Քննարկվել են ՏՏ ոլորտում հայ-ճապոնական երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հուլիսի 11-ին ընդունել է Ճապոնիայի Իձումո քաղաքի պատվիրակությանը, որի կազմում էին Իձումո քաղաքի քաղաքապետարանի, «Monstarlab», «Monstarlab Omnibus», «People Cloud Inc.», «Skylight Consulting Inc.» ընկերությունների ներկայացուցիչները:
Ողջունելով պատվիրակության այցը ԲՏԱ նախարարություն՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում հայ-ճապոնական բարեկամական կապերի զարգացումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համագործակցության համար նպաստավոր նախադրյալներ կան հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման ոլորտներում։
Հանդիպմանը տեսակապով միացել է նաև Իձումո քաղաքի քաղաքապետ Տոշիյուկի Լիցուկան։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Իձումոյի պատվիրակությանն ընդունելու համար և նշել, որ հետաքրքրված են ՏՏ ոլորտում երկկողմ համագործակցության հնարավորությամբ:
Հյուրերը ներկայացրել են իրենց ընկերությունների կողմից իրականացվող ծրագրերը, նշել, որ պատրաստակամ են համագործակցել հայ մասնագետների և ոլորտային ստարտափ ընկերությունների հետ փորձի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու համար, ինչն էլ կարող է կամուրջ ստեղծել երկու երկրների միջև փոխգործակցության ակտիվացման համար:
Ճապոնական պատվիրակության ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են Հայաստանի ՏՏ արդյունաբերության, թվայնացման, տեխնոլոգիական կրթության ոլորտներով, ինչպես նաև ՀՀ մարզերում ՏՏ ոլորտի մարդկային ռեսուրսների ներուժի առանձնահատկություններով և զարգացման քաղաքականությամբ։
Գևորգ Մանթաշյանը հյուրերին է ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներկա վիճակը, առկա ներուժը, զարգացման միտումներն ու թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-ճապոնական համագործակցության խորացման և համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորություններին:

Possibilities of bilateral Armenian-Japanese cooperation in the field of information technologies discussed
On July 11, RA First Deputy Minister of High-Tech Industry Gevorg Mantashyan received a delegation from the city of Izumo, Japan, which included representatives of the municipality of Izumo city, “Monstarlab”, “Monstarlab Omnibus”, “People Cloud Inc.”, “Skylight Consulting Inc”.
Welcoming the delegation’s visit to the Ministry of High-Tech Industry, Gevorg Mantashyan noted that he highly appreciates the development of the Armenian-Japanese friendly relations, expressing confidence in the existence of favorable conditions for cooperation, especially in the field of information technology and digitalization.
Mayor of Izumo city Toshiyuki Litsuka also joined the meeting via video call. He thanked for the reception of the Izumo delegation and noted that they are interested in the possibility of bilateral cooperation in the IT field.
The guests presented the programs implemented by their companies, noted that they are ready to cooperate with Armenian specialists and startup companies to implement experience exchange programs, which can create a bridge to enhance cooperation between the two countries.
The representatives of the Japanese delegation were interested in the spheres of the IT industry, digitalization, technological education in Armenia, as well as the specifics of the human resources potential of the IT sector in the regions of Armenia and development policy.
Gevorg Mantashyan presented to the guests the current state of the high-tech sector, the existing potential, development trends and work carried out in the direction of digitalization.
During the meeting, the possibilities of deepening the Armenian-Japanese cooperation in the field of high technologies and the implementation of joint projects were noted.