Քննարկվել են ՄԱԿ-ի ԵՏՀ անդամ երկրների կառավարությունների առաջնահերթություններն ու ռազմավարական հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ապրիլի 5-ին, մասնակցել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) 70-րդ նստաշրջանին ընդառաջ՝ «Ամփոփ ճեպազրույց ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի համար. Ռազմավարական կանխատեսումներ համաճգնաժամի դարաշրջանում» բարձր մակարդակի հարակից միջոցառմանը։
Նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններն ու հեռանկարները՝ կապված երկարաժամկետ պլանավորման և ապագայի քաղաքականության մշակման հետ:
«Քովիդ-19 համաճարակը մեզ սովորեցրեց, որ միայն համախմբվելով ու միասնական ջանքեր գործադրելով և անհրաժեշտ ներդրումներ կատարելով հետազոտությունների և նորարարությունների մեջ, կարելի է դիմակայել մարդկությանը սպառնացող ներկա և գալիք մարտահրավերներին: Գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունը մեր առաջնահերթությունն է: Իրականում ինովացիոն քաղաքականությունը չի գործում վակուումում, այն պահանջում է հատուկ կարգավորումներ և ենթակառուցվածքներ: Այս առումով կարևոր է տիրապետել միջազգային համագործակցության լավագույն փորձին, որին ուղղված են մեր համատեղ ջանքերը: Հայաստանի Հանրապետությունը ձգտում է բարելավել մարդկանց կյանքի որակը և արդիականացնել ենթակառուցվածքները՝ տվյալների օգտագործման և կառավարման միջոցով: Թվային փոխակերպումը կառավարության ազգային զարգացման նպատակներից է: Հաջողության գրավականը ոչ միայն ֆինանսական և ինտելեկտուալ հնարավորություններն են, այլ նաև մարդիկ ու նրանց գաղափարները: Ուզում եմ շեշտել, որ մենք բաց ենք համագործակցության համար»,- ասել է Գևորգ Մանթաշյանն իր ելույթում:
Միջոցառման բանախոսները քննարկել են ՄԱԿ-ի ԵՏՀ անդամ երկրների կառավարությունների առաջնահերթությունները և ռազմավարական հեռանկարները: Նշվել է, որ ճգնաժամերը՝ հակամարտություններից մինչև շարունակվող համաճարակներ, բնապահպանական խնդիրներ ու աղետներ, փոփոխում են համաեվրոպական տարածաշրջանը, ապագայի տեսլականը:
Ընգծվել է նաև, որ ճգնաժամերը պատմության ընթացքում հաճախ ծառայել են նաև որպես նոր տեխնոլոգիաների, նորարարությունների և նոր հասարակական կազմակերպչական ձևերի զարգացման և տարածման ազդակներ:

Обсуждены приоритеты и стратегические перспективы правительств стран-членов ЕЭК ООН
5 апреля первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял участие в виртуальном параллельном мероприятии, организованном в преддверии 70-й сессии Европейской экономической комиссии ООН «Обзорный брифинг ЕЭК ООН: Стратегическое предвидение в эпоху поликризиса».
Первый заместитель министра представил приоритеты правительства Армении в отношении долгосрочного планирования и включения стратегического предвидения в его подход к разработке политики на будущее.
«COVID-19 послужил для всех нас своевременным напоминанием о необходимости инвестировать в исследования и инновации и усилил необходимость объединиться в общем стремлении решить все текущие и будущие угрозы человечеству. Научные и технологические инновации являются нашим приоритетом.
По сути, инновационная политика работает не в вакууме, она требует особых регламентов и инфраструктур, освоения лучших практик международного сотрудничества, на которые направлены все усилия государства и политические практики.
Республика Армения стремится улучшить качество жизни людей и модернизировать инфраструктуру, а также государственное управление посредством использования и управления данными. Цифровая трансформация является одной из целей правительства в области национального развития.
Ключом к успеху являются не только финансовые и интеллектуальные возможности, но и сети, сети людей и идей, разбросанных по всему миру. Хочу подчеркнуть, что мы открыты для сотрудничества», — сказал в своем выступлении Геворг Манташян.
Спикеры мероприятия обсудили приоритеты и стратегические перспективы правительств стран-членов ЕЭК ООН. Было отмечено, что кризисы, от конфликтов до непрекращающихся эпидемий, экологических проблем и стихийных бедствий, меняют общеевропейский регион, видение будущего. Также было отмечено, что кризисы на протяжении всей истории часто служили триггерами для развития и распространения новых технологий, инноваций и новых социальных организационных форм.