Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «Համաշխարհային իրերի ինտերնետ կոնվենցիա» (WIOTC 2022) ամենամյա խորհրդաժողովին
- Հրապարակվել է՝ 10/02/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը փետրվարի 10-ին տեսաուղերձի միջոցով մասնակցել է Պեկինում կայացած «Համաշխարհային իրերի ինտերնետ կոնվենցիա» (WIOTC Annual Conference) խորհրդաժողովին:
Նախարարը հանդես է եկել բացման խոսքով, որում մասնավորապես նշել է.
«Խորհրդաժողովը կարևոր հարթակ է՝ քննարկելու տարբեր թեմաներ, որոնք առնչվում են իրերի ինտերնետի և թվային տնտեսության կայուն զարգացմանը, ինչպես նաև համաշխարահային տնտեսության և հասարակության նորարարական առաջընթացին։
Ակնհայտ է, որ թվայնացումը և իրերի ինտերնետը զգալի փոփոխություններ են բերել բազմաթիվ ոլորտներում՝ ապահովելով որակյալ ծառայություններ և ավելի խելացի հանրային ենթակառուցվածք: Վերջին տարիների համաճարակը ցույց տվեց, որ թվային տնտեսություն և հասարակություն ունենալը վճռորոշ դեր է խաղում նաև արտակարգ իրավիճակներում։
Հայաստանի կառավարությունը կարևոր նշանակություն է տալիս բարձր տեխնոլոգիաների շարունակական զարգացմանը։ Այդ նպատակով է ստեղծվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, որն ունի առանձնահատուկ գործառույթներ՝ խթանելու ոլորտային զարգացումը և Հայաստանը դարձնելու բարձր տեխնոլոգիաների վրա հիմնված արդյունաբերական երկիր:
Համոզված եմ, որ միայն միջազգային կազմակերպությունների ակտիվ համագործակցության և երկխոսության միջոցով կարող ենք հաղթահարել մեր առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչին զգալիորեն կնպաստի տարբեր երկրների միջև լավագույն փորձի փոխանակումը»։

Министр Роберт Хачатрян принял участие в ежегодной конференции «Всемирная конвенция Интернета вещей» (2022 WIOTC)
10 февраля министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян посредством видеообращения принял участие в «Всемирной конвенции Интернета вещей» (ежегодный форум WIOTC) в Пекине.
Министр выступил с приветственной речью, в которой особо отметил:
«Конференция является важной площадкой для обсуждения различных тем, связанных с устойчивым развитием Интернета вещей и цифровой экономики, а также с инновационным прогрессом мировой экономики и общества.
Очевидно, что цифровизация и Интернет вещей привели к значительным изменениям во многих областях, предоставляя более качественные услуги и более интеллектуальную общественную инфраструктуру. Эпидемия последних лет показала, что наличие цифровой экономики и общества играет решающую роль даже в чрезвычайных ситуациях. Пандемия последних лет показала, что наличие цифровой экономики и общества играет решающую роль в чрезвычайных ситуациях. Правительство Армении уделяет большое внимание постоянному развитию высоких технологий. С этой целью было создано Министерство высокотехнологической промышленности Армении, наделенное конкретными функциями для содействия отраслевому развитию и превращения Армении в промышленно развитую высокотехнологичную страну.
Уверен, что только благодаря активному сотрудничеству и диалогу международных организаций мы сможем преодолеть стоящие перед нами вызовы, чему в значительной степени будет способствовать обмен передовым опытом между разными странами».