Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ծանոթացել է Աբովյանում կառուցվող տվյալների մշակման նոր կենտրոնի շինարարական աշխատանքներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը սեպտեմբերի 14-ին այցելել է Աբովյան քաղաքում «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերության կողմից կառուցվող տվյալների մշակման նոր կենտրոն:
Նախարարը շրջայց է կատարել նոր ենթակառուցվածքի տարածքում և ծանոթացել շինարարական աշխատանքների ընթացքին: «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը ներկայացրել է նախարարին նոր կենտրոնի հիմնական գործառույթները և հնարավորությունները:
Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ կառուցվող կենտրոնն ունենալու է տարածաշրջանային նշանակություն և լինելու է իր տեսակի մեջ խոշորագույն կենտրոններից մեկը Հայաստանում:
Նախարարի խոսքով՝ նոր կենտրոնը բարձրացնելու է Հայաստանի մրցակցային առավելությունները՝ հնարավորություն տալով տեղական ընկերություններին օգտվելու նոր, ժամանակակից ենթակառուցվածքից:
«ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերության ղեկավարն իր հերթին նշել է, որ տվյալների մշակման կենտրոնն իր ծավալներով և ֆունկցիոնալ հնարավորություններով առաջին ենթակառուցվածքն է Հայաստանում: Հայկ Ֆարամազյանի խոսքով՝ կենտրոնի կառուցումից և շահագործումից հետո Հայաստանը տեխնոլոգիապես մեկ քայլ առաջ է անցնելու և ամրապնդելու է իր դիրքերը աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա:
Տվյալների մշակման կենտրոնը նախատեսված է 218 սերվերային պահարանի համար և աշխատելու է 2.5 մեգավատ հզորությամբ: Կենտրոնի ընդհանուր ներդրումները մինչև 2030 թ. կազմելու են 11 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Նոր կենտրոնը կապահովի տվյալների անվտանգ մշակում և պահպանում՝ ամպային ծառայություններ մատուցելով պետական գերատեսչություններին և մասնավոր հատվածին:
Տվյալների մշակման կենտրոնը նաև նպաստելու է թվայնացման գործընթացին հանրապետության տարածքում և մատուցելու է համատեղակայման (colocation) ծառայություններ, որը հնարավորություն կտա այլ ընկերություններին ևս կենտրոնի տարածքում տեղակայել իրենց սարքավորումները և սերվերները, հետագայում նախատեսվում է ծառայություններ մատուցել նաև տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում: Բացի այդ, կենտրոնի տարածքում կտեղադրվեն այնպիսի սերվերային համակարգեր, որոնք հայ ծրագրավորողներին հնարավորություն կտան օգտվելու արհեստական բանականության գործիքներից:
Միջազգային չափորոշիչներով կառուցվող տվյալների մշակման կենտրոնի շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մինչև տարեվերջ, որից հետո կսկսվեն տեխնիկական ենթակառուցվածքի մոնտաժային աշխատանքները: Կենտրոնը նաև անցնելու է փորձարկման և հավաստագրման գործընթաց միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:

Министр Роберт Хачатрян ознакомился с ходом строительства строящегося в Абовяне нового центра обработки данных
14 сентября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян посетил новый центр обработки данных, строящийся компанией «GNC-Alfa» в городе Абовян.
Министр осмотрел территорию новой инфраструктуры и ознакомился с ходом строительных работ. Генеральный директор ЗАО «GNC-Alfa» Айк Фарамазян представил министру основные функции и возможности нового центра.
Роберт Хачатрян отметил, что строящийся центр будет иметь региональное значение и станет одним из крупнейших центров такого рода в Армении. По словам министра, новый центр увеличит конкурентные преимущества Армении, дав возможность местным компаниям использовать новую, современную инфраструктуру.
Генеральный директор компании «GNC-Alfa», в свою очередь, отметил, что центр обработки данных является первой инфраструктурой в Армении по своим размерам и функциональным возможностям. По словам Айка Фарамазяна, после строительства и эксплуатации центра Армения сделает технологический шаг вперед и укрепит свои позиции на технологической карте мира.
Центр обработки данных рассчитан на 218 серверных шкафов и будет работать мощностью 2,5 мегаватт. Общие инвестиции центра до 2030 года составит 11 млрд драмов.
Новый центр будет обеспечивать безопасную обработку и хранение данных, предоставляя облачные услуги государственным учреждениям и частному сектору. Центр обработки данных также будет способствовать процессу оцифровки на территории республики и будет предоставлять услуги колокации, что даст возможность другим компаниям размещать свое оборудование и серверы на территории центра, в будущем также планируется предоставление услуг в области информационной безопасности. Кроме того, на территории центра будут установлены такие серверные системы, которые дадут армянским программистам возможность использовать инструменты искусственного интеллекта.
Строительные работы строящегося по международным стандартам центра обработки данных завершатся до конца года, после чего начнутся монтажные работы технической инфраструктуры. Центр также пройдет процесс тестирования и сертификации с участием международных экспертов. Центр обработки данных планируется запустить в марте 2024 года.