Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղարին
Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի տնտեսական հարցերով պատասխանատու Ռոել Յանսենսը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծման պատմությունը, պատասխանատվության ոլորտները: Շնորհակալություն հայտնելով Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովին շարունակական աջակցության համար՝ նա մասնավորապես ընդգծել է կառույցի կողմից պատրաստված «Նորարարություն՝ հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (Innovation for Sustainable Development: Review of Armenia 2023) զեկույցի կարևորությունը: Ռոբերտ Խաչատրյանը նաև պատմել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ռազմավարության մշակման շուրջ միջազգային այլ կառույցների հետ համագործակցության մասին՝ հավելելով, որ ռազմավարության մշակման ընթացքում օգտագործվելու է նաև ԵՏՀ-ի զեկույցը:
Տատյանա Մոլչանը բարձր է գնահատել Նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը, խոսել է ԵՏՀ-ի զեկույցի մասին և նշել Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի, տարբեր միջազգային գործընկերների պատրաստկամությունն աջակցելու դրանում տեղ գտած առաջարկությունների իրագործմանը:
ԵՏՀ գործադիր քարտուղարը նաև փոխանցել է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) գլխավոր տնօրեն Դարեն Տանգի պատրաստակամությունը Հայաստանի հետ մտավոր սեփականության և նորարարության ոլորտներում համատեղ նախագծեր իրականացնելու հարցում:

Министр Роберт Хачатрян принял исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН
16 декабря министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН Татьяну Молчан. На встрече также присутствовал Роэль Янсенс, ответственный за экономические вопросы Европейской экономической комиссии ООН.
Приветствуя гостей, Роберт Хачатрян представил историю создания Министерства высокотехнологической промышленности РА и сферы ответственности. Поблагодарив Европейскую экономическую комиссию (ЕЭК) за постоянную поддержку, он особо отметил подготовленную организацией отчет «Важность инноваций для устойчивого развития: обзор Армении 2023». Роберт Хачатрян рассказал также о сотрудничестве с другими международными организациями по разработке стратегии развития высокотехнологической сферы, отметив, что отчет ЕЭК также будет использован при разработке стратегии.
Татьяна Молчан высоко оценила эффективное сотрудничество с министерством, рассказала об отчете ЕЭК и отметила готовность Европейской экономической комиссии и различных международных партнеров поддержать реализацию этих рекомендаций.
Исполнительный секретарь ЕЭК также передал готовность генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности Дарена Танга реализовать совместные проекты с Арменией в сфере интеллектуальной собственности и инноваций.