Մեկնարկում է «Տիեզերական ճամբար 2023»-ի հայտագրումը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ` 2023 թվականի օգոստոսի 6-12-ը Դիլիջանում կանցկացվի «Տիեզերական ճամբար 2023» (SpaceCamp 2023) գիտակրթական ճամբարը։
Ծրագրի նպատակն է հարստացնել 14-17 տարեկան պատանիների գիտելիքները տիեզերագիտության, Երկրի հեռակա դիտարկման և տիեզերական նորարարական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ:
«Տիեզերական ճամբար 2023»-ի շրջանակներում կկազմակերպվեն ինչպես թեմատիկ ուսումնական և գործնական պարապմունքներ, այնպես էլ հետաքրքիր ժամանցային միջոցառումներ՝ սպորտային խաղեր, ազգային պարեր, այցելություն Տավուշի գեղատեսիլ վայրեր, հետաքրքիր ժամանց խարույկի շուրջ:
Ճամբարին մասնակցելու համար կարող են դիմել տիեզերական ոլորտով հետաքրքրված 14-17 տարեկան պատանիներ Հայաստանից և Սփյուռքից: Մասնակիցների ընտրությունը կկատարվի առցանց թեստի միջոցով, որը կներառի հարցեր աստղագիտությունից, տրամաբանությունից և անգլերեն լեզվից (բազային գիտելիքներ): Ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն կստանան առավելագույն միավորներ հավաքած 100 դիմորդները:
«Տիեզերական ճամբար 2023» գիտակրթական ճամբարի մասնակցությունն անվճար է, հայտերի լրացման վերջնաժամկետը 2023 թվականի հունիսի 26-ն է։

Registration for “Space Camp 2023” kicks off
On the initiative of the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, the “Space Camp 2023” scientific-educational camp will be held in Dilijan on August 6-12, 2023.
The goal of the project is to enrich the knowledge of 14-17 year old teenagers about cosmology, remote Earth observation and innovative space technologies.
During the “Space Camp 2023”, both thematic educational and practical classes, as well as interesting entertainment events will be organized: sports games, national dances, visits to the sights of Tavush region, interesting entertainment around the campfire.
14-17 year olds from Armenia and the Diaspora who are interested in the space sector can apply to participate in the camp. The selection of the participants will be done through an online test which will include questions from Astronomy, Logic and English Language (Basic Knowledge). The 100 applicants with the maximum points will get the opportunity to participate in the program.
Participation in the “Space Camp 2023” scientific-educational camp is free, the deadline for filling out applications is June 26, 2023.