվիրված էր «խելացի երկրի» մարտահրավերներին և տնտեսության տարբեր ճյուղերում խելացի թվային լուծումների ուսումնասիրմանը:
Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության (ՏՀՏԳՄ) գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, ողջունելով ներկաներին, ներկայացրել է միջոցառման անցկացման նպատակն ու նշանակությունը: Նա նշել է, որ «Silicon Mountains»-ը հարթակ է՝ ևս մեկ անգամ շեշտելու մարդու և պետության դերը տեխնոլոգիաների զարգացման և արդյունավետ կառավարման գործում:
Գագաթնաժողովի հատուկ հյուրն էր «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» ՀՀ պետական մրցանակի 2022 թ. դափնեկիր, Adobe ընկերության գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, ով հանդես է եկել դասախոսությամբ, այնուհետև պատասխանել մասնակիցների հարցերին:
Գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված հատուկ ծրարի մարման արարողությունը: Ծրարի մարումն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Adobe ընկերության գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Հատուկ ծրարի վրա պատկերված է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» ՀՀ պետական մրցանակի 13-րդ դափնեկիր Շանթանու Նարայենը:
Գագաթնաժողովի պաշտոնական մասի ավարտից հետո տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ՝ «Խելացի երկիր», «Խելացի բիզնես» և «Խելացի քաղաքացի» թեմաներով:
2019 թվականից՝ արդեն հինգերորդ անգամ անցկացվող «Սիլիկոնյան լեռներ» միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի կազմակերպիչը ՏՀՏԳՄ-ն է: Գագաթնաժողովն ամեն տարի մեկ հարկի տակ է միավորում տեխնոլոգիական ոլորտի հայաստանյան և միջազգային փորձագետների, պետական, հասարակական և մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների։

Minister Robert Khachatryan took part in the “Silicon Mountains 2023” International Tech Summit
On October 17, the annual “Silicon Mountains 2023” International Tech Summit started in Yerevan. The RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan participated in the official opening ceremony of the event.
This year, the International Tech Summit was dedicated to the challenges of “smart country” and the study of smart digital solutions in various sectors of the economy.
Eduard Musayelyan, Executive Director of the Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT), welcomed the attendees and presented the purpose and significance of the event. He noted that “Silicon Mountains” is a platform to once again emphasize the role of a human and the country in the development of technologies and effective management.
The special guest of the summit was the laureate of the State Award of the Republic of Armenia “For Global Investment in High Technologies” of 2022, the Chairman and Chief Executive Officer of Adobe Shantanu Narayen, who gave a lecture and then answered questions from the participants.
Within the framework of the summit, a special envelope cancelation ceremony was held under the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Investment in High Technologies” theme. The cancelation of the special envelope was carried out by the Chief of Staff of the RA Prime Minister Arayik Harutyunyan, RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan, Chief Executive Director of Adobe Shantanu Narayen, President of the Armenian Association of Philatelists Hovik Musayelyan.
The special envelope depicts Shantanu Narayen, the 13th laureate of the State Award of the Republic of Armenia “For Global Investment in High Technologies”.
After the end of the official part of the summit, panel discussions were held on the topics of “Smart Country”, “Smart Business” and “Smart Citizen”.
The organizer of the “Silicon Mountains” International Tech Summit, which is being held for the fifth time since 2019, is the Union of Employers of Information and Communication Technologies (UEICT). Every year, the summit brings together Armenian and International experts of the technology sector, representatives of the state, public and private sectors to discuss the digital future of Armenia.