Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ծանոթացել է Աբովյանում կառուցվող տվյալների մշակման նոր կենտրոնի շինարարական աշխատանքներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 14-ին այցելել է Աբովյան քաղաքում «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերության կողմից կառուցվող տվյալների մշակման նոր կենտրոն:
Նախարարը շրջայց է կատարել նոր ենթակառուցվածքի տարածքում և ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին: «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը ներկայացրել է նախարարին նոր կենտրոնի հիմնական գործառույթները և հնարավորությունները:
Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ կառուցվող կենտրոնն ունենալու է տարածաշրջանային նշանակություն և լինելու է իր տեսակի մեջ խոշորագույն կենտրոններից մեկը Հայաստանում:
Նախարարի խոսքով՝ նոր կենտրոնը բարձրացնելու է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները՝ հնարավորություն տալով տեղական ընկերություններին օգտվելու նոր, ժամանակակից ենթակառուցվածքից:
«ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերության ղեկավարն իր հերթին նշել է, որ տվյալների մշակման կենտրոնն իր ծավալներով և ֆունկցիոնալ հնարավորություններով առաջին ենթակառուցվածքն է Հայաստանում: Հայկ Ֆարամազյանի խոսքով՝ կենտրոնի կառուցումից և շահագործումից հետո Հայաստանը տեխնոլոգիապես մեկ քայլ առաջ է անցնելու և ամրապնդելու է իր դիրքերը աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա:
Տվյալների մշակման կենտրոնը նախատեսված է 218 սերվերային պահարանի համար և աշխատելու է 2.5 մեգավատ հզորությամբ: Կենտրոնի ընդհանուր ներդրումները մինչև 2030 թ. կազմելու են 11 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Նոր կենտրոնը կապահովի տվյալների անվտանգ մշակում և պահպանում՝ ամպային ծառայություններ մատուցելով պետական գերատեսչություններին և մասնավոր հատվածին:
Տվյալների մշակման կենտրոնը նաև նպաստելու է թվայնացման գործընթացին հանրապետության տարածքում և մատուցելու է համատեղակայման (colocation) ծառայություններ, որը հնարավորություն կտա այլ ընկերություններին ևս կենտրոնի տարածքում տեղակայել իրենց սարքավորումները և սերվերները, հետագայում նախատեսվում է ծառայություններ մատուցել նաև տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում: Բացի այդ, կենտրոնի տարածքում կտեղադրվեն այնպիսի սերվերային համակարգեր, որոնք հայ ծրագրավորողներին հնարավորություն կտան օգտվելու արհեստական բանականության գործիքներից:
Միջազգային չափորոշիչներով կառուցվող տվյալների մշակման կենտրոնի շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մինչև տարեվերջ, որից հետո կսկսվեն տեխնիկական ենթակառուցվածքի մոնտաժային աշխատանքները: Կենտրոնը նաև անցնելու է փորձարկման և հավաստագրման գործընթաց միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:

Minister Robert Khachatryan got acquainted with the construction works of the new data processing center being built in Abovyan
On September 14, Minister of High-Tech Industry of the RA Robert Khachatryan visited the new data processing center being built by “GNC-Alfa” company in Abovyan city.
The Minister toured the territory of the new infrastructure and got acquainted with the progress of construction works. General Director of “GNC-Alfa” CJSC Hayk Faramazyan presented the main functions and possibilities of the new center to the Minister.
Robert Khachatryan noted that the center will have regional importance and will be one of the largest centers of its kind in Armenia. According to the Minister, the new center will increase Armenia’s competitive advantages, enabling local companies to use the new, modern infrastructure.
The head of the “GNC-Alpha” company, in his turn, noted that the data processing center is the first infrastructure in Armenia in terms of its size and functional capabilities. According to Hayk Faramazyan, after the construction and launching of the center, Armenia will take a technological step forward and strengthen its position on the technological map of the world.
The data processing center is designed for 218 server rack cabinets and will operate with a capacity of 2.5 megawatts. Total investments of the Center until 2030 will amount to 11 billion AMD.
The new center will ensure secure data processing and storage, providing cloud services to government agencies and the private sector. The data processing center will also contribute to the digitization process in the territory of Armenia and will provide colocation services, which will enable other companies to locate their equipment and servers in the area of the center, in the future it is planned to provide services in the field of information security. Moreover, such server systems will be installed in the territory of the center, which will give Armenian developers the opportunity to use artificial intelligence tools.
The construction works of the data processing center being built according to international standards will be completed by the end of the year, after which the installation works of the technical infrastructure will begin. The center will also undergo a testing and certification process with the participation of international experts. The data processing center is planned to be launched in March 2024.