Քննարկվել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Մատենադարանի միջև համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և նախարարության թվայնացման վարչության պետ Արշակ Քերոբյանը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում հանդիպում են ունեցել Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Մատենադարանի միջև համագործակցության հնարավորությունները:
Բարձր գնահատելով Մատենադարանում կատարվող աշխատանքները՝ Գևորգ Մանթաշյանը խոսել է ձեռագրատան թվային տեխնոլոգիաների գործիքակազմն առավել հագեցնելու անհրաժեշտության մասին: Նախարարի տեղակալն առաջարկել է նաև պետական և մասնավոր կազմակերպությունների մասնակցությամբ Մատենադարանում կազմակերպել աշխատաժողով՝ հումանիտար գիտական հետազոտություններում թվային տեխնոլոգիաների կիրառման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Արա Խզմալյանը ողջունել է առաջարկը՝ նշելով, որ աշխատաժողովը լավ հնարավորություն է ներկայացնելու արված աշխատանքը, վեր հանելու առկա խնդիրները և մատնանշելու դրանց լուծման ուղիները:
Մատենադարանի տնօրենը կարևորել է բնագրագիտական հետազոտություններում թվային տեխնոլոգիաների կիրառման անհրաժեշտությունը, ընդգծել, որ այն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Մատենադարանի զարգացման ծրագրում:
Հանդիպմանը ընթացքում Մատենադարանի գիտաշխատողները ներկայացրել են թվային հումանիտար գիտությունների զարգացման հնարավորությունները, մասնավորապես՝ նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը միջնադարյան բնագրերի գիտաքննական տեքստերի պատրաստման գործում, ինչպես նաև Մատենադարանի թվային ռեսուրսներն ու առկա խնդիրները:
Այցի ավարտին հյուրերը շրջել են Մատենադարանի Թվայնացման բաժնում, ծանոթացել ձեռագրերի թվայնացման աշխատանքներին։

Обсуждены возможности сотрудничества между Министерством высокотехнологической промышленности РА и Матенадараном
Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян и начальник отдела цифровизации министерства Аршак Керобян встретились с директором Матенадарана имени Месропа Маштоца Ара Хзмаляном.
В ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества Министерства высокотехнологической промышленности РА и Матенадарана.
Оценив проделанную в Матенадаране работу, Геворг Манташян рассказал о необходимости оснащения рукописной библиотеки цифровыми технологиями. Заместитель министра также предложил организовать в Матенадаране семинар с участием государственных и частных организаций, посвященный возможностям использования цифровых технологий в гуманитарных научных исследованиях.
Ара Хзмалян приветствовал предложение, отметив, что семинар – хорошая возможность представить проделанную работу, осветить существующие проблемы и указать пути их решения.
Директор Матенадарана подчеркнул необходимость использования цифровых технологий в текстуальных исследованиях, подчеркнул, что это занимает особое место в плане развития Матенадарана.
В ходе встречи исследователи Матенадарана представили возможности развития цифровых гуманитарных наук, в частности, использование новейших технологий при подготовке научных текстов средневековых оригиналов, а также цифровые ресурсы и существующие проблемы Матенадарана.
В завершение визита гости осмотрели отдел цифровизации Матенадарана и ознакомились с процессом оцифровки рукописей.