Քննարկվել են ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համագործակցության ընդլայնման հարցեր
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) գործադիր քարտուղարի տեղակալ Դմիտրի Մարիյասինի հետ։
Գևորգ Մանթաշյանը Դմիտրի Մարիյասինին է ներկայացրել նախարարության գործունեության շրջանակները՝ առանձնացնելով հիմնական հինգ ուղղություններ.
բարձր տեխնոլոգիաներ, թվայնացում և կիբեռանվանգություն, հեռահաղորդակցություն, կապի համակարգեր և տիեզերական տեխնոլոգիաներ, նորարարության և ստարտափների զարգացում։
Նախարարի առաջին տեղակալը մանրամասնել է յուրաքանչյուր ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների բնույթը, բովանդակությունը, նպատակներն ու ակնկալվող արդյունքները։
Նա անդրադարձել է նաև ARMSAT_1 Հայաստանի առաջին արբանյակի աշխատանքներին, ինչպես նաև ծրագրային ապահովման, արհեստական բանականության, միկրոէլեկտրոնիկայի, տիեզերական սարքաշինության բնագավառում Հայաստանի գրանցած ձեռքբերումներին, Եվրոպական տիեզերական գործակալության 2022 թվականի ծրագրերում հայ մասնագետների ներգրավման հնարավորություններին։
Դմիտրի Մարիյասինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ընդգծել է, որ նախարարության հետ շատ արդյունավետ համագործակցություն է ձևավորված և նշել հետագայում ևս համատեղ ծրագրեր իրականացնելու կարևորությունը։ Նա ներկայացրել է Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործունեությունը, որը սկիզբ է առել դեռևս 1947թվականին՝ հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված, նշել, որ տարիների ընթացքում հանձնաժողովի նպատակներն ու ուղղությունները բավական փոփոխվել են։ ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (UNECE) գործադիր քարտուղարի տեղակալը, գործունեության յուրաքանչյուր ուղղությամբ, մանրամասներ է ներկայացրել և առաջարկել ցանկության դեպքում ներգրավվել տեխնոլոգիական ոլորտներին առնչվող հարթակներում ու աշխատանքային խմբերում։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի ինովացիոն զարգացման զեկույցում ոլորտի առաջընթացին ուղղված առաջարկություններ ներկայացնելու շուրջ, քննարկվել են ՄԱԿ-ի մի շարք ծրագրերում նախարարության ներգրավվածության, համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հետ կապված հարցեր։

Обсуждены вопросы расширения сотрудничества с Европейской экономической комиссией ООН
24 ноября первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян встретился с заместителем Исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) Дмитрием Мариясиным.
Геворг Манташян представил Дмитрию Мариясину масштабы деятельности министерства, выделив пять основных направлений: высокие технологии, цифровизация и кибербезопасность, телекоммуникации, системы связи и космические технологии, развитие инноваций и стартапов.
Первый замминистра подробно рассказал о характере, содержании, целях и ожидаемых результатах работ, проводимых по каждому направлению. Он также упомянул о работах первого армянского спутника ARMSAT_1, а также о достижениях Армении в области программного обеспечения, искусственного интеллекта, микроэлектроники, создания космической техники, возможности привлечения армянских специалистов в программы Европейского космического агентства 2022 года.
Дмитрий Мариясин поблагодарил за прием, подчеркнул, что с Министерством налажено очень эффективное сотрудничество и отметил важность реализации совместных проектов в будущем. Он представил деятельность Европейской экономической комиссии, которая началась в 1947 году в связи с послевоенной обстановкой, и отметил, что с годами цели и направления деятельности комиссии сильно изменились.
Заместитель Исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций (ЕЭК ООН) подробно рассказал о каждом направлении деятельности и предложил при желании участвовать в платформах и рабочих группах, связанных с технологическими областями.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по представлению рекомендаций, направленных на прогресс сектора в отчете об инновационном развитии Армении, обсуждены вопросы, связанные с участием министерства в ряде программ ООН, реализация совместных программ.