Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Armenian Code Academy. քննարկվել է հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ
- Հրապարակվել է՝ 07/02/2025
Փետրվարի 6-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը այցելել է Armenian Code Academy (ACA), որը տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում առաջատար կենտրոններից է՝ առաջարկելով տարբեր ծրագրեր և դասընթացներ։
Ակադեմիայի հիմնադիր Նարեկ Ասլիկյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջայց է կատարել լսարաններում, ծանոթացել ընթացիկ կրթական ծրագրերին և դրանց ուղղություններին։ Նարեկ Ասլիկյանը ներկայացրել է ակադեմիայի գործունեության մանրամասները՝ շուկայի վերլուծությունից մինչև կրթական ծրագրերի մշակման մեխանիզմներ՝ ընդգծելով, որ դրանք կազմվում են աշխատաշուկայի պահանջարկին համապատասխան՝ լուրջ հետազոտությունների հիման վրա։
Նախարարը կարևորել է տեխնոլոգիական ոլորտի համար որակյալ մասնագետների պատրաստումը և նշել ACA-ի հետ նախարարության ունեցած արդյունավետ համագործակցությունը «Մասնագետների պատրաստման ԲՈւՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի շրջանակում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտի զարգացմանն ուղղված ACA-ի տեսլականը, պետական քաղաքականության առաջնահերթությունները, տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման 7-ամյա ծրագրի հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև պետական և մասնավոր հատվածի համագործակցության միջոցով հիմնարար առաջընթաց ապահովելու հնարավորությունները։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել նոր օրենքի որոշ դրույթներին, որոնք ACA-ի գործունեության տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունեն։ Նարեկ Ասլիկյանը բարձր է գնահատել նոր կարգավորումները, մասնավորապես՝ եկամտային հարկի 60%-ի չափով աջակցությունը տնտեսավարող սուբյեկտին ոլորտ նոր մուտք գործող աշխատակիցների համար, որը կարևոր է տեխնոլոգիական ոլորտի մասնագետների խրախուսման տեսանկյունից։ Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համատեղ աշխատանքները օրենքի կիրարկման շրջանակում:
Քննարկվել են նաև արդեն իրականացված համատեղ ծրագրերի արդյունավետությունը և հետագա համագործակցության հնարավորությունները, այդ թվում՝ մարզերում համատեղ պիլոտային ծրագրերի իրականացումը։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գործարան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Սահակյանը։
Armenian Code Academy-ն տեխնոլոգիական կրթության առաջատար կենտրոն է, որի նպատակն է պատրաստել ու վերապատրաստել ՏՏ ոլորտի ապագա և գործող մասնագետներին՝ օգնելով լրացնել աշխատաշուկայում առկա պահանջարկը։

Mkhitar Hayrapetyan Visited Armenian Code Academy: A Wide Range of Issues Related to Future Cooperation Were Discussed
On February 6, the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, visited the Armenian Code Academy (ACA), one of the leading centers in technological education, offering various programs and courses.
Accompanied by the Academy’s Founder, Narek Aslikyan, the Minister toured the classrooms and familiarized himself with the current educational programs and their focus areas. Narek Aslikyan provided insights into the Academy’s operations, from market analysis to the mechanisms for developing educational programs, emphasizing that they are designed based on in-depth research and aligned with labor market demand.
The Minister highlighted the importance of training highly qualified specialists for the technology sector and noted the effective collaboration between the Ministry and ACA under the “Higher Education Institution-Private Sector Partnership for Training Specialists” program.
During the meeting, discussions covered ACA’s vision for sectoral development, state policy priorities, the main directions of the seven-year technology sector development program, and the role of public-private partnerships in driving fundamental progress.
Special attention was given to key provisions of the new law that are significant for ACA’s activities. Narek Aslikyan highly appreciated the new regulations, particularly the provision allowing business entities to receive 60% income tax support for employees newly entering the sector, which he emphasized as a crucial incentive for encouraging technology professionals. Both parties agreed to continue joint efforts for the law’s implementation.
The meeting also addressed the effectiveness of previously implemented joint programs and explored new opportunities for collaboration, including the launch of joint pilot programs in the regions.
Rafael Sahakyan, General Director of Yerevan Plant of Mathematical Machines CJSC, also participated in the meeting.
Armenian Code Academy is a leading technology education center dedicated to training and retraining future and current IT specialists, helping to meet the growing demand in the labor market.