Քննարկվել են գերհամակարգչի գործարկման և կիրառման արդյունավետ մոդելները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում կայացել է հանդիպում-քննարկում՝ արհեստական բանականության գործիքների կիրառման կարիքների գնահատման և ըստ այդ կարիքների՝ տեսաքարտերի (graphics processing unit) վրա հիմնված գերհամակարգչի կիրառելիության տարբերակների վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնի է, Թուլուզի գիտահետազոտական համալսարանի նվիրատվությունը՝ գերհամակարգիչն, արդեն Հայաստանում է։ Քննարկման նպատակն էր լսել հեղինակավոր մասնագետների կարծիքները գերհամակարգչի վերաբերյալ, գնահատել վերջինիս կիրառելիության կարիքները Հայաստանի տնտեսության և գիտության մեջ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ գիտության կոմիտեի, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի, ՀԱՊՀ գիտական հետազոտությունների և ինովացիոն մշակումների կենտրոնի, Երևանի ԷՆ հետազոտական լաբորատորիայի, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST), «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության, «Հայ մշակութային և գիտական ընկերակցութան» (ASOF), «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել ոլորտի մասնագետներին քննարկմանը մասնակցելու համար, ընդգծել նրանց կարծիքների և առաջարկությունների կարևորությունը գերհամակարգչի շահագործման կարիքների ու առաջնահերթությունների վերաբերյալ:
ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ևս կարևորել է նման քննարկումների անհրաժեշտությունը, նշել, որ GPU արագացուցիչների վրա հիմնված գերհամակարգիչը կարող է ձևավորել տվյալների ամբողջովին նոր էկոհամակարգ, որի շնորհիվ կփոխակերպվի կարևորագույն ոլորտների աշխատանքների կազմակերպման ողջ տրամաբանությունը:
Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը ներկայացրել է գերհամակարգչի հնարավորությունները, տեղադրման տեխնիկական ընթացքը, կիրառելիության հնարավորությունները։
Հատկանշական է, որ Թուլուզի գիտահետազոտական համալսարանի կողմից նվիրաբերած գերհամակարգիչն իր հզորությամբ առաջինն է տարածաշրջանում և Արևելյան գործընկերության երկրներում, իսկ ԱՊՀ երկրների շարքում՝ 2-րդը երկիրը Ռուսաստան Դաշնությունից հետո: Գերհամակարգիչը հնարավորություն է ընձեռում ներբեռնել և մշակել ծավալուն տվյալներ, անցկացնել ժամանակակից հետազոտություններ «մեծ տվյալների» (Big Data), ինչը կնպաստի աշխատանքային գերծանրաբեռնվածության նվազեցմանը և տվյալների մշակման արդյունավետության բարձրացմանը:
Այնուհետև քննարկման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն ու պատկերացումները GPU-ի վրա հիմնված համակարգչի առավել արդյունավետ գործարկման և ռիսկերի վերաբերյալ: Նրանք առաջարկել են նաև աշխատանքային խումբ ստեղծել՝ ներգրավելով CPU, GPU մոդելներով աշխատող մասնագետներին, շահագրգիռ կողմերին՝ հետագա աշխատանքներն ավելի արդյունավետ պլանավորելու և կազմակերպելու համար:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որպեսզի գերհամակարգչի կիրառման առավել նպատակային մոդելներ մշակելու նպատակով նման քննարկումները շարունակական լինեն:

Effective models of operation and application of supercomputers were discussed
A meeting-discussion was held at the Ministry of High-Tech Industry of the RA to assess the needs for the use of artificial intelligence tools and, in accordance with these needs, the applicability options for a supercomputer based on graphic processors.
As is known, the gift of the Toulouse Research University – a supercomputer – is already in Armenia. The purpose of the discussion was to listen to the opinions of authoritative experts regarding the supercomputer, to assess the needs of its applicability in the economy and science of Armenia.
The meeting was attended by representatives of Yerevan State University, the Science Committee of the RA, the Institute for Informatics and Automation Problems of the National Academy of Sciences of the RA(IIAP), the Center of scientific research and innovation processing of NPUA, YerevaNN laboratory, the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), Synopsys Armenia Company, the Armenian Society of Fellows (ASOF), the Enterprise Incubator Foundation (EIF).
Welcoming the audience, Minister Robert Khachatryan thanked the industry experts for participating in the discussion, stressing the relevance of their opinions and recommendations regarding the needs and priorities for the operation of supercomputers.
HTI First Deputy Minister Gevorg Mantashyan also emphasized the need for such discussions, noting that a supercomputer based on GPU accelerators can form a completely new data ecosystem, due to which the entire logic of organizing work in the most important areas will be transformed.
Hrachya Astsatryan, Director of the Institute for Informatics and Automation Problems of NAS RA presented the capabilities of the supercomputer, the technical process of the installation and the possibilities of application.
The supercomputer provides an opportunity to download and process voluminous data, conduct modern research on “big data”, which will help reduce the workload and increase the efficiency of data processing.
The panelists then presented their views and ideas on the most efficient operations and risks of GPU computing. They also proposed to create a working group, which will include specialists working with CPU and GPU models, stakeholders for more efficient planning and organization of further work.
At the end of the meeting, an agreement was reached to continue such discussions with the aim of developing more targeted models for the use of supercomputers.