ԲՏԱ նախարարը և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները
- Հրապարակվել է՝ 05/01/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ:
Զարեհ Սինանյանը շնորհավորել է Մխիթար Հայրապետյանին նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և հաջողություններ մաղթել հետագա պաշտոնավարման ընթացքում:
«Վստահ եմ, որ Ձեր նշանակումը նոր հեռանկարներ կարող է ապահովել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման համար: Այս ոլորտը մեծ կարևորություն ունի մեր պետության համար, և համակարգային ուժի առկայությունը ու ներգրավվածությունը լուրջ խթան կարող են դառնալ դրա զարգացման գործում․ այստեղ մեր առավելությունը կարող է դառնալ նաև սփյուռքի մասնագիտական ներուժը»,- նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի համար և ընդգծել, որ համագործակցության լայն դաշտ է տեսնում:
«Համագործակցության լուրջ նախադրյալներ կան տարբեր ոլորտներում, հատկապես տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, և համոզված եմ, որ շատ կարճ ժամանակում կարող ենք շոշափելի արդյունքներ գրանցել»,- ասել է նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրրության մի շարք հարցեր, նախանշվել են համագործակցության առկա հնարավորությունները:

Minister of High-Tech Industry and the High Commissioner for Diaspora Affairs discussed cooperation opportunities
Minister of High-Tech Industry of RA Mkhitar Hayrapetyan met with the High Commissioner for Diaspora Affairs of RA Zareh Sinanyan.
Zareh Sinanyan congratulated Mkhitar Hayrapetyan on his appointment to the position of minister and wished him success during his further tenure.
"I am sure that your appointment will provide new perspectives for the development of high-tech sector. This sector is of great importance for our state, and the presence and involvement of a systemic force can become a serious stimulus in its development. Our advantage here can also be the professional potential of the Diaspora," said Zareh Sinanyan.
Minister Mkhitar Hayrapetyan thanked for the congratulations and good wishes and emphasized that he sees a wide field of cooperation.
"There are serious prerequisites for cooperation in various fields, especially in the field of information and high technologies, and I am sure that we can achieve noticeable results in a short time," said the minister.
During the meeting, a number of topics of bilateral interest were discussed, and the existing opportunities for cooperation were outlined.