ԲՏԱ նախարարը և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները
- Հրապարակվել է՝ 05/01/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ:
Զարեհ Սինանյանը շնորհավորել է Մխիթար Հայրապետյանին նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և հաջողություններ մաղթել հետագա պաշտոնավարման ընթացքում:
«Վստահ եմ, որ Ձեր նշանակումը նոր հեռանկարներ կարող է ապահովել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման համար: Այս ոլորտը մեծ կարևորություն ունի մեր պետության համար, և համակարգային ուժի առկայությունը ու ներգրավվածությունը լուրջ խթան կարող են դառնալ դրա զարգացման գործում․ այստեղ մեր առավելությունը կարող է դառնալ նաև սփյուռքի մասնագիտական ներուժը»,- նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի համար և ընդգծել, որ համագործակցության լայն դաշտ է տեսնում:
«Համագործակցության լուրջ նախադրյալներ կան տարբեր ոլորտներում, հատկապես տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, և համոզված եմ, որ շատ կարճ ժամանակում կարող ենք շոշափելի արդյունքներ գրանցել»,- ասել է նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրրության մի շարք հարցեր, նախանշվել են համագործակցության առկա հնարավորությունները:

Министр высокотехнологической промышленности и главный уполномоченный по делам диаспоры обсудили возможности сотрудничества
Министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян встретился с главным уполномоченным по делам диаспоры РА Заре Синаняном.
Заре Синанян поздравил Мхитара Айрапетяна с назначением на пост министра и пожелал успехов в будущей работе.
"Я уверен, что Ваше назначение откроет новые перспективы для развития высокотехнологического сектора. Этот сектор имеет огромное значение для нашего государства, и присутствие и участие системной силы может стать важным стимулом для его развития. Нашим преимуществом здесь может быть профессиональный потенциал диаспоры", - сказал Заре Синанян.
Министр Мхитар Айрапетян поблагодарил за поздравления и добрые пожелания и подчеркнул, что видит широкий спектр сотрудничества.
"Существуют серьезные предпосылки для сотрудничества в различных областях, особенно в области информационных и высоких технологий. Я уверен, что мы можем достичь ощутимых результатов в очень короткое время", - сказал министр.
В ходе встречи были обсужден вопросы интересуемых двух сторон, а также существующие возможности для сотрудничества.