Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է ՀԱՊՀ՝ շնորհավորելու ինքնավար մեքենաների միջազգային մրցույթում հաջողության հասած ուսանողական թիմին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 22֊ին այցելել է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան՝ շնորհավորելու ՀԱՊՀ և ԳՆԿԿ (CSIE) համագործակցության շրջանակներում ՀԱՊՀ-ի օդային ռոբոտատեխնիկայի ուսումնահետազոտական կենտրոնում ձևավորված ուսանողական թիմին «American Control Conference 2024» գիտաժողովի ընթացքում «Quanser» ընկերության կողմից կազմակերպված ինքնավար մեքենաների մրցույթում պատվավոր երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնելու համար։
Իր այցի ընթացքում նախարար Հայրապետյանը հանդիպել է ՀԱՊՀ ուսանողական համակազմից թիմի անդամներ Աննա Բեկլարյանի, Լուսինե Բարսեղյանի և Վահագն Մակարյանի հետ, որոնք ցույց են տվել իրենց նախագծի նորարարությունը և ներկայացրել այն ջանքերը, որոնք հանգեցրել են հաջողության: Ուսանողական թիմը գլխավորող գիտաշխատող Աստղիկ Հակոբյանն իր հերթին պատմել է միջոցառմանը ունեցած իրենց փորձից, ներկայացրել թիմի մարտահրավերները և հաջողության մանրամասները: Քննարկվել են միջազգային նմանատիպ միջոցառումներին Հայաստանի ներկայության ամրապնդման համար ապագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, կարևորվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տաղանդների ներգրավումը:
Նախարար Հայրապետյանն երախտագիտություն է հայտնել թիմի նվիրվածության և Հայաստանում տեխնոլոգների ու նորարարների ապագա սերունդներին ոգեշնչելու գործում նրանց դերի համար: Նա վերահաստատել է կառավարության հանձնառությունը՝ աջակցելու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հետազոտություններին, նորարարություններին և ակադեմիական գերազանցությանը նպաստող նախաձեռնություններին:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀԱՊՀ գիտության գծով պրոռեկտոր, ֆ-մ.գ.դ, պրոֆեսոր Աշոտ Խաչատրյանը, ՀԱՊՀ միջազգայնացման և բարեփոխումների գծով պրոռեկտոր, տ.գ.թ. դոցենտ Սարգիս Ասատրյանցը, ՀԱՊՀ մինչբուհական կրթության գծով պրոռեկտոր, ֆ-մ.գ.թ. դոցենտ Էլբակ Էլբակյանը, Իլինոյսի համալսարանի մեխանիկայի և մեքենաշինության ամբիոնի պրոֆեսոր, թռչող սաքերի AVIATE կենտրոնի տնօրեն և ԳՆՆԿ գիտական խորհրդատու Նաիրա Հովակիմյանը, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի միջուկային գիտությունների և ճարտարագիտության պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը, ԳՆԿԿ տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը, գիտաշխատող Աստղիկ Հակոբյանը, ինչպես նաև ակադեմիական շրջանակների և գիտական հետազոտությունների ներկայացուցիչներ:
Մրցույթին մասնակցել են աշխարհի առաջատար համալսարանները ներկայացնող 39 թիմեր, որոնցից միայն 11-ն են հաղթահարել առաջին փուլը և ներկայացել Կանադայում։ Չնայած բարդություններին՝ հայկական թիմը կարողացել է հենց առաջին փուլից հայտնվել լավագույն եռյակում և հնչեցնել Հայաստանի օրհներգը նման պատվավոր գիտաժողովի ընթացքում։
Մրցույթի ընթացքում ուսանողները ուսումնասիրել են ավտոմատ կառավարման առաջատար մեթոդներ և կիրառել համակարգչային տեսողության ալգորիթմներ՝ լուծելով իրենց առջև դրված խնդիրները։ Առաջին փուլի ընթացքում մշակված ալգորիթմները ներդրվել են «Quanser» ընկերության «QLab» վիրտուալ միջավայրում՝ «QCar» վիրտուալ ռոբոտի վրա և գրանցել են առաջադրված երթուղու վազանցը 31 վայրկյանի ընթացքում։ Այնուհետև արդեն Կանադայում երկրորդ փուլի ընթացքում նույն ալգորիթմը կիրառվել է իրական ռոբոտի վրա։ Երթուղով անցնելիս ռոբոտի վրա կիրառված ալգորիթմն ամբողջովին ավտոնոմ կերպով պահպանել է երթևեկության բոլոր կանոնները՝ մնալով երթևեկելի գոտում։

Mkhitar Hayrapetyan visited NPUA to compliment the student team with successful Self-Driving Car Student Competition
On July 22, the RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan visited the National Polytechnic University of Armenia (NPUA) to congratulate the student team for taking an honorable third place award at Self-Driving Car Student Competition during the American Control Conference 2024. The Competition was organized by Quanser Company. The team was formed at the NPUA Air Robotics Educational Research Center within the scope of cooperation of NPUA and Center for Scientific Innovation and Education (CSIE).
During his visit, Minister Hayrapetyan met with NPUA student team members Anna Beklaryan, Lusine Barseghyan and Vahagn Makaryan, who demonstrated the innovation of their project and presented the efforts that led to success.
Team leader and researcher Astghik Hakobyan shared the team's experience at the event. She described their challenges and achievements. The interlocutors discussed the possible directions of future cooperation to strengthen Armenia's representation at similar international events. They underscored the importance of engaging talents in high technologies.
Minister Hayrapetyan honored the team's dedication and enthusiasm for inspiring future generations of technologists and innovators in Armenia. He reaffirmed the Government's commitment to support initiatives promoting research, innovation and academic excellence in high technology.
The event was attended by NPUA Vice-Rector for science, Doctor of Physics and Mathematics, Professor Ashot Khachatryan, NPUA Vice-Rector for International Processes and Reforms, Ph.D. associate professor Sargis Asatryants, Vice-Rector for pre-university education of NPUA, Ph.D. associate professor Elbak Elbakyan, Wilkins Professor of Mechanical Science and Engineering and the Director of AVIATE Center of UIUC and scientific advisor of the National Academy of Sciences Naira Hovakimyan, Associate Professor of Nuclear Science and Engineering at Massachusetts Institute of Technology Areg Danagoulian, Director of the Center for Scientific Innovation and Education Raffi Pazhjian, researcher Astghik Hakobyan, as well as representatives of academia and scientific research community.
The competition brought together 39 teams representing the world's top universities. And yet, only 11 of them passed the first round and presented themselves in Canada. Despite the challenges, the Armenian team headed to the top three from the first round and sang the national anthem in this remarkable conference.
During the competition, students explored advanced methods of self-driving and applied computer vision algorithms to solve the offered problems. The algorithms developed during the first round were incorporated on the virtual robot QCar, in the QLab virtual environment of the Quanser Company, and recorded the overtaking of the designated route within 31 seconds.
Further, during the second round in Canada, the same algorithm was applied to a real robot. While crossing the route, the algorithm applied to the robot well autonomously observed all the traffic rules, staying in the traffic lane.