Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն ՏՏ ոլորտը ներկայացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ
- Հրապարակվել է՝ 15/12/2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են ՏՏ ոլորտի շուրջ 30 խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպման նպատակն էր հասկանալ, թե ինչ խնդիրներ կան ոլորտում, պարզել ոլորտի զարգացման նպատակով կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունավետությունը, քննարկել առաջիկա անելիքները:
ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները ներկայացրել են, թե կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ինչ խնդիրներ են լուծել ոլորտում, իրենց պատկերացումները գործող կարգավորումների լավարկման շուրջ, ինչպես նաև առաջարկություններ՝ ոլորտում առկա խնդիրները երկարաժամկետ կտրվածքով լուծելու համար:
Վարչապետը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ բարձրաձայնված խնդիրները լուծելու ուղղությամբ արդյունավետ մոդելներ մշակելու նպատակով:

Под председательством премьер-министра состоялось совещание с участием представителей компаний ИТ-сферы
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна 15-ого Декабря состоялось совещание, в котором приняли участие представители около 30 крупных компаний, представляющих сферу информационных технологий. Во встрече также приняли участие заместитель председателя Национального Собрания Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян, министр финансов Ваге Ованнисян и другие должностные лица.
Цель совещания – понять, какие проблемы существуют в отрасли, выяснить эффективность реализуемой правительством политики по развитию отрасли, а также обсудить дальнейшие шаги.
Представители ИТ-сектора рассказали, какие задачи в отрасли решили реализуемые правительством программы, представили свои идеи относительно совершенствования действующих регулирований, а также свои предложения по решению существующих в отрасли проблем в долгосрочной перспективе.
Премьер-министр поручил создать рабочую группу для разработки эффективных моделей решения поднятых проблем.