Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության նոր հեռուստաստուդիայի հիմնարկեքի արարողությանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրված Իրականացման պայմանագրով՝ Հայ-չինական համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրի շրջանակում Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության նոր հեռուստաստուդիայի հիմնարկեքի արարողությանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Մխիթար Հայրապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանի կառավարությանը ծրագրի շրջանակներում Հանրային հեռուստաընկերությանը ցուցաբերված նշանակալից աջակցության համար: Այս համագործակցությունը, ըստ նախարարի, հերթական վկայումն է Հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունների: Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է ՀՀ կառավարության թվային փոխակերպման երկարաժամկետ ռազմավարության համար այսօրինակ ծրագրերն ու նախագծերը, որոնք գալիս են աջակցելու, ուժեղացնելու, հզորացնելու տեղեկատվական ոլորտում արտադրական կարողությունները:
«Սա ոչ միայն ենթակառուցվածքներ կամ շենքեր կառուցելու, այլև նորարար միտք, նոր տեխնոլոգիաներ և թվային լուծումներ բերելու մասին է, ուստի շնորհավորում եմ Հանրային հեռուստաընկերությանն այսչափ կարևոր ծրագիրը կյանքի կոչելու համար»,-ընդգծել է նախարարը:
Ներկաներին ողջույնի խոսք է հղել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը: Չեն Մինը դեսպանատան անունից շնորհավորել է ներկաներին նախագծի մեկնարկի կապակցությամբ, անդրադարձել Հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունների կայուն և նպաստավոր զարգացմանը, համատեղ իրականացվող ծրագրերին ու նախաձեռնություններին:
«Չինաստանը դիտարկում է Հայաստանը որպես լավ բարեկամ և գործընկեր՝ մեծապես կարևորելով Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը: Հավաստիացած եմ, որ Հանրային հեռուստաընկերության նոր տաղավարի կառուցման ավարտից հետո այն կդառնա երկու երկրների միջև բարեկամական համագործակցության ևս մեկ խորհրդանշական արդյունք՝ նպաստելով Հայաստանի տեղեկատվական միջոցների զարգացմանն ու մարդկանց կյանքի որակի բարելավմանը՝ հարստացնելով գործնական համագործակցության բովանդակությունը»,- ասել է գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը:
Երախտագիտության խոսքով հանդես է եկել նաև Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի և Չինաստանի կառավարություններին այսօրինակ նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար՝ Մովսիսյանը շեշտել է, որ անկախության շրջանում սա Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունում կատարված ամենամեծ ներդրումն է:
Հիմնարկեքի արարողությանը ելույթ է ունեցել նաև Հանրային հեռարձակողի խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը:
Ելույթներից հետո հայկական և չինական կողմի ներկայացուցիչները Իրականացման պայմանագրի էջերով պարկուճը տեղադրել են նոր մասնաշենքի հիմքում՝ խորհրդանշելով լայնածավալ շինաշխատանքների պաշտոնական մեկնարկը:
Հեռուստատաղավարն անկախ Հայաստանում կառուցվող ամենամեծ հեռուստաստուդիայի շենքն է. նախագիծն ընդգրկում է 7128 քմ հողատարածք, որտեղ կառուցվելու է 3210 քմ շինություն:

Mkhitar Hayrapetyan Attends Opening of New Television Studio at Armenian Public TV
Mkhitar Hayrapetyan, RA Minister of High-Tech Industry, attended the inauguration of a new television studio of the Armenian Public Television Company, part of the Armenian-Chinese cooperation project under the Implementation Agreement signed by the Governments of Armenia and the People's Republic of China.
In his address, Minister Hayrapetyan thanked the Chinese Government for its significant support to Armenian Public TV, emphasizing that the collaboration exemplifies the amicable Armenian-Chinese relationship. He underscored the importance of such initiatives for the RA Government's long-term digital transformation strategy, noting their role in enhancing production capacities in the information sector.
"This is not just about constructing infrastructure, but about introducing innovative ideas, new technologies, and digital solutions. I congratulate the Public Television Company for realizing such an important program," the Minister added.
Chen Min, Chargé d'Affaires of the People's Republic of China in Armenia, also spoke at the event. On behalf of the Chinese embassy, he congratulated attendees on the project's launch, praising the strong development of Armenian-Chinese amicable relations and their jointly implemented programs. "China views Armenia as a good friend and partner. I am confident that this new studio will be a symbolic outcome of our collaboration, contributing to Armenia’s information resources, improving quality of life, and enriching practical cooperation," he said.
Hovhannes Movsisyan, Executive Director of the Public Television Company, expressed gratitude to both governments, highlighting that this project represents the largest investment in Armenian Public Television in the post-independence era. Ara Shirinyan, Chairman of the Council of Public Broadcaster, also spoke at the ceremony.
Following the speeches, representatives from Armenia and China placed a capsule containing the Implementation Agreement at the foundation of the new building, marking the official start of large-scale construction. The studio, the largest since Armenia's independence, will cover 7,128 square meters, with a 3,210 square meter building to be constructed.