Նախարարը Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է TPQI ծրագրի ընթացքը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը փետրվարի 15-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) ներկայացուցիչներին՝ Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինաթի գլխավորությամբ։
Նախարարը, ողջունելով ՀԲ ներկայացուցիչներին, բարձր է գնահատել երկուստեք համագործակցությունը, նշել, որ նախարարության կողմից համապատասխան քայլեր են արվում «Առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքներ» (TPQI) ծրագիրն առաջ մղելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկում է ծավալվել TPQI–ի շրջանակներում տեխնոլոգիական ոլորտի ծրագրերում իրականացվող աշխատանքների, մասնավորապես՝ Ինժեներական քաղաքի, Կիբեռանվտանգության կենտրոնի կառուցման, Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի նոր մասնաշենքի վերակառուցման շուրջ։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է, որ ուշադրության կենտրոնում են իրականացվող բոլոր ծրագրերը, նշել, որ դրանց վերաբերյալ պարբերաբար իրեն տեղեկատվություն է ներկայացվում:
ՀԲ ներկայացուցիչներն իրենց տեսակետն են ներկայացրել ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ, կարևորել սահմանված ժամկետների պահպանումն ու աշխատանքների որակը։
Հանդիպման ընթացքում մեկ անգամ ևս կարևորվել է «Առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքներ» ծրագիրը, անդրադարձ է կատարվել նաև ՀԲ բանկի այլ ծրագրերում նախարարության ներգրավվածության հնարավորություններին։
Հատկանշական է, որ TPQI –ի շրջանակներում իրականացվում են տեխնոլոգիական ոլորտի հինգ ծրագրեր՝ «Ինժեներական քաղաքի» կառուցում, Սուպերհամակարգչային կենտրոնի հիմնում, Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի նոր մասնաշենքի վերակառուցում, Ազգային վենչուրային ֆոնդի և Կիբեռանվտանգության կենտրոնի ստեղծում:

Министр обсудил ход реализации проекта TPQI с представителями Всемирного банка
15 февраля министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял представителей Всемирного банка (ВБ) во главе с главой армянского офиса ВБ Каролин Гегинат.
Министр, приветствуя представителей ВБ, высоко оценил двустороннее сотрудничество, отметил, что министерство предпринимает соответствующие шаги по продвижению проекта «Содействие развитию торговли и инфраструктуры качества» (TPQI).
В ходе встречи состоялось обсуждение работ, реализуемых в проектах технологического сектора в рамках TPQI, в частности строительство Инженерного городка, Центра кибербезопасности, реконструкция нового здания Гюмрийского филиала Национального политехнического университета.
Министр Роберт Хачатрян подчеркнул, что все реализуемые программы находятся в центре внимания, он отметил, что информация о них предоставляется ему регулярно.
Представители ВБ представили свою точку зрения на ход реализации проектов, подчеркнули важность соблюдения установленных сроков и качества работ.
В ходе встречи еще раз были обсуждены проект «Содействие развитию торговли и инфраструктуры качества», а также возможности участия Министерства в других программах банка ВБ.
Примечательно, что в рамках TPQI реализуются пять технологических проектов: строительство «Инженерного городка», создание Суперкомпьютерного центра, реконструкция нового здания Гюмрийского филиала Национального политехнического университета, создание Национального венчурного фонда и Центра кибербезопасности.