Մեկնարկում է «Տիեզերական ճամբար 2023»-ի հայտագրումը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ` 2023 թվականի օգոստոսի 6-12-ը Դիլիջանում կանցկացվի «Տիեզերական ճամբար 2023» (SpaceCamp 2023) գիտակրթական ճամբարը։
Ծրագրի նպատակն է հարստացնել 14-17 տարեկան պատանիների գիտելիքները տիեզերագիտության, Երկրի հեռակա դիտարկման և տիեզերական նորարարական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ:
«Տիեզերական ճամբար 2023»-ի շրջանակներում կկազմակերպվեն ինչպես թեմատիկ ուսումնական և գործնական պարապմունքներ, այնպես էլ հետաքրքիր ժամանցային միջոցառումներ՝ սպորտային խաղեր, ազգային պարեր, այցելություն Տավուշի գեղատեսիլ վայրեր, հետաքրքիր ժամանց խարույկի շուրջ:
Ճամբարին մասնակցելու համար կարող են դիմել տիեզերական ոլորտով հետաքրքրված 14-17 տարեկան պատանիներ Հայաստանից և Սփյուռքից: Մասնակիցների ընտրությունը կկատարվի առցանց թեստի միջոցով, որը կներառի հարցեր աստղագիտությունից, տրամաբանությունից և անգլերեն լեզվից (բազային գիտելիքներ): Ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն կստանան առավելագույն միավորներ հավաքած 100 դիմորդները:
«Տիեզերական ճամբար 2023» գիտակրթական ճամբարի մասնակցությունն անվճար է, հայտերի լրացման վերջնաժամկետը 2023 թվականի հունիսի 26-ն է։

Стартует регистрация на «Космический лагерь 2023»
По инициативе Министерства высокотехнологической промышленности РА с 6 по 12 августа 2023 года в Дилижане пройдет научно-образовательный лагерь «Космический лагерь 2023» (SpaceCamp 2023).
Цель программы – развить знания молодежи от 14 до 17 лет о космологии, дистанционном наблюдении за Землей и инновационных космических технологиях.
В рамках «Космического лагеря 2023» будут организованы как тематические теоретические и практические занятия, так и интересные развлекательные мероприятия: спортивные игры, национальные танцы, посещение живописных мест Тавуша, интересный досуг у костра.
Подать заявку на участие в лагере могут 14-17-летние подростки из Армении и армянской диаспоры, интересующиеся космосом. Отбор участников будет осуществляться через онлайн-тест, который будет включать вопросы по астрономии, логике и английскому языку (базовые знания). 100 заявителей, набравших максимальное количество баллов, получат возможность участвовать в программе.
Участие в научно-образовательном лагере «Космический лагерь 2023» бесплатно, крайний срок подачи заявлений – 26 июня 2023 года.