Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարարը քննարկել են ոլորտային համագործակցության հեռանկարները
- Հրապարակվել է՝ 22/02/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ԱՄԷ կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարար Մոհամեդ Սալահ էլ Դին Մուստաֆայի հետ:
Նախարարները կարևորել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև առկա հարաբերությունները՝ հիմնված հայ և եգիպտացի ժողովուրդների պատմական, մշակութային, քաղաքակրթական կապերի և բարեկամության վրա, անդրադարձել են ռազմաարդյունաբերության և ռազմատեխնիկական ոլորտներում առկա համագործակցությանն ու հեռանկարներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև դեկտեմբերի 4–7-ը Կահիրեում կայանալիք Եգիպտոսի «EDEX 2023» պաշտպանական ցուցահանդեսի մանրամասները, մտքեր փոխանակել ռազմաարդյունաբերության ոլորտում երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների շուրջ։

Министр Роберт Хачатрян и государственный министр военной промышленности Египта обсудили перспективы отраслевого сотрудничества
В рамках своего визита в ОАЭ министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян встретился с государственным министром военной промышленности Египта Мухаммедом Салахом ад-Дином Мустафой.
Министры отметили существующие отношения между Арменией и Египтом, основанные на исторических, культурных, цивилизационных связях и дружбе армянского и египетского народов, коснулись существующего сотрудничества и перспектив в военно-промышленной и военно-технической областях.
В ходе встречи собеседники также обсудили детали египетской оборонной выставки «EDEX 2023», которая пройдет в Каире 4-7 декабря, обменялись мнениями о возможностях развития отношений между двумя странами в сфере военной промышленности.