Մեկնարկել է «Ներուժ 4.0» ծրագրի հայտերի ընդունումը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարում է «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի հայտերի ընդունման մեկնարկը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն իրականացնում է «Ներուժ 4.0» պետական ծրագիրը, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին և ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը՝ սփյուռքահայ մասնագետների հայրենադարձությունը խթանելու միջոցով:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի աշխարհի տարբեր ծայրերից շուրջ 40 թիմեր հրավիրվելու են Հայաստան՝ մասնակցելու Դիլիջանում կայանալիք 6-օրյա միջոցառմանը, ծանոթանալու Հայաստանում բիզնես վարելու առավելություններին, ստանալու համագործակցությունների և բացառիկ անհատական մենթորության հնարավորություններ, իսկ հանձնաժողովի որոշմամբ հաղթող ճանաչված առաջին 3 թիմերը կստանան համապատասխանաբար 40, 30 և 20 մլն ՀՀ դրամ դրամաշնորհ՝ միջոցառման շրջանակում ներկայացված գաղափարի իրագործման նպատակով:
Թիմերին հնարավորություն կտրվի ընդլայնել համագործակցային ցանցը, փոխանակվել գիտելիքներով և փորձով, ինչպես նաև ստանալ ավելի քան 40 երկրների առաջատար երկրներից հրավիրված թիմերի հետ շփվելու հնարավորություն:
«Ներուժ» ծրագրին մասնակցելու համար ստարտափը պետք է՝
- ունենա նախապես ձևավորված թիմ,
- ունենա հիմնադիր (կամ առնվազն համահիմնադիրների 50%), որը
- ունի (ունեն) հայկական ծագում,
- Հայաստանի քաղաքացի չէ (չեն) (բացառությամբ երկքաղաքացիների),
- վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի բնակվել Հայաստանում կամ հայրենադարձվել է վերջին 6 ամիսների ընթացքում,
- գտնվի գաղափարի կամ աճի մակարդակում,
- գործի կայքում թվարկված առանցքային ճյուղերից մեկում,
- հայտը ներկայացնելու օրվան նախորդող վերջին 24 ամիսների ընթացքում ստացած չլինի դրամաշնորհ (ստորագրել դրամաշնորհային պայմանագիր) ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից,
- ունենա հիմնադիր (համահիմնադիրներ), ով (ովքեր) ցանկանում է (են) Հայաստանում հիմնել և գրանցել ստարտափ և բնակվել այստեղ առնվազն 1 տարի։
Ծրագրին դիմելու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղմամբ և գրանցել տվյալները: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2023 թ. օգոստոսի 3-ը, ժամը 18:00-ն:

Начался прием заявок на программу «Неруж 4.0»
Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения объявляет о начале приема заявок на участие в программе диаспорских технологических стартапов «Неруж 4.0».
Министерство высокотехнологической промышленности РА осуществляет государственную программу «Неруж 4.0», целью которой является способствование экономическому прогрессу Армении и развитие стартап-экосистемы путем содействия репатриации армянских специалистов из Диаспоры.
Как и в предыдущие годы, в этом году около 40 стартапов из разных уголков мира будут приглашены в Армению для участия в 6-дневном мероприятии в Дилижане, для ознакомления с преимуществами ведения бизнеса в Армении, получения возможностей для сотрудничества и эксклюзивного индивидуального наставничества, а первые 3 команды, признанные победителями решением комиссии, получат гранты в размере 40, 30 и 20 млн драмов соответственно на реализацию идеи, представленной в рамках мероприятия.
Команды получат возможность расширить сеть сотрудничества, обменяться знаниями и опытом, а также получат возможность взаимодействовать с приглашенными командами из более 40 ведущих стран мира.
Для участия в программе «Неруж» стартап должен:
- иметь заранее сформированную команду,
- иметь учредителя (или не менее 50% соучредителей), который имеет (имеют) армянское происхождение,
- не является гражданином Армении (кроме лиц с двойным гражданством),
- не проживал в Армении в течение последних 12 месяцев или репатриировался в течение последних 6 месяцев,
- находиться на стадии идеи или роста;
- действует в одном из ключевых ветвей, указанных на сайте,
- не получал грант (подписывал договор о гранте) от Министерства высокотехнологической промышленности РА в течение последних 24 месяцев до даты подачи заявки,
- иметь учредителя (соучредителей), который хочет создать и зарегистрировать стартап в Армении и проживать здесь не менее 1 года.
Чтобы подать заявку на участие в программе, нужно перейти по следующей ссылке и зарегистрировать данные. Крайний срок приема заявок – 3 августа 2023 года, в 18:00.