Մեկնարկել է «Ներուժ 4.0» ծրագրի հայտերի ընդունումը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարում է «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի հայտերի ընդունման մեկնարկը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն իրականացնում է «Ներուժ 4.0» պետական ծրագիրը, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին և ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը՝ սփյուռքահայ մասնագետների հայրենադարձությունը խթանելու միջոցով:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի աշխարհի տարբեր ծայրերից շուրջ 40 թիմեր հրավիրվելու են Հայաստան՝ մասնակցելու Դիլիջանում կայանալիք 6-օրյա միջոցառմանը, ծանոթանալու Հայաստանում բիզնես վարելու առավելություններին, ստանալու համագործակցությունների և բացառիկ անհատական մենթորության հնարավորություններ, իսկ հանձնաժողովի որոշմամբ հաղթող ճանաչված առաջին 3 թիմերը կստանան համապատասխանաբար 40, 30 և 20 մլն ՀՀ դրամ դրամաշնորհ՝ միջոցառման շրջանակում ներկայացված գաղափարի իրագործման նպատակով:
Թիմերին հնարավորություն կտրվի ընդլայնել համագործակցային ցանցը, փոխանակվել գիտելիքներով և փորձով, ինչպես նաև ստանալ ավելի քան 40 երկրների առաջատար երկրներից հրավիրված թիմերի հետ շփվելու հնարավորություն:
«Ներուժ» ծրագրին մասնակցելու համար ստարտափը պետք է՝
- ունենա նախապես ձևավորված թիմ,
- ունենա հիմնադիր (կամ առնվազն համահիմնադիրների 50%), որը
- ունի (ունեն) հայկական ծագում,
- Հայաստանի քաղաքացի չէ (չեն) (բացառությամբ երկքաղաքացիների),
- վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի բնակվել Հայաստանում կամ հայրենադարձվել է վերջին 6 ամիսների ընթացքում,
- գտնվի գաղափարի կամ աճի մակարդակում,
- գործի կայքում թվարկված առանցքային ճյուղերից մեկում,
- հայտը ներկայացնելու օրվան նախորդող վերջին 24 ամիսների ընթացքում ստացած չլինի դրամաշնորհ (ստորագրել դրամաշնորհային պայմանագիր) ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից,
- ունենա հիմնադիր (համահիմնադիրներ), ով (ովքեր) ցանկանում է (են) Հայաստանում հիմնել և գրանցել ստարտափ և բնակվել այստեղ առնվազն 1 տարի։
Ծրագրին դիմելու համար անհրաժեշտ է անցնել հետևյալ հղմամբ և գրանցել տվյալները: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2023 թ. օգոստոսի 3-ը, ժամը 18:00-ն:

Acceptance of applications for the “Neruzh 4.0” program kicks off
The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia announces the start of acceptance of applications for the “Neruzh 4.0” Diaspora tech startups program.
The RA Ministry of High-Tech Industry implements the “Neruzh 4.0” state program, which aims to support Armenia’s economic progress and the development of the startup ecosystem by promoting the repatriation of Diaspora Armenian professionals.
As in previous years, this year, around 40 teams from different parts of the world will be invited to Armenia to participate in the 6-day event in Dilijan, to get acquainted with the advantages of doing business in Armenia, to receive opportunities for cooperation and exclusive individual mentorship, and the first 3 teams recognized as winners by the decision of the commission will receive respectively 40, 30 and 20 million AMD grants for the implementation of the idea presented in the framework of the event.
Teams will be given the opportunity to expand the collaborative network, exchange knowledge and experience, and also get the opportunity to interact with invited teams from more than 40 leading countries of the world.
To participate in the “Neruzh” program, a startup must:
- have a pre-formed team,
- have a founder (or at least 50% of co-founders) who has (have) Armenian origin,
- is not a citizen of the Republic of Armenia (except for dual citizens),
- has not lived in Armenia in the last 12 months or has been repatriated in the last 6 months,
- be at the idea or growth stage;
- be active in one of the key branches listed on the website,
- have not received a grant (sign a grant agreement) from the RA Ministry of High-Tech Industry during the last 24 months prior to the date of submitting the application,
- have a founder (co-founders) who wants to establish and register a startup in Armenia and resettle here for at least 1 year.
To apply for the program, click on the following link and register the data. The deadline for applications is August 3, 2023 at 6:00 p.m.