Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Հայաստանի թվային փոխակերպման հեռանկարներին նվիրված «Երևան Թեք Ֆորում 2023»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Skill ընկերության նախաձեռնությամբ մեկնարկած «Երևան Թեք Ֆորում 2023» (Yerevan Tech Forum 2K23) բիզնես միջոցառմանը: Այս տարի Ֆորումն անցկացվում է «Թվային փոխակերպում. Առաջխաղացման ռազմավարություններ» խորագրի ներքո:
Ողջունելով ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը բացման ելույթում խոսել է արդի աշխարհում տեխնոլոգիաների վրա հիմնված թվային տնտեսության զարգացման կարևորության մասին և շեշտել, որ պետական կառավարման բոլոր ոլորտներում գիտելիքի և տեխնոլոգիաների հիման վրա բարձրորակ, մատչելի, հասանելի ու հուսալի ծառայությունների ապահովումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է:Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի 2021-2025թթ. թվայնացման ռազմավարության ընդունումն այդ ուղղությամբ իրականացված կարևորագույն ձեռքբերումներից է.
«Ինչպես գիտենք, մեր օրերում առավել քան կարևորվում է տեխնոլոգիաների վրա հիմնված թվային տնտեսության զարգացումը, և ֆորումի շրջանակում անցկացվող քննարկումները, համոզված եմ, կլինեն արդյունավետ և կնպաստեն, որպեսզի միասին գտնենք առաջընթացի նոր ուղիներ ու հնարավորություններ:
Ուզում եմ հատկապես ընդգծել, որ Հայաստանի թվայնացման զարգացման և ոլորտի կայացմանն ուղղված քաղաքականության հաջողությունը մեծապես կախված է այս գործընթացում ներգրավված բոլոր շահագրգիռ կողմերի համատեղ աշխատանքից: Եվ հուսով եմ, որ «Երևան Թեք Ֆորում»-ի շրջանակում իրականացվող քննարկումները կլինեն արդյունավետ և կնպաստեն, որպեսզի միասին գտնենք ոլորտի առաջընթացի նոր ուղիներ՝ Հայաստանն իրապես տեխնոլոգիական, նորարական երկրների շարքում տեսնելու համար», – ասել է նախարարը:
Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն արդեն իսկ մշակել է հանրային թվային ծառայությունների 14 ստանդարտ և դրանք կիրառելու ուղեցույց: Ստեղծվել է «Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն» հիմնադրամը: Ավարտին է մոտենում թվային նույնականացման համակարգի (eID) բարեփոխումների գործընթացը։ Մշակման փուլում են գտնվում կիբեռանվտանգության և տվյալների քաղաքականությունների ձևավորման հայեցակարգերը:
Բացման խոսքով հանդես են եկել նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Telcell ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Արտյոմ Ղազարյանը, Skill ընկերության հիմնադիր Սերգեյ Ուսնունցը, ինչպես նաև Porsche, BMW, Lamborghini UK-ի նախկին գործադիր տնօրեն, սերիական գործարար և հեղինակ Քևին Գասքելը։
Պաշտոնական ելույթներին հաջորդել են թեմատիկ պանելային քննարկումները:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ֆորումի շրջանակներում մասնակցել է «Հանրային հատվածի թվային փոխակերպում․ կառուցելով կայուն ապագա» թեմայով պանելային քննարկմանը՝ խոսելով թվային աշխարհակարգում Հայաստանի դերակատարման և թվային փոխակերպման միջոցով ազգային մրցունակության բարձրացման կարևության մասին:
«Երևան Թեք Ֆորում»-ը փորձագիտական հարթակ է, որը համախմբում է գործարար համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից՝ քննարկելու բիզնեսի արդի թեմաները:

Министр Роберт Хачатрян принял участие в «Yerevan Tech Forum 2K23»
19 мая министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Роберт Хачатрян принял участие в бизнес мероприятии «Yerevan Tech Forum 2K23», посвященной перспективам цифровой трансформации Армении.
Приветствуя организаторов и участников форума, министр высокотехнологической промышленности в своей вступительной речи отметил важность развития технологичной цифровой экономики в современном мире и подчеркнул, что предоставление качественных, недорогих, доступных и надежных услуг на основе знания и технологии во всех сферах государственного управления является одним из приоритетов правительства Армении. По словам министра, принятие стратегии цифровизации Армении на 2021-2025 гг. является одним из наиболее важных достижений в этом направлении.
«Как известно, в наши дни более чем актуально развитие цифровой экономики, основанная на технологиях, и я уверен, что дискуссии, прошедшие в рамках форума, будут эффективными и будут способствовать поиску новых путей и возможностей для совместного прогресса.
Хочу особо подчеркнуть, что успех политики, направленной на развитие цифровизации Армении и сектора в целом, во многом зависит от совместной работы всех заинтересованных сторон, вовлеченных в этот процесс. И я надеюсь, что обсуждения, проходящие в рамках «Yerevan Tech Forum», будут эффективными и будут способствовать совместному поиску новых путей прогресса в сфере, чтобы увидеть Армению в числе действительно технологичных, инновационных стран», — сказал министр.
Роберт Хачатрян также отметил, что Министерство высокотехнологической промышленности Армении уже разработало 14 стандартов государственных цифровых услуг и указателя по их применению. Учрежден фонд «Агентство информационных систем Армении». А процесс реформирования системы цифровой идентификации (eID) подходит к концу. Кроме того, концепции разработки политик кибербезопасности и данных находятся в стадии разработки.
Ежегодный форум, организованный компанией Skill Event Marketing Company, в этом году проходил под заголовком «Цифровая трансформация: стратегии продвижения».
Со вступительной речью также выступили министр экономики Республики Армения Ваан Керобян, коммерческий директор компании Telcell Артем Казарян, основатель компании Skill Сергей Уснунц, а также бывший исполнительный директор Porsche, BMW, Lamborghini UK, серийный предприниматель и автор книг Кевин Гаскелл.
После официальных выступлений начались панельные дискусии. Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности Республики Армения Геворг Манташян принял участие в панельной дискуссии по теме «Цифровая трансформация государственного сектора: построение устойчивого будущего» и в частности говорил о роли Армении в цифровом миропорядке и важности повышения национальной конкурентоспособности посредством цифровой трансформации.
«Ереван Тек Форум» — это экспертная площадка, которая ежегодно объединяет множество представителей бизнес-сообщества из разных стран мира для обсуждения актуальных бизнес-тем.