Քննարկվել են ՄԱԿ-ի ԵՏՀ անդամ երկրների կառավարությունների առաջնահերթություններն ու ռազմավարական հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ապրիլի 5-ին, մասնակցել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) 70-րդ նստաշրջանին ընդառաջ՝ «Ամփոփ ճեպազրույց ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի համար. Ռազմավարական կանխատեսումներ համաճգնաժամի դարաշրջանում» բարձր մակարդակի հարակից միջոցառմանը։
Նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններն ու հեռանկարները՝ կապված երկարաժամկետ պլանավորման և ապագայի քաղաքականության մշակման հետ:
«Քովիդ-19 համաճարակը մեզ սովորեցրեց, որ միայն համախմբվելով ու միասնական ջանքեր գործադրելով և անհրաժեշտ ներդրումներ կատարելով հետազոտությունների և նորարարությունների մեջ, կարելի է դիմակայել մարդկությանը սպառնացող ներկա և գալիք մարտահրավերներին: Գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունը մեր առաջնահերթությունն է: Իրականում ինովացիոն քաղաքականությունը չի գործում վակուումում, այն պահանջում է հատուկ կարգավորումներ և ենթակառուցվածքներ: Այս առումով կարևոր է տիրապետել միջազգային համագործակցության լավագույն փորձին, որին ուղղված են մեր համատեղ ջանքերը: Հայաստանի Հանրապետությունը ձգտում է բարելավել մարդկանց կյանքի որակը և արդիականացնել ենթակառուցվածքները՝ տվյալների օգտագործման և կառավարման միջոցով: Թվային փոխակերպումը կառավարության ազգային զարգացման նպատակներից է: Հաջողության գրավականը ոչ միայն ֆինանսական և ինտելեկտուալ հնարավորություններն են, այլ նաև մարդիկ ու նրանց գաղափարները: Ուզում եմ շեշտել, որ մենք բաց ենք համագործակցության համար»,- ասել է Գևորգ Մանթաշյանն իր ելույթում:
Միջոցառման բանախոսները քննարկել են ՄԱԿ-ի ԵՏՀ անդամ երկրների կառավարությունների առաջնահերթությունները և ռազմավարական հեռանկարները: Նշվել է, որ ճգնաժամերը՝ հակամարտություններից մինչև շարունակվող համաճարակներ, բնապահպանական խնդիրներ ու աղետներ, փոփոխում են համաեվրոպական տարածաշրջանը, ապագայի տեսլականը:
Ընգծվել է նաև, որ ճգնաժամերը պատմության ընթացքում հաճախ ծառայել են նաև որպես նոր տեխնոլոգիաների, նորարարությունների և նոր հասարակական կազմակերպչական ձևերի զարգացման և տարածման ազդակներ:

The priorities and strategic perspectives of the Governments of the UNECE Member States discussed
On April 5, Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA took part in the virtual side event held in the lead-up to the 70th session of the United Nations Economic Commission for Europe “Horizon Scanning for UNECE: Strategic Foresight in the Age of Polycrisis”.
The First Deputy Minister presented the priorities for the Government of Armenia with respect to longer-term planning and incorporating strategic foresight in its approach to policymaking for the future.
“COVID-19 has served as a timely reminder to all of us of the necessity to invest in Research and Innovation and has reinforced the need to be united by a common endeavor to solve all current and future threats to humanity. Scientific and technological innovation is our priority.
Essentially, innovation policy does not work in a vacuum, it requires special regulations and infrastructures, assimilation of the best practices of international cooperation, to which all state efforts and political practices are directed.
The Republic of Armenia is striving to improve the quality of people’s lives and to modernize infrastructure, as well as public administration through the use and management of data. Digital transformation is one of the government’s national development goals.
The key to success is not only financial and intellectual capacity, but also networks, networks of people, and ideas spread across the globe. I would like to stress that we are open for cooperation,” Gevorg Mantashyan said in his speech.
The speakers of the event discussed the priorities and strategic perspectives of the UNECE member states’ governments. It was noted that multiple crises, from conflicts to the continuing pandemic, from increasing environmental concerns to worsening natural disasters, are transforming the Pan-European region, changing the outlook for the future. It was also noted that crises throughout history have often served as catalysts for developing and distributing new technologies, innovations, and new social organizational forms.