Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է ռազմական և պաշտպանական տեխնիկայի արտադրությամբ զբաղվող «Արագած» ընկերություն
- Հրապարակվել է՝ 01/08/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 31-ին այցելել է «Արագած» ՍՊ ընկերություն, որը զբաղվում է ռազմական և պաշտպանական տեխնիկայի արտադրությամբ։ Ընկերությունը, որը հիմնադրվել է դեռևս 1992 թվականին, այժմ մասնագիտացած է ռազմական կիրառման էլեկտրոնային սարքերի նախագծմամբ, մշակմամբ և սերիական արտադրությամբ։
Ընկերության ղեկավար Հովհաննես Ղարիբյանի ուղեկցությամբ նախարարը շրջել է ընկերությունում, ծանոթացել վերջին շրջանի բարեփոխումներին, արտադրական ծավալներին։
Այս ընկերությունում է ամբողջությամբ նախգծվել և պատրաստվել հակատանկային «Ֆագոտ» համակարգի համար ջերմադիտարկման սարքը։ Ընկերության տնօրենը նշել է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում նման սարքեր արտադրվում են, հայկականն իր որակով չի զիջում դրանց, իսկ գինը մոտ 4 անգամ ավելի էժան է:
Հովհաննես Ղարիբյանն ընդգծել է, որ արտադրվող տեսականին ամբողջությամբ կիրառվում է ՀՀ ՊՆ-ի կողմից, սակայն արտադրական ծավալներն ու գործարանի հնարավորությունները թույլ են տալիս առաջիկայում մտածել նաև արտահանման մասին։
Անդրադարձ է կատարվել նաև կադրերի համալրման խնդրին։ Նշվել է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում ընկերության աշխատակազմը գրեթե տասնապատկվել է։ Աշխատակիցները բարձր որակավորում ունեցող մեխանիկներ, էլեկրոնիկայի հետ աշխատող մասնագետներ, ֆիզիկոսներ և ծրագրավորողներ են։ Առաջարկ է եղել նաև նախարարության կողմից ինժեներական կրթության ուղղությամբ համատեղ ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արտադրական տարածքների ընդլայնման, նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման հնարավորությունները, դրանց իրականացման տարբերակները։
Մխիթար Հայրապետյանն իր աջակցությունն է հայտնել նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման ուղղությամբ, կարևորել է ռազմարդյունաբերության ոլորտի պերմանենտ զարգացմանն ու ընդլանմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, որը հնարավորության կտա էլ ավելի մեծ արժեք ստեղծել տնտեսության ռազմարդյունաբերության ճյուղում։
Հատկանշական է, որ 2018 թվականից ի վեր մի քանի անգամ ավելացվել են պաշտպանական ոլորտում գիտատեխնիկական հետազոտությունների համար տրամադրվող գումարները, ինչի արդյունքում ռազմարդյունաբերական համալիրի հայաստանյան մի շարք ընկերություններ, այդ թվում նաև «Արագած»-ՍՊԸ-ն, ընդլայնել են մշակումների շրջանակն ու արտադրության ծավալները։

On July 31, the RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan visited Aragats LLC military and defense equipment manufacturing company. Founded in 1992, Aragats currently specializes in military electronic device design and development and serial production.
Aragats CEO Hovhannes Gharibyan introduced the latest reforms and industrial volumes of the Company.
The thermal vision device for anti-tank Fagot system is completely designed and manufactured in the Company. The CEO noted that similar devices are manufactured in different countries, yet the Armenian one is not inferior to any of them and is about 4 times cheaper. Moreover, he emphasized that the product assortment of Aragats is fully in service by the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, and the production volumes and manufacturing capability enable them to consider starting export as well.
Recruitment issue was discussed as well. It was noted, that the staff of the Company grew tenfold over the past ten years. Among the employees, there are highly qualified mechanics, electronics specialists, physicists and programmers. It was suggested to implement a joint project on engineering education.
As the meeting progressed, they discussed issues related to expanding industrial areas and building new infrastructures.
Mkhitar Hayrapetyan expressed his support for building new infrastructures. He emphasized the projects aimed at constantly developing and enhancing the military-industrial area, which will create a greater value in this sector of the economy.
It is noteworthy, that since 2018, the funds provided for defense technology and scientific research have increased several times, due to which a number of Armenian companies of the military-industrial complex, including Aragats, expanded their scope of development and production.