ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունները
- Հրապարակվել է՝ 14/02/2025
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 14-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Ռոլանդ Փրայսի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանն, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատն ու այլ ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ուղղություններն ու առաջնահերթություններն, առանձնահատուկ կարևորել է տարածաշրջանի կապակցվածության խթանմանը միտված ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերը:
Նախարար Հայրապետյանը ներկայացրել է նաև նախարարության կողմից իրականացված և նախատեսվող օրենսդրական բարեփոխումներն ու ծրագրերը, անդրադարձել է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ իրականցվող տարբեր ծրագրերին՝ մասնավորապես «Ինժեներական քաղաք» նախաձեռնությանն, ինչն ըստ նախարարի համագործակցության լավագույն օրինակներից մեկն է, և հույս հայտնել, որ առաջիկայում համագործակցության շրջանակներն էլ ավելի կընդլայնվեն:
Ռոլանդ Փրայսն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել է Համաշխարհային բանկի առանցքային ծրագրերը, մասնավորապես տարածաշրջանում իրականացվող նախագծերն ու նախանշվող ծրագրերն, այդ համատեքստում անդրադառնալով Հայաստանի՝ այդ ծրագրերում ներգրավվելու հնարավորություններին:
Քննարկման առանցքում են եղել նաև օրակարգային մի շարք հարցեր՝ դրանց թվում կիբեռանվտանգության, թվային նույնականացման, ամպային քաղաքականության և լայնաշերտ ինտերնետային կապի զարգացման ուղղություններով:
Հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ հետագա քայլերի և համատեղ ծրագրերի շուրջ՝ նպատակ ունենալով խորացնել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի և Համաշխարհային բանկի համագործակցությունը։

RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan Receives Representatives of the World Bank to Discuss Opportunities for Expanding Bilateral Cooperation
On February 14, RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan welcomed representatives of the World Bank, led by Rolande Pryce, Regional Director for the South Caucasus.
The meeting was attended by First Deputy Minister Gevorg Mantashyan, Deputy Minister Gevorg Meliksetyan, Carolin Geginat, Country Manager of the World Bank for Armenia, and other representatives.
Minister Hayrapetyan presented the legislative reforms and programs implemented and planned by the Ministry, and discussed various programs carried out in collaboration with the World Bank, particularly the Engineering City initiative. According to the Minister, the initiative is one of the best examples of bilateral cooperation. He expressed hope that the scope of cooperation would expand further in the near future.
Rolande Pryce expressed gratitude for the warm welcome and presented key World Bank programs, highlighting the projects implemented in the region and the planned efforts. She also touched upon Armenia's opportunities for involvement in these programs.
The discussion also focused on several agenda items, including cybersecurity, digital identification, cloud policy, and broadband internet development.
As a result of the meeting, agreements were reached on further steps and joint programs, aiming to deepen cooperation between Armenia's high-tech sector and the World Bank.