Մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ թեմային
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում նոյեմբերի 8-ին մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Սպորտ. «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ» թեմային:
Նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Արարատ-73-ի ֆուտբոլիստներ Սերգեյ Բոնդարենկոն, Սերգեյ Պողոսյանը և Նորայր Մեսրոպյանը:
Միջոցառման շրջանակում ներկայացվել է «Արարատ 73»-ի մասին պատմող կարճ տեսանյութ, ֆիլատելիստական եզակի նմուշներ և Մելիք Բաղդասարյանի հեղինակային թեմատիկ լուսանկարները։
Խորհրդային տարիներին հայկական ֆուտբոլի մասին իրենց հիշողություններով կիսվել են Հովիկ Մուսայելյանը, Սերգեյ Բոնդարենկոն, ֆուտբոլային մեկնաբան Սուրեն Բաղդասարյանը։
380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է ֆուտբոլի գնդակ, որտեղ ներկայացված են «Արարատ» ֆուտբոլային թիմին գավաթի հանձնման արարողության դրվագներ:
Գեղաթերթիկի վերևի հատվածում պատկերված են «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի ֆուտբոլիստները, ինչպես նաև՝ «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակին նվիրված լոգոտիպը: Գեղաթերթիկի ներքևի հատվածում ներկայացված է «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի լուսանկարը՝ ամբողջական կազմով:
Գեղաթերթիկի և նամականիշի վրա պատկերված են «ԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՉԵՄՊԻՈՆ և ԳԱՎԱԹԱԿԻՐ», «ԱՐԱՐԱՏ-73» և «50-ԱՄՅԱԿ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
1973 թվականին «Արարատ» ֆուտբոլային թիմը մեկ խաղաշրջանում ոչ միայն նվաճել է Խորհրդային Միության գավաթը, այլև արժանացել է Խորհրդային Միության չեմպիոնի կոչմանը:
«Սպորտ. «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ» թեմային նվիրված գեղաթերթիկի հավաքածուն կուղարկվի նաև «Արարատի» լեգենդար մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանին և թիմի մյուս ֆուտբոլիստներին, ովքեր ներկա չէին միջոցառմանը։

Почтовый блок с одной маркой, посвященный теме 50-летия победы «Арарат-73»
8 ноября во Всеармянском благотворительном союзе был погашен и выпущен в обращение почтовый блок с одной маркой, посвященный теме «Спорт. 50-летняя годовщина победы «Арарат-73».
В церемонии гашения почтового блока с одной маркой приняли участие заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян, главный генеральный директор ЗАО «АйПост» Араик Абраамян, президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян, футболисты «Арарат-73» Сергей Бондаренко, Сегей Погосян и Норайр Месропян.
В рамках мероприятия были представлены короткий видеоролик об «Арарате 73», уникальные филателистические образцы и тематические фотографии Мелика Багдасаряна.
Овик Мусаелян, Сергей Бондаренко, футбольный комментатор Сурен Багдасарян поделились своими воспоминаниями об армянском футболе советских времен.
На почтовой марке блока с номиналом 380 драм изображен футбольный мяч, где представлены фрагменты из церемонии вручения кубка футбольной команде «Арарат».
В верхней части карты изображены футболисты футбольной команды «Арарат», а также логотип, посвященный 50-летию победы «Арарата-73». Внизу страницы фотография футбольной команды «Арарат» в полном составе.
На почтовoм блоке и почтовой марке изображены надписи «ЧЕМПИОН И ОБЛАДАТЕЛЬ КУБКА СССР», «АРАРАТ-73» и «50-ЛЕТИЕ» на армянском и английском языках.
В 1973 году футбольная команда «Арарат» не только за один сезон выиграла кубок Советского Союза, но и была удостоена звания чемпиона СССР.
Коллекция почтового блока, посвященной теме «Спорт. 50-летняя годовщина победы «Арарат-73» будет также отправлена легендарному тренеру «Арарата» Никите Симоняну и другим футболистам команды, не присутствовавшим на мероприятии.