Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Եգիպտոսի Ազգային տոնին նվիրված երեկոյին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հուլիսի 10-ին մասնակցել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Ազգային տոնին նվիրված երեկոյին:
Ռոբերտ Խաչատրյանն իր ելույթում ՀՀ կառավարության և իր անունից շնորհավորել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա 71-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
«Հայաստանն անկախությունից ի վեր բարեկամական սերտ հարաբերություններ է հաստատել Եգիպտոսի հետ, որը տարեցտարի վերընթաց զարգացում է ապրել, ընդլայնվել և ամրապնդվել է։ Ինձ համար մեծ պատիվ է մասնակցել բարեկամ Եգիպտոսի համար կարևոր այս տոնակատարությանը։
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ մեր երկկողմ օրակարգն իրապես հագեցած է, և այս տարիներին գրեթե բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել․ ունեցել ենք բազմաթիվ փոխադարձ այցելություններ, բարձրաստիճան հանդիպումներ, փորձագիտական այցեր, մասնակցություն երկու երկրների կողմից կազմակերպված տարբեր համաժողովների և ցուցահանդեսների, մեր երկրների միջև ստորագրվել են համագործակցության հինգ տասնյակից ավելի փաստաթղթեր, աճում է առևտրաշրջանառությունը»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Նախարարը կարևորել է սեպտեմբերի 24-26-ը Կահիրեում նախատեսված Տնտեսական, գիտական և տեխնիկական համագործակցության հարցերով հայ-եգիպտական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 6-րդ նիստի և դրա շրջանակներում գործարար համաժողովի անցկացումը, ինչը ևս մեկ կարևոր խթան կհանդիսանա առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում փոխգործակցության խորացման համար։
Նախարարը շեշտել է նաև, որ հայ-եգիպտական ջերմ հարաբերությունները հիմնված են դարերի պատմություն ունեցող հայ և եգիպտացի ժողովուրդների բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա, որտեղ առանձնահատուկ դերակատարություն ունի Եգիպտոսի հայ համայնքը, որը դարեր շարունակ իր նպաստն է բերել ինչպես Եգիպտոսի զարգացմանը, այնպես էլ Հայաստան-Եգիպտոս կապերի ամրապնդմանը։
«Այս համատեքստում պետք է ընդգծեմ, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում և շնորհակալ է այն մշտական հոգածության համար, որը Եգիպտոսի կառավարությունը պետական մակարդակով դրսևորում է Եգիպտոսում բնակվող մեր հայրենակիցների նկատմամբ։ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը երբեք չեն մոռանում Եգիպտոսի ժողովրդի և իշխանությունների կողմից ցեղասպանությունից փրկված իր զավակներին ցուցաբերված գրկաբաց ընդունելությունն ու աջակցությունը»,- նշել է Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Անդրադառնալով տեխնոլոգիաների և թվայնացման ոլորտներում երկու պետությունների միջև համագործակցությանը՝ նախարարն ընդգծել է, որ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցության օրակարգի ընդլայնման, փորձի փոխանակման, մասնավոր ընկերությունների միջև երկխոսության հարթակների ձևավորման մի շարք հնարավորություններ։ Ռոբերտ Խաչատրյանը նաև նշել է, որ 2023թ․ դեկտեմբերի 4-7-ը նախատեսվում է մասնակցել Եգիպտոսում կայանալիք “EDEX” պաշտպանական տեխնոլոգիաների երրորդ միջազգային ցուցահանդեսին, որը լավ հնարավորություն է ներկայացնելու Հայաստանի տեխնոլոգիական ձեռքբերումները, խթանելու գործընկերների հետ փոխշահավետ և արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Ամփոփելով խոսքը՝ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերություններն ունեն առավել զարգանալու և ընդլայնվելու մեծ ներուժ։
Հայաստանի Հանրապետությունում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերենադ Գամիլը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, շնորհակալություն հայտնել նախարարին իրենց համար կարևոր և պատմական տոնին նվիրված երեկոյին ներկա գտնվելու և ողջույնի խոսքով հանդես գալու համար:
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև երկար տարիների բարեկամական հարաբերություններ են հաստատված։ Արաբական երկրներից Եգիպտոսն առաջիններից էր, որ Հայաստանի հետ 1992թ. հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ, իսկ 2022 թվականին արդեն նշվել է այդ հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակը։
«Մեծ պատիվ է ինձ համար ընդունել ձեզ այսօր այստեղ՝ նշելու 1952 թվականի հեղափոխության 71-րդ ամյակը, որը կարևոր իրադարձություն է ոչ միայն Եգիպտոսի, այլև աֆրիկյան մայրցամաքի և ողջ արաբական աշխարհի համար»,- նշել է դեսպան Սերենադ Գամիլը։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև տարեսկզբին Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի պաշտոնական այցին Հայաստան, այն համարել պատմական, քանի որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր այն Եգիպտոսի նախագահի 1-ին այցն էր մեր երկիր։ Սերենադ Գամիլը նաև ընդգծել է պատրաստակամությունը՝ բոլոր ոլորտներում զարգացնելու հարաբերությունները, որպեսզի էլ ավելի ամրապնդվի գործակցությունը երկու բարեկամական երկրների միջև։

Министр Роберт Хачатрян принял участие в вечере, посвященном Национальному празднику Египта
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян 10 июля принял участие в вечере, посвященном Национальному празднику Арабской Республики Египет.
