Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Եգիպտոսի Ազգային տոնին նվիրված երեկոյին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հուլիսի 10-ին մասնակցել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Ազգային տոնին նվիրված երեկոյին:
Ռոբերտ Խաչատրյանն իր ելույթում ՀՀ կառավարության և իր անունից շնորհավորել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա 71-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
«Հայաստանն անկախությունից ի վեր բարեկամական սերտ հարաբերություններ է հաստատել Եգիպտոսի հետ, որը տարեցտարի վերընթաց զարգացում է ապրել, ընդլայնվել և ամրապնդվել է։ Ինձ համար մեծ պատիվ է մասնակցել բարեկամ Եգիպտոսի համար կարևոր այս տոնակատարությանը։
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ մեր երկկողմ օրակարգն իրապես հագեցած է, և այս տարիներին գրեթե բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել․ ունեցել ենք բազմաթիվ փոխադարձ այցելություններ, բարձրաստիճան հանդիպումներ, փորձագիտական այցեր, մասնակցություն երկու երկրների կողմից կազմակերպված տարբեր համաժողովների և ցուցահանդեսների, մեր երկրների միջև ստորագրվել են համագործակցության հինգ տասնյակից ավելի փաստաթղթեր, աճում է առևտրաշրջանառությունը»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Նախարարը կարևորել է սեպտեմբերի 24-26-ը Կահիրեում նախատեսված Տնտեսական, գիտական և տեխնիկական համագործակցության հարցերով հայ-եգիպտական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 6-րդ նիստի և դրա շրջանակներում գործարար համաժողովի անցկացումը, ինչը ևս մեկ կարևոր խթան կհանդիսանա առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում փոխգործակցության խորացման համար։
Նախարարը շեշտել է նաև, որ հայ-եգիպտական ջերմ հարաբերությունները հիմնված են դարերի պատմություն ունեցող հայ և եգիպտացի ժողովուրդների բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա, որտեղ առանձնահատուկ դերակատարություն ունի Եգիպտոսի հայ համայնքը, որը դարեր շարունակ իր նպաստն է բերել ինչպես Եգիպտոսի զարգացմանը, այնպես էլ Հայաստան-Եգիպտոս կապերի ամրապնդմանը։
«Այս համատեքստում պետք է ընդգծեմ, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում և շնորհակալ է այն մշտական հոգածության համար, որը Եգիպտոսի կառավարությունը պետական մակարդակով դրսևորում է Եգիպտոսում բնակվող մեր հայրենակիցների նկատմամբ։ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը երբեք չեն մոռանում Եգիպտոսի ժողովրդի և իշխանությունների կողմից ցեղասպանությունից փրկված իր զավակներին ցուցաբերված գրկաբաց ընդունելությունն ու աջակցությունը»,- նշել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում երկու պետությունների միջև համագործակցությանը՝ նախարարն ընդգծել է, որ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցության օրակարգի ընդլայնման, փորձի փոխանակման, մասնավոր ընկերությունների միջև երկխոսության հարթակների ձևավորման մի շարք հնարավորություններ։ Ռոբերտ Խաչատրյանը նաև նշել է, որ 2023թ․ դեկտեմբերի 4-7-ը նախատեսվում է մասնակցել Եգիպտոսում կայանալիք “EDEX” պաշտպանական տեխնոլոգիաների երրորդ միջազգային ցուցահանդեսին, որը լավ հնարավորություն է ներկայացնելու Հայաստանի տեխնոլոգիական ձեռքբերումները, խթանելու գործընկերների հետ փոխշահավետ և արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերություններն ունեն առավել զարգանալու և ընդլայնվելու մեծ ներուժ։
Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերենադ Գամիլը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, շնորհակալություն հայտնել նախարարին իրենց համար կարևոր և պատմական տոնին նվիրված երեկոյին ներկա գտնվելու և ողջույնի խոսքով հանդես գալու համար:
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև երկար տարիների բարեկամական հարաբերություններ են հաստատված։ Արաբական երկրներից Եգիպտոսն առաջիններից էր, որ Հայաստանի հետ 1992թ. հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ, իսկ 2022 թվականին արդեն նշվել է այդ հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակը։
«Մեծ պատիվ է ինձ համար ընդունել ձեզ այսօր այստեղ՝ նշելու 1952 թվականի հեղափոխության 71-րդ ամյակը, որը կարևոր իրադարձություն է ոչ միայն Եգիպտոսի, այլև աֆրիկյան մայրցամաքի և ողջ արաբական աշխարհի համար»,- նշել է դեսպան Սերենադ Գամիլը։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև տարեսկզբին Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի պաշտոնական այցին Հայաստան, այն համարել պատմական, քանի որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր այն Եգիպտոսի նախագահի 1-ին այցն էր մեր երկիր։ Սերենադ Գամիլը նաև ընդգծել է պատրաստակամությունը՝ բոլոր ոլորտներում զարգացնելու հարաբերությունները, որպեսզի էլ ավելի ամրապնդվի գործակցությունը երկու բարեկամական երկրների միջև։

Minister Robert Khachatryan participated in the evening dedicated to the National Day of Egypt
On July 10, the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Robert Khachatryan participated in the evening dedicated to the National Day of the Arab Republic of Egypt.
