Մեկնարկել է Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 7-րդ համաժողովը
Նոյեմբերի 10-ին մեկնարկել է Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 7-րդ համաժողովը՝ ArmIGF 2022-ը, որը կազմակերպել է «ՀՀ ինտերնետ կառավարման հանձնաժողով» միջգերատեսչական խումբը (ԻԿԽ)՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, «Ինտերնետ հանրություն» և «Ինտերնետ հասարակության Հայաստան հատված» ՀԿ-ների հետ համագործակցությամբ։
Համաժողովի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը:
Նախարարի տեղակալն իր խոսքում ընդգծել է միջոցառման կարևորությունը, անդրադարձել ոլորտի մարտահրավերներին և դրանց լուծման ուղղությամբ նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներին։ Նա հաջողություն է մաղթել համաժողովի մասնակիցներին, համոզմունք հայտնել, որ համաժողովի ընթացքում շոշափելի արդյունքներ կգրանցվեն, որոնք կնպաստեն Հայաստանում այս ոլորտի առաջընթացին։
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունել են նաև «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ խորհրդի նախագահ Իգոր Մկրտումյանը, ICANN խորհրդի փոխնախագահ Դանկո Յևտովիչը, IGF քարտուղարության ինտերնետ կառավարման և քաղաքականության խորհրդատու Անյա Գենգոն, RIPE NCC արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Վահան Հովսեփյանը, «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ խորհրդի անդամ Քրիստինա Հակոբյանը։
Միջոցառման բանախոսներն իրենց տեսակետն են ներկայացրել Հայաստանում ինտերնետի զարգացման ներուժի, լայնաշերտ ինտերնետի, կիբեռանվտանգության, մեդիագրագիտության, թվային տեխնոլոգիաներին առնչվող թեմաների շուրջ։
Այնուհետև տեղի ունեցել պանելային քննարկումներ:
«Արտասահմանյան ՏՏ ընկերությունների տեղափոխումը ՀՀ, մարտահրավերներ, հնարավորություններ, համագործակցություն» պանելային քննարկմանը ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը խոսել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված պետական քաղաքականության, ստարտափների աջակցմանն ուղղված ծրագրերի, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում այլ երկրների քաղաքացիների կողմից կազմակերպություններ գրանցելու, տեղափոխելու և գործունեություն ծավալելու հնարավորությունների մասին:
«Համացանցում տեղեկատվության կառավարումը, իրավական կարգավորումներ» թեմայի շուրջ քննարկմանն էլ մասնակցել է և թվայնացման վարչության պետ Արշակ Քերոբյանը։
Արդեն 7-րդ անգամ անցկավող ArmIGF համաժողովի հիմնական նպատակն քննարկելու, վեր հանելու ինտերնետ կառավարմանն առնչվող արդիական խնդիրները, մարտահրավերներն ու զարգացման հեռանկարները։

Стартовал 7-й Армянский форум по интернет-управлению
10 ноября стартовал 7-й Армянский форум по интернет-управлению ArmIGF-2022, организованный межведомственной группой Совета по управлению интернетом в сотрудничестве с Министерством высокотехнологической промышленности РА, НПО «Обществом Интернета» и ОО «Армянским секторoм Интернет-общества».
С приветственным словом на открытии конференции выступил заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Авет Погосян.
В своем выступлении заместитель министра подчеркнул важность мероприятия, коснулся проблем отрасли и работ, проводимых Министерством для их решения. Он пожелал успехов участникам конференции, выразил уверенность, что в ходе конференции будут зафиксированы ощутимые результаты, которые будут способствовать прогрессу в этой сфере в Армении.
Участников конференции также приветствовали председатель совета общественной организации «Интернет-сообщество» Игорь Мкртумян, заместитель председателя правления ICANN Данко Евтович,советник по интернет-управлению и политике Секретариата IGF Аня Генго, специалист по внешним связям RIPE NCC Ваган Овсепян, член Совета общественной организации «Интернет-сообщество» Кристина Акопян.
Спикеры мероприятия представили свои взгляды на потенциал развития интернета в Армении, широкополосный интернет, кибербезопасность, медиаграмотность и темы, связанные с цифровыми технологиями.
Затем последовали панельные дискуссии.
На панельной дискуссии «Переезд иностранных ИТ-компаний в РА, вызовы, возможности, сотрудничество» заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян рассказал о государственной политике, направленной на развитие отрасли, программах, направленных на поддержку стартапов, а также о возможностях регистрации, перемещения и осуществления деятельности гражданами других стран в сфере высоких технологий.
В дискуссии на тему «Управление информацией в Интернете, правовое регулирование» также принял участие начальник департамента цифровизации Аршак Керобян.
Основная цель конференции ArmIGF, которая проводится уже в 7-й раз, — обсудить, осветить актуальные вопросы, вызовы и перспективы развития, связанные с управлением Интернетом.