Ռուբեն Սիմոնյանը «Ուշացած Վարդավառ 2024» տեխնո-կրթական ճամբարի բացմանը հորդորել է երիտասարդներին հավատալ երազանքներին և երազանքին հասնելը դարձնել նպատակ
- Հրապարակվել է՝ 30/07/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը հուլիսի 29-ին մասնակցել է Դիլիջանում անցկացվող ՁԻՀ «Ալիք» երիտասարդական նախաձեռնության «Ուշացած Վարդավառ 2024» տեխնո-կրթական ճամբարի բացմանը։
Նախարարի տեղակալն իր ելույթում խոսել է մասնագիտական կողմնորոշման, յուրաքանչյուր ոլորտում՝ հատկապես տեխնոլոգիաների, հաջողության հասնելու հնարավորությունների շուրջ։
Ռուբեն Սիմոնյանը կիսվել է իր հաջողության պատմությամբ, աշխատանքային ձեռբերումներով, այդ ճանապարհին հանդիպած դժվարություններով և թե ինչպես է հաղթահարել դրանք: Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև իր գիտելիքն ու փորձը պետությանը ծառայեցնելու կարևոր որոշմանը՝ նորարաության ու տեխնոլոգիաների միջոցով պետականաշինության գործում սեփական ներդրումն ունենալու համատեքստում:
«Միշտ խոսել ու հավաստիացրել եմ երիտասարդներին, որ Հայաստանում հնարավոր է զբաղվել տեխնոլոգիաներով, ինովացիաներով ու ինժեներությամբ, դառնալ պրոֆեսիոնալ, որն իր դերը կունենա համաշխարհային տեխնոլոգիական ոլորտում»,-ասել է Ռուբեն Սիմոնյանը, նաև հորդորել, որպեսզի երիտասարդները հավատան իրենց երազանքներին, երազանքին հասնելը դարձնեն նպատակ, յուրաքանչյուր հնարավորություն օգտագործեն այդ նպատակին հասնելու համար։
«Ուշացած Վարդավառ 2024» տեխնո-կրթական ճամբարը եզակի հնարավորություն է Հայաստանի բոլոր մարզերը ներկայացնող երիտասարդների համար լսել տեխնոլոգիական ոլորտի լավագույն փորձագետներին՝ ծանոթանալով ժամանակակից տեխնոլոգիական գործիքներին, միաժամանակ գեներացնելով ստարտափ և սոցիալական նշանակության գաղափարներ։
Այս տարի ճամբարին մասանկցում է շուրջ 300 երիտասարդ՝ 20 թիմ, ՀՀ բոլոր մարզերից և Երևանից՝ համաչափ բաշխումով։

Ruben Simonyan in Belated Vardavar 2024 techno-educational camp, urges youth to believe in dreams and aim to turn them into a reality
On July 29, the RA Deputy Minister of High-Tech Industry Ruben Simonyan attended the opening of Belated Vardavar 2024 techno-educational camp, launched by EIF "Alik" youth initiative in Dilijan.
The Deputy Minister talked about career orientation and offered tips for how to become successful and achieve goals, namely in tech area.
Ruben Simonyan shared his success story, professional accomplishments, challenges along the way and how to deal with them. The Deputy Minister also touched upon his important decision about putting his knowledge and experience for the benefit of the state, in the context of having his own contribution to the state-building process through innovation and technology.
"I have always spoken to youth and assured them that in Armenia it is possible to engage in technology, innovation and engineering, practise professionalism and have a contribution in global technological sector," said Ruben Simonyan. Moreover, he urged the youth to believe in dreams and aim to turn them into a reality.
Belated Vardavar 2024 techno-educational camp is a great opportunity for the young people of all regions of Armenia to listen to the best experts in technology, gain insight into the latest technology trends, while generating startup and relevant social ideas.
This year, around 300 young people making 20 teams, from all regions of the Republic of Armenia and Yerevan, are taking part in the camp, with a proportional distribution.