Մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ թեմային
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունում նոյեմբերի 8-ին մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Սպորտ. «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ» թեմային:
Նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, Արարատ-73-ի ֆուտբոլիստներ Սերգեյ Բոնդարենկոն, Սերգեյ Պողոսյանը և Նորայր Մեսրոպյանը:
Միջոցառման շրջանակում ներկայացվել է «Արարատ 73»-ի մասին պատմող կարճ տեսանյութ, ֆիլատելիստական եզակի նմուշներ և Մելիք Բաղդասարյանի հեղինակային թեմատիկ լուսանկարները։
Խորհրդային տարիներին հայկական ֆուտբոլի մասին իրենց հիշողություններով կիսվել են Հովիկ Մուսայելյանը, Սերգեյ Բոնդարենկոն, ֆուտբոլային մեկնաբան Սուրեն Բաղդասարյանը։
380 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է ֆուտբոլի գնդակ, որտեղ ներկայացված են «Արարատ» ֆուտբոլային թիմին գավաթի հանձնման արարողության դրվագներ:
Գեղաթերթիկի վերևի հատվածում պատկերված են «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի ֆուտբոլիստները, ինչպես նաև՝ «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակին նվիրված լոգոտիպը: Գեղաթերթիկի ներքևի հատվածում ներկայացված է «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի լուսանկարը՝ ամբողջական կազմով:
Գեղաթերթիկի և նամականիշի վրա պատկերված են «ԽՈՐՀՐԴԱՅԻՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՉԵՄՊԻՈՆ և ԳԱՎԱԹԱԿԻՐ», «ԱՐԱՐԱՏ-73» և «50-ԱՄՅԱԿ» գրառումները՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
1973 թվականին «Արարատ» ֆուտբոլային թիմը մեկ խաղաշրջանում ոչ միայն նվաճել է Խորհրդային Միության գավաթը, այլև արժանացել է Խորհրդային Միության չեմպիոնի կոչմանը:
«Սպորտ. «Արարատ-73»-ի հաղթանակի 50-ամյակ» թեմային նվիրված գեղաթերթիկի հավաքածուն կուղարկվի նաև «Արարատի» լեգենդար մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանին և թիմի մյուս ֆուտբոլիստներին, ովքեր ներկա չէին միջոցառմանը։

Souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “Sport. 50th Anniversary of the Victory of “Ararat-73”
On November 8, a souvenir sheet with one postage stamp dedicated to the theme “Sport. 50th Anniversary of the Victory of “Ararat-73” has been cancelled and put into circulation in the Armenian General Benevolent Union (AGBU).
The souvenir sheet with one stamp was cancelled by the Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA Davit Sahakyan, the Chief Executive Officer of “HayPost” CJSC Arayik Abrahamyan, the President of the Philatelists’ Armenian Association Hovik Musayelyan, football players of “Ararat-73” Sergey Bondaernko, Sergey Poghosyan, Norayr Mesropyan.
A short video about “Ararat 73”, unique philatelic specimens and thematic photos of Melik Baghdasaryan were presented as part of the event.
Hovik Musayelyan, Sergey Bondarenko, football commentator Suren Baghdasaryan shared their memories of Armenian football during the Soviet years.
The postage stamp of the souvenir sheet with the nominal value of 380 AMD depicts a football ball where episodes of the cup awarding ceremony to “Ararat” football team are presented.
The upper part of the souvenir sheet depicts the football players of “Ararat” football team as well as the logotype dedicated to the 50th Anniversary the Victory of “Ararat-73”. The bottom part of the souvenir sheet depicts the photo of “Ararat” football team at its full strength.
The souvenir sheet and the postage stamp depict the inscriptions “USSR CHAMPION AND CUP WINNER”, “ARARAT-73” and “50TH ANNIVERSARY” in Armenian and English languages.
In 1973, the “Ararat” football team not only won the Soviet Union Cup in one season, but was also became the champion of the Soviet Union.
The collection of souvenir sheet dedicated to the theme “Sport. 50th Anniversary of the Victory of “Ararat-73” will also be sent to the legendary coach of “Ararat” Nikita Simonyan and other football players of the team who were not present at the event.