During his speech, Robert Khachatryan congratulated on behalf of the Republic of Armenia and himself on the occasion of the 71st anniversary of the National Day of the Arab Republic of Egypt, Revolution Day.
“Since independence, Armenia has established close friendly relations with Egypt, which have experienced upward development, expanded and strengthened year by year. It is a great honour for me to participate in this important celebration for our friend Egypt.
I am pleased to say that our bilateral agenda is really full, and significant progress has been made in almost all areas these years: we had many mutual visits, high-level meetings, expert visits, participation in various conferences and exhibitions organized by both countries, more than five dozen cooperation documents were signed between our countries, trade turnover is increasing,” said Robert Khachatryan.
The Minister emphasized the importance of holding the 6th session of the Armenian-Egyptian intergovernmental joint commission on economic, scientific and technical cooperation scheduled for September 24-26 in Cairo and the business forum within its framework, which will be another important stimulus for deepening cooperation in trade, economic and other spheres.
The Minister also emphasized that the warm Armenian-Egyptian relations are based on centuries-old friendship, mutual respect and trust between the Armenian and Egyptian peoples, where the Armenian community of Egypt has a special role, which has contributed to the development of Egypt and strengthening Armenian-Egyptian ties as well.
“In this context, I must emphasize that the RA government highly appreciates and is grateful for the constant care that the Egyptian government shows at the state level towards our compatriots living in Egypt. Armenia and the Armenian people never forget the welcome and support shown by the people and authorities of Egypt to those Armenians who survived the genocide,” said Robert Khachatryan.
Referring to the cooperation between the two states in the fields of technologies and digitization, Minister Khachatryan emphasized that during the bilateral and multilateral meetings, a number of opportunities for expanding the agenda of interaction, sharing experience, and forming dialogue platforms between private companies were discussed. Robert Khachatryan also noted that on December 4-7, 2023 it is planned to participate in the third international exhibition of defense and security technologies “EDEX” to be held in Egypt, which is a good opportunity to present Armenia’s technological achievements, to promote mutually beneficial and effective cooperation with partners.
Summarizing his speech, Minister Khachatryan emphasized that the relations between Armenia and Egypt have great potential to further develop and expand.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Armenia, Serenade Gamil, welcomed the participants of the event, thanked the Minister for attending the evening dedicated to the important and historical holiday for them and delivering a welcome speech.
The ambassador emphasized that friendly relations between Armenia and Egypt have been established for many years. Among the Arab countries, Egypt was one of the first to establish diplomatic relations in 1992, and in 2022 the 30th anniversary of the establishment of those relations was already celebrated.
“It is a great honour for me to welcome you here today to celebrate the 71st anniversary of the 1952 revolution, which is an important event not only for Egypt, but also for the African continent and the entire Arab world,” said Ambassador Serenade Gamil.
The ambassador also referred to the official visit of the President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah Al-Sisi, to Armenia at the beginning of the year, considering it historic, since it was the first visit of the Egyptian President to Armenia since the establishment of diplomatic relations between the two countries. Serenade Gamil also emphasized the readiness to develop relations in all spheres in order to further strengthen cooperation between the two friendly countries.