Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Krisp ընկերություն. քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի հետ օգոստոսի 1-ին այցելել է Krisp ծրագրային ապահովման և մշակման ընկերություն։ Դավիթ Բաղդասարյանի և Արտավազդ Մինասյանի կողմից 2017 թվականին հիմնադրված ընկերությունը՝ Krisp-ը, օգտագործում է ալգորիթմներ՝ իրական ժամանակում ֆոնային աղմուկները, արձագանքները և այլ շեղող տարրերը հեռացնելու համար։
Նախարարը Արտավազդ Մինասյանի ուղեկցությամբ շրջել է ընկերության գրասենյակում, ծանոթացել ընկերության գործունեության առանձնահատկություններին, ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերին։ Խոսվել է ձեռքբերումներից, աճի հնարավորություններից, մարտահրավերներից: Մինասյանն անդրադարձել է նաև ընկերության գործարկած նոր գործիքներին և դրանց հնարավորություններին:
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից ոլորտային ընկերությունների համար իրականացվելիք նոր ծրագրերը, կարևորել դրանցում հայաստանյան տեխնոլոգիական ընկերությունների ակտիվ ներգրավվածությունը։ Քննարկվել է նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկելիք միջազգային աքսելերացիոն ծրագիրը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Krisp-ի համահիմնադիրներ Դավիթ Բաղդասարյանի ու Արտավազդ Մինասյանի և Podcastle AI-ի հիմնադիր Արտո Երիցյանի կողմից հիմնադրված BigStory VC վենչուրային ֆոնդի գործունեությանը։ Նշվել է, որ ֆոնդն արդեն իսկ ներդրում է կատարել 23 հայկական ծագում ունեցող ստարտափների զարգացման, նրանց աճն ու առաջընթացն արագացնելու գործընթացում՝ ընդհանուր 6 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով։ Այս համատեքստում քննարկվել է նաև կառավարության կողմից վենչուրային ֆոնդ ստեղծելու հարցը:
Հատկանշական է, որ ամերիկյան հեղինակավոր Forbes պարբերականը, ներկայացնելով 14 գեներատիվ արհեստական բանականության գործիք, այդ ցանկում ընդգրկել է նաև հայկական Krisp-ը։

The RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan with Deputy Minister Ruben Simonyan visited Krisp Technologies Inc., AI-based audio processing software Company, on August 1. Founded in 2017 by Davit Baghdasaryan and Artavazd Minasyan, Krisp offers algorithms that can filter background noise, echoes, and other distracting sounds in real time.
Accompanied by Artavazd Minasyan, the Minister toured the Office, gained insight into the Company's activities, current and upcoming projects. Achievements, growth opportunities and challenges were discussed as well. Minasyan introduced Krisp- initiated new tools and spoke about their capacity.
Mkhitar Hayrapetyan introduced the new programs that the Ministry is planning for sector companies and underscored the active engagement by the Armenian tech companies. International acceleration program was also discussed to be launched on the Ministry's initiative.
As the meeting progressed, the interlocutors talked about the BigStory VC venture fund started by Krisp Co-founders Davit Baghdasaryan, Artavazd Minasyan with Podcastle AI founder Arto Yeritsyan. It was noted, that the VC has already invested around 6 million USD in 23 Armenian startups, fostering their accelerated growth and progress. In this context, a reference was made on the issue of starting a venture fund by the Armenian Government.
It is noteworthy, that the American popular business magazine Forbes included Armenian Krisp in the list while referring to the emergence of 14 new breeds of generative AI tools.