Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն ՏՏ ոլորտը ներկայացնող ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ
- Հրապարակվել է՝ 15/12/2023
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են ՏՏ ոլորտի շուրջ 30 խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպման նպատակն էր հասկանալ, թե ինչ խնդիրներ կան ոլորտում, պարզել ոլորտի զարգացման նպատակով կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունավետությունը, քննարկել առաջիկա անելիքները:
ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչները ներկայացրել են, թե կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ինչ խնդիրներ են լուծել ոլորտում, իրենց պատկերացումները գործող կարգավորումների լավարկման շուրջ, ինչպես նաև առաջարկություններ՝ ոլորտում առկա խնդիրները երկարաժամկետ կտրվածքով լուծելու համար:
Վարչապետը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ բարձրաձայնված խնդիրները լուծելու ուղղությամբ արդյունավետ մոդելներ մշակելու նպատակով:

The Prime Minister chairs consultation with the participation of representatives of IT companies
On December 15, a consultation was held chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, in which representatives of about 30 large IT companies participated. Vice President of the National Assembly Hakob Arshakyan, Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan, Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and other officials also participated in the consultation.
The purpose of the consultation was to understand what problems exist in the sector, to find out the effectiveness of the policies implemented by the government for the development of the sector, as well as to discuss the upcoming tasks.
The representatives of the IT sector presented the problems solved in the sector through the programs carried out by the government, presented their ideas on improving the existing regulations, as well as suggestions for long-term solutions for the existing problems in the sector.
The Prime Minister instructed to create a working group to develop an effective solution model for the discussed problems.