Քննարկվել են գերհամակարգչի գործարկման և կիրառման արդյունավետ մոդելները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում կայացել է հանդիպում-քննարկում՝ արհեստական բանականության գործիքների կիրառման կարիքների գնահատման և ըստ այդ կարիքների՝ տեսաքարտերի (graphics processing unit) վրա հիմնված գերհամակարգչի կիրառելիության տարբերակների վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնի է, Թուլուզի գիտահետազոտական համալսարանի նվիրատվությունը՝ գերհամակարգիչն, արդեն Հայաստանում է։ Քննարկման նպատակն էր լսել հեղինակավոր մասնագետների կարծիքները գերհամակարգչի վերաբերյալ, գնահատել վերջինիս կիրառելիության կարիքները Հայաստանի տնտեսության և գիտության մեջ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ գիտության կոմիտեի, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի, ՀԱՊՀ գիտական հետազոտությունների և ինովացիոն մշակումների կենտրոնի, Երևանի ԷՆ հետազոտական լաբորատորիայի, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST), «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության, «Հայ մշակութային և գիտական ընկերակցութան» (ASOF), «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել ոլորտի մասնագետներին քննարկմանը մասնակցելու համար, ընդգծել նրանց կարծիքների և առաջարկությունների կարևորությունը գերհամակարգչի շահագործման կարիքների ու առաջնահերթությունների վերաբերյալ:
ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ևս կարևորել է նման քննարկումների անհրաժեշտությունը, նշել, որ GPU արագացուցիչների վրա հիմնված գերհամակարգիչը կարող է ձևավորել տվյալների ամբողջովին նոր էկոհամակարգ, որի շնորհիվ կփոխակերպվի կարևորագույն ոլորտների աշխատանքների կազմակերպման ողջ տրամաբանությունը:
Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը ներկայացրել է գերհամակարգչի հնարավորությունները, տեղադրման տեխնիկական ընթացքը, կիրառելիության հնարավորությունները։
Հատկանշական է, որ Թուլուզի գիտահետազոտական համալսարանի կողմից նվիրաբերած գերհամակարգիչն իր հզորությամբ առաջինն է տարածաշրջանում և Արևելյան գործընկերության երկրներում, իսկ ԱՊՀ երկրների շարքում՝ 2-րդը երկիրը Ռուսաստան Դաշնությունից հետո: Գերհամակարգիչը հնարավորություն է ընձեռում ներբեռնել և մշակել ծավալուն տվյալներ, անցկացնել ժամանակակից հետազոտություններ «մեծ տվյալների» (Big Data), ինչը կնպաստի աշխատանքային գերծանրաբեռնվածության նվազեցմանը և տվյալների մշակման արդյունավետության բարձրացմանը:
Այնուհետև քննարկման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն ու պատկերացումները GPU-ի վրա հիմնված համակարգչի առավել արդյունավետ գործարկման և ռիսկերի վերաբերյալ: Նրանք առաջարկել են նաև աշխատանքային խումբ ստեղծել՝ ներգրավելով CPU, GPU մոդելներով աշխատող մասնագետներին, շահագրգիռ կողմերին՝ հետագա աշխատանքներն ավելի արդյունավետ պլանավորելու և կազմակերպելու համար:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որպեսզի գերհամակարգչի կիրառման առավել նպատակային մոդելներ մշակելու նպատակով նման քննարկումները շարունակական լինեն:

Обсуждались эффективные модели работы и применения суперкомпьютеров
В Министерстве высокотехнологической промышленности РА состоялось совещание-обсуждение по оценке потребностей в использовании средств искусственного интеллекта и, в соответствии с этими потребностями, вариантов применимости суперкомпьютера на базе графических процессоров.
Как известно, дар Тулузского исследовательского университета – суперкомпьютер – уже находится в Армении. Целью обсуждения было выслушать мнения авторитетных специалистов относительно суперкомпьютера, оценить потребности его применимости в экономике и науке Армении.
Во встрече приняли участие представители Ереванского государственного университета, Комитета науки РА, Института проблем информатики и автоматизации НАН РА, Центра научных исследований и инновационной деятельности НПАУ, лаборатории ЕреванНН, Фонда армянской науки и технологий (FAST), компании «Синопсис Армения», «Армянское общество стипендиатов» (ASOF), Фонда инкубаторов предприятий (EIF).
Приветствуя собравшихся, министр Роберт Хачатрян поблагодарил специалистов отрасли за участие в обсуждении, подчеркнул актуальность их мнений и рекомендаций относительно потребностей и приоритетов эксплуатации суперкомпьютеров.
Первый заместитель министра ВТП Геворг Манташян также подчеркнул необходимость таких дискуссий, отметив, что суперкомпьютер на базе ускорителей GPU может формировать совершенно новую экосистему данных, благодаря чему будет трансформирована вся логика организации работы по важнейшим направлениям.
Директор Института проблем информатики и автоматизации Грачья Асцатрян представил возможности суперкомпьютера, техпроцесс установки и возможности применения.
Примечательно, что подаренный Тулузским исследовательским университетом суперкомпьютер является первым по мощности в регионе и в странах Восточного партнерства, а среди стран СНГ – вторым после Российской Федерации. Суперкомпьютер дает возможность загружать и обрабатывать объемные данные, проводить современные исследования «больших данных», что будет способствовать снижению нагрузки и повышению эффективности обработки данных.
Затем участники дискуссии представили свои взгляды и идеи о наиболее эффективных операциях и рисках вычислений на основе графических процессоров. Они также предложили создать рабочую группу, в которую войдут специалисты, работающие с моделями CPU, GPU, заинтересованные стороны для более эффективного планирования и организации дальнейшей работы.
В конце встречи была достигнута договоренность продолжить такие обсуждения с целью разработки более целенаправленных моделей применения суперкомпьютеров.