ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը այս տարի ևս միասնական տաղավարով մասնակցել է «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2025» միջազգային ցուցահանդեսին
- Հրապարակվել է՝ 19/03/2025
ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը մարտի 3-6-ը Իսպանիայի Թագավորության Բարսելոնա քաղաքում արդեն երրորդ անգամ մասնակցել և «Հայաստան» միասնական տաղավարով հանդես է եկել «Համաշխարհային բջջային կոնգրես 2025» միջազգային ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացվել են ոլորտային 10 մասնակից և 7 այցելու կազմակերպություններ, ինչպես նաև «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» (Enterprise Armenia) հիմնադրամը:
Նախարարության պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը:
Ցուցահանդեսը բջջային տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտի առաջատար միջազգային միջոցառում է, որտեղ ներկայացվում են կապի նորագույն տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականության լուծումներ և այլն: Ցուցահանդեսն ունի հազարավոր այցելուներ, ինչն հնարավորություն է ընձեռում հայկական տեխնոլոգիական ընկերություններին ներկայացնել իրենց արտադրատեսակները, ծառայություններն ու նորարարական լուծումները, ձեռք բերել նոր համագործակցություններ և կապեր, դառնալ միջազգային շուկայի մասնակից և արևտրայնացնել իրենց տեխնոլոգիական նվաճումները:
Միջոցառումը ներառել է նաև ոլորտային համաժողովներ, կլոր սեղաններ, պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների պանելային քննարկումներ՝ հնարավորություն ընձեռելով մասնակիցներին գործարար կապեր հաստատելու ոլորտի ներկայացուցիչների և որոշում կայացնողների հետ:
Ցուցանահեսի շրջանակում ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել ոլորտային առաջատար մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ, ծանոթացել ընկերությունների կողմից նվաճված տեխնոլոգիական նորագույն լուծումներին ու ձեռքբերումներին, ներկայացրել Հայաստանի ոլորտի ներուժն ու նվաճումներն:
Նախարարի տեղակալը ոլորտի առաջադեմ ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկումներ է ունեցել համագործակցության շրջանակներն ընդլայնելու, նոր հնարավորություններ և ուղիներ ստեղծելու, Հայաստանում ներկայացուցչություններ հիմնելու և ոլորտի զարգացմանը նպաստող մի շարք այլ թեմաների շուրջ:
Հանդիպումների արդյունքում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով հետագա համագործակցության խորացման հնարավությունների և հեռանկարների վերաբերյալ:

The RA Ministry of High-Tech Industry Attended the “Mobile World Congress 2025\" with a Joint Pavilion
For the third consecutive year, the RA Ministry of High-Tech Industry participated in the Mobile World Congress 2025, an international exhibition held in Barcelona, Spain, from March 3-6. The Ministry was represented in a joint “Armenia” Pavilion, along with seven visiting organizations from the industry and the Investment Support Center (Enterprise Armenia) Foundation.
The Ministry’s delegation was led by Ruben Simonyan, Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia.
The Mobile World Congress is a leading international event in mobile technologies and communications, showcasing the latest advancements in communication technologies, artificial intelligence, and more. With thousands of visitors, the exhibition provides a unique opportunity for Armenian technology companies to present their products, services, and innovative solutions, foster new partnerships, expand their networks, and enhance their presence in the global market.
The event also featured sectoral conferences, round tables, and panel discussions attended by high-ranking state officials, offering participants valuable opportunities to connect with industry leaders and decision-makers.
As part of the exhibition, Deputy Minister Ruben Simonyan met with executives and representatives of several leading sectoral organizations, explored the latest technological innovations, and presented Armenia’s industry potential and achievements.
Discussions with key industry players focused on expanding collaboration opportunities, creating new business avenues, establishing representative offices in Armenia, and other initiatives aimed at fostering industry growth.
As a result, agreements were reached on expanding cooperation in mutually beneficial areas, further strengthening Armenia’s position in the global high-tech landscape.