Մեկնարկել է «ԱՅԴԵՔՍ 2023» (IDEX 2023) պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսը
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիի ազգային ցուցահանդեսների կենտրոնում (ADNEC) մեկնարկել է «ԱՅԴԵՔՍ 2023» (IDEX 2023) պաշտպանական տեխնոլոգիաների 16-րդ միջազգային ցուցահանդեսը:
Հայկական 18 ընկերություններ «Հայաստան» միասնական տաղավարի ներքո ներկայացնում են տեղեկատվական, պաշտպանական և ռազմական նշանակության տեխնոլոգիաների, ինժեներական լուծումների ուղղությամբ Հայաստանի վերջին ձեռքբերումներն ու ներուժը: Ցուցադրված են ոչ միայն պատրաստի արտադրանքներ, այլ նաև նորարարական նախագծեր:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը շրջել է ցուցահանդեսի 12 թեմատիկ ցուցասրահներով, ծանոթացել ցամաքային, ծովային և հակաօդային պաշտպանության ոլորտների վերջին տեխնոլոգիաներին, մտքեր փոխանակել հայկական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
«ԱՅԴԵՔՍ» պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսը համարվում է Միջին Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանում ամենահեղինակային և ռազմավարական կարևորագույն միջոցառումներից մեկը, համախմբում է պաշտպանական արդյունաբերության առաջատար և հեղինակավոր ղեկավարներին, ինչպես նաև տարբեր նորարար տեխնոլոգիական ընկերություններին, տեխնոլոգիական ոլորտի հայտնի փորձագետներին:
Միջոցառումը կազմակերպվում է երկու տարին մեկ անգամ, բաղկացած է համաժողովից և ցուցահանդեսից, որոնց նպատակն է ստեղծել հարթակ՝ քննարկելու ոլորտի վերջին զարգացումները, միտումները և նորարարական լուծումները, որոնք կուղեկցվեն ոլորտի լավագույն փորձի և ձեռքբերումների ցուցադրմամբ:

Стартовала международная выставка оборонных технологий «IDEX 2023»
В Национальном выставочном центре (ADNEC) Абу-Даби, столицы Объединенных Арабских Эмиратов, стартовала 16-я международная выставка оборонных технологий «IDEX 2023».
18 армянских компаний представляют новейшие достижения и потенциал Армении в области информационных, оборонных и военных технологий, инженерных решений в объединенном павильоне «Армения». Представлена не только готовая продукция, но и инновационные проекты.
В рамках официального визита министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян посетил 12 тематических выставочных залов выставки, ознакомился с новейшими технологиями в области наземной, морской и противовоздушной обороны, обменялся идеями с представителями армянской компании.
Международная выставка оборонных технологий «IDEX» считается одним из самых престижных и стратегически важных событий в регионе Ближнего Востока и Северной Африки, объединяет ведущих и авторитетных руководителей оборонной промышленности, а также различных инновационных технологических компаний, известных специалистов в области технологий.
Мероприятие проводится один раз в два года, состоит из конференции и выставки, целью которых является создание площадки для обсуждения последних разработок, тенденций и инновационных решений отрасли, сопровождающееся демонстрацией передового опыта и достижений.