В своем выступлении Роберт Хачатрян от имени правительства РА и от своего имени поздравил с 71-й годовщиной Национального праздника Арабской Республики Египет – Дня Революции.
«С момента обретения независимости Армения установила тесные дружеские отношения с Египтом, которые с каждым годом развиваются по восходящей линии, расширяются и укрепляются. Для меня большая честь участвовать в этом важном для дружественного Египта празднике.
Рад сообщить, что наша двусторонняя повестка дня действительно насыщена, и практически по всем направлениям за эти годы достигнут значительный прогресс: у нас было много взаимных визитов, встреч на высоком уровне, экспертных визитов, участие в различных конференциях и выставках, организованных двумя странами, между нашими странами подписано более пяти десятков документов о сотрудничестве, увеличивается товарооборот», — сказал Роберт Хачатрян.
Министр подчеркнул важность проведения запланированного на 24-26 сентября в Каире 6-го заседания армяно-египетской межправительственной комиссии по экономическому и научно-техническому сотрудничеству и бизнес-форума в его рамках, что станет еще одним важным стимулом для углубления сотрудничества в торгово-экономической и других областях.
Министр также подчеркнул, что теплые армяно-египетские отношения основаны на многовековой дружбе, взаимном уважении и доверии между армянским и египетским народами, в которых особую роль играет армянская община Египта, которая на протяжении веков способствовала как развитию Египта, так и укреплению связей между Арменией и Египтом.
«В этом контексте должен подчеркнуть, что правительство Армении высоко ценит и благодарно за постоянную заботу, которая правительство Египта проявляет на государственном уровне по отношению к нашим соотечественникам, проживающим в Египте. Армения и армянский народ никогда не забудут радушный прием и поддержку со стороны народа и властей Египта, которое было оказано спасенным от геноцида армянам», — отметил Роберт Хачатрян.
Коснувшись сотрудничества двух государств в сферах технологий и цифровизации, министр подчеркнул, что в ходе встреч в двустороннем и многостороннем формате были обсуждены ряд возможностей для расширения повестки взаимодействия, обмена опытом, формирования диалоговых площадок между частными компаниями. Роберт Хачатрян также отметил, что 4-7 декабря 2023 г. планируется участие в третьей международной выставке оборонных технологий «EDEX» в Египте, что является хорошей возможностью представить технологические достижения Армении, способствовать взаимовыгодному и эффективному сотрудничеству с партнерами.
Резюмируя свое выступление, министр Роберт Хачатрян подчеркнул, что отношения между Арменией и Египтом имеют большой потенциал для дальнейшего развития и расширения.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Арабской Республики Египет в Республике Армения Серенад Гэмил приветствовала участников мероприятия, поблагодарила министра за присутствие и приветственную речь на вечере, посвященном важному и историческому для них празднику. Посол подчеркнула, что между Арменией и Египтом установлены многолетние дружественные отношения. Среди арабских стран Египет одним из первых установила дипломатические отношения с Арменией в 1992 году, а в 2022 году две страны отметили 30-летие установления этих отношений.
«Для меня большая честь приветствовать вас здесь сегодня, чтобы отпраздновать 71-ю годовщину революции 1952 года, которая является важным событием не только для Египта, но и для африканского континента и всего арабского мира», — сказала посол Серенад Гэмил.
Посол также коснулась официального визита президента Арабской Республики Египет Абдель Фаттаха Ас-Сиси в Армению в начале года, отметила его историческую важность, поскольку это был первый визит президента Египта в Армению с момента установления дипломатических отношений между двумя странами. Серенад Гэмил также подчеркнула готовность развивать отношения во всех сферах в целях дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя дружественными странами.