Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարարը քննարկել են ոլորտային համագործակցության հեռանկարները
- Հրապարակվել է՝ 22/02/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ԱՄԷ կատարած այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարար Մոհամեդ Սալահ էլ Դին Մուստաֆայի հետ:
Նախարարները կարևորել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև առկա հարաբերությունները՝ հիմնված հայ և եգիպտացի ժողովուրդների պատմական, մշակութային, քաղաքակրթական կապերի և բարեկամության վրա, անդրադարձել են ռազմաարդյունաբերության և ռազմատեխնիկական ոլորտներում առկա համագործակցությանն ու հեռանկարներին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև դեկտեմբերի 4–7-ը Կահիրեում կայանալիք Եգիպտոսի «EDEX 2023» պաշտպանական ցուցահանդեսի մանրամասները, մտքեր փոխանակել ռազմաարդյունաբերության ոլորտում երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների շուրջ։

Minister Robert Khachatryan and Minister of State for Military Production of Egypt discussed prospects for sectoral cooperation
Within the framework of his visit to the UAE, RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan met with Minister of State for Military Production of Egypt Mohamed Salah Eldin Mostafa.
The Ministers highlighted the existing relations between Armenia and Egypt, based on historical, cultural, civilizational ties and friendship between the Armenian and Egyptian peoples, touched upon the existing cooperation and prospects in the military-industrial and military-technical fields.
During the meeting, the interlocutors also discussed the details of the Egypt Defense Expo EDEX 2023, which will be held in Cairo on December 4-7, and exchanged views on the possibilities for developing relations between the two countries in the military industry.