Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Պոլիտեխնիկական համալսարանի 90-րդ շրջանավարտների ավարտական երեկոյին
Հուլիսի 13-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) հոբելյանական՝ 90-րդ շրջանավարտների ավարտական երեկոն։
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀԱՊՀ խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, հոգաբարձուներ, բուհի բարերարներ, պրոֆեսորներ և դասախոսներ, շրջանավարտներ ու ծնողներ:
Շնորհավորելով շրջանավարտներին՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մաղթել է, որպեսզի Պոլիտեխնիկում ստացած գիտելիքներն ու ձևավորած հմտությունները հաջողությամբ կիրառեն մասնագիտական գործունեության ընթացքում։ Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի պոլիտեխնիկական համալսարանն այսօր ունի հիանալի նյութատեխնիկական բազա, որի շնորհիվ տեխնոլոգիական մայր բուհի ուսանողները տիրապետում են մասնագիտական նորագույն հմտություններին, ինչը շատ կարևոր նախադրյալ է այս ոլորտի աշխատաշուկայի համար։
«Ստանալով կրթություն Պոլիտեխնիկական համալսարանում՝ դուք ձեզ հետ տանում եք ոչ միայն մասնագիտական գիտելիքներ, այլ նաև՝ ինժեներական մտածողություն, կառուցողական միտք ու մարդկային արժեքներ։ Սակայն, անչափ կարևոր է, որպեսզի դուք շարունակեք կրթվել, ավելացնեք ու զարգացնեք ձեր հմտություններն ու ունակությունները։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը մի շարք դրամաշնորհային ծրագրեր է իրականացնում, որը հնարավորություն է ընձեռում ոլորտի ընկերություններին և մասնագետներին կյանքի կոչելու իրենց գիտական գաղափարները։ Ուրախ կլինեմ, եթե դուք ևս մասնակցեք, հաղթեք և ձեր նորարարական լուծումներով նպաստեք Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի առաջընթացին»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Շրջանավարտներին շնորհավորել է նաև ՀԱՊՀ խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը` նշելով, որ Պոլիտեխնիկական համալսարանում ձեռք բերած մասնագիտությունները պահանջված են ամբողջ աշխարհում։
«Զարգացող տեխնոլոգիաները, ինչպիսիք են՝ արհեստական բանականությունը, ռոբոտաշինությունը, բլոկչեյնը, մեքենայագիտությունը վերափոխում են նաև արդյունաբերության տարբեր ոլորտներ, մարտահրավեր են նետում սովորական դարձած նորմերին և հիմնովին վերափոխում մեր ապրելակերպը։
Շարունակեք սովորել և աճել և երբեք չվախենաք ընդլայնել հնարավորի սահմանները, որովհետև այդ սահմանները գծում եք դուք»,- ասել է Տիգրան Ավինյանը։
Շնորհավորական և ողջույնի խոսքով են հանդես եկել նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ՀԱՊՀ ռեկտոր Գոռ Վարդանյանը:

Министр Роберт Хачатрян принял участие в выпускном вечере 90-ого выпуска Национального Политехнического Университета Армении
13 июля состоялся выпускной вечер юбилейного, 90-ого по счету выпуска Национального Политехнического Университета Армении (НПУА).
В торжественном мероприятии приняли участие министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, председатель Совета НПУА Тигран Авинян, другие высокопоставленные лица, попечители, благотворители университета, профессора и преподаватели, выпускники и родители.
В своем выступлении министр Роберт Хачатрян поздравил выпускников и пожелал им успешно применять полученные в Политехническом университете знания и навыки в своей профессиональной деятельности. Министр подчеркнул, что Политехнический университет Армении сегодня имеет прекрасную материально-техническую базу, благодаря которой студенты первого технологического вуза Армении обладают новейшими профессиональными навыками, что является очень важной предпосылкой на рынке труда в этой сфере.
«Получая образование в Политехническом университете, вы берете с собой не только профессиональные знания, но и инженерное мышление, конструктивный ум и общечеловеческие ценности. Однако крайне важно, чтобы вы продолжали самообразование, повышали и развивали свои навыки и способности. Министерство высокотехнологической промышленности осуществляет ряд грантовых проектов, которые дают возможность компаниям и специалистам отрасли реализовать свои научные идеи. Буду рад, если вы тоже будете участвовать, побеждать и своими инновационными решениями способствовать прогрессу технологического сектора Армении», — сказал Роберт Хачатрян.
Выпускников также поздравил председатель Совета НПУА Тигран Авинян, отметив, что специальности, полученные в Политехническом университете, востребованны во всем мире.
«Развивающиеся технологии, как искусственный интеллект, робототехника, блокчейн, машиностроение, также трансформируют различные отрасли, бросают вызов ставшим обыденностью нормам и коренным образом меняют наш образ жизни. Продолжайте учиться и расти и никогда не бойтесь расширять границы возможного, потому что вы сами рисуете эти границы», — сказал Тигран Авинян.
С поздравительными и приветственными словами выступили также министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян и ректор НПУА Гор Варданян.