Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը օգոստոսի 7-ին ընդունել է Եվրոպական Միության (ԵՄ) պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում։
Նախարարը ողջունել է դեսպանին, շնորհակալություն հայտնել համատեղ աշխատանքի համար, հաջողություն մաղթել հետագա գործունեությունում։
Հանդիպման ընթացքում ևս մեկ անգամ ընդգծվել է ԵՄ-Հայաստան համագործակցության բազմամյա փորձի ու ձևավորված գործընկերային փոխհարաբերությունների կարևորությունը, քննարկվել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել EU4Business Տեխնոլոգիաների զարգացում (Technology Development), Արևելյան գործընկերության EU4Digital & Cybersecurity initiatives ծրագրերի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքներին, դրանց շարունակականությանը, նոր ծրագրերի հնարավորություններին առնչվող մի շարք հարցերին։
Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է հեռահաղորդակցության, թվայնացման, կիբեռանվտանգության ուղղությամբ նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու օրենսդրական նախաձեռնությունները:
Հանդիպման ավարտին նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մեկ անգամ ևս շնորհակալություն է հայտնել Անդրեա Վիկտորինին համատեղ աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ դեսպանը Հայաստանից կմեկնի լավ հիշողություններով։

Министр Роберт Хачатрян провел прощальную встречу с послом ЕС Андреа Викторин
7 августа министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял главу делегации Европейского Союза (ЕС) в Республике Армения, посла Андреа Викторин, завершающую свою дипломатическую миссию в Армении.
Министр поприветствовал посла ЕС, поблагодарил её за совместную работу и пожелал успехов в дальнейшей деятельности.
В ходе встречи еще раз была подчеркнута важность многолетнего опыта сотрудничества Армения-ЕС и сложившихся партнерских взаимоотношений. Министр Роберт Хачатрян и посол Андреа Викторин обсудили ход проектов, реализуемых при поддержке ЕС в сфере высоких технологий.
В частности, стороны говорили о проводимых работах в рамках проектов EU4Business Развитие технологий (Technology Development), EU4Digital & Cybersecurity initiatives Восточного партнерства, об их продолжительности, а также о ряде вопросов, связанных с возможностями новых программ.
Роберт Хачатрян представил осуществляемые Министерством работы и законодательные инициативы в направлении телекоммуникаций, цифровизации и кибербезопасности.
В завершение встречи министр Роберт Хачатрян еще раз поблагодарил Андреа Викторин за совместную работу и выразил надежду, что посол покинет Армению с хорошими воспоминаниями.