Կայացել է «ՏՏ ոլորտի երկխոսություն 2022» թեմայով միջոցառումը
Նոյեմբերի 16-ին կայացել է հանդիպում-քննարկում «ՏՏ ոլորտի երկխոսություն 2022» թեմայով, որին մասնակցել են պետական համակարգի պաշտոնյաներ և ոլորտային ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի խորհրդական Աննա Գասպարյանը ներկաներին է փոխանցել փոխվարչապետի ողջույնի խոսքը, որում վերջինս կարևորել է ՏՏ ոլորտի առանցքային դերը ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում: «ՀՀ-ն տեխնոլոգիական կլաստերի է վերածվում: Երևանը շատ հայտնի ընկերությունների տունն է դառնում: Ուրախ ենք բոլորին ողջունել այստեղ և հպարտ ենք, որ բարձրակարգ մասնագետները հենց մեր երկիրն են ընտրում: Մենք էլ, մեր հերթին, ամեն ինչ անում ենք մեր ներդրումն ունենալու, դյուրացնելու պետական ծառայությունները՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ոլորտի հետագա զարգացման համար»:
Այնուհետև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է նախարարության ռազմավարությունը, իրականացվող մի շարք ծրագրերի մանրամասներ, որոնք ներառում են աջակցության, արտոնությունների տրամադրման բաղադրիչներ: Կարևորելով Հայաստանում գործունեություն ծավալած ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ այն կօգնի հասկանալ, թե ինչ խնդիրներ և լուծման հնարավորություններ կան:
Անդրադառնալով Գլոբալ ինովացիոն ինդեքսի ցուցանիշներին՝ Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ թեև ըստ ինդեքսի 2022թ. Հայաստանն իր դիրքերը զիջել է, սակայն ինստիտուցիոնալ ցուցանիշների առումով՝ բարենպաստ դիրք է զբաղեցնում, ինչը ենթադրում է, որ ոլորտի բարելավմանն ուղղված պետական քաղաքականությունը հաջողել է, աճել է ՏՏ ոլորտի ծառայությունների, ոլորտային ընկերությունների, մասնագետների թիվը:
«Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի (Էնթերփրայզ Արմենիա) գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանն իր հերթին ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, ընդգծել Հայաստանում գործունեություն ծավալած ՏՏ ոլորտի ընկերությունների, տեխնոլոգիական ասոցիացիայի ներկայացուցիչների, ՀՀ պետական կառույցների հետ հանդիպումների կարևորությունը, ինչը կնպաստի օպտիմալ լուծումների մշակմանը, ՀՀ–ում ընկերությունների ինտեգրմանը, օրենսդրական և այլ կարգավորող գործընթացների բարելավմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանն էլ խոսել է տնտեսության արդիականացմանը միտված ծրագրերի մասին։ Իսկ «Ձեռնարկությունների ինկուբաատոր» հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Մարի Բարսեղյանը մանրամասներ է ներկայացրել է հիմանադրամի գործունեության վերաբերյալ:
Ինժեներական ասոցացիայի նախագահ Արամ Սալաթյանը ներկայացրել է «Ինժեներական քաղաքի» կոնցեպտը, ըստ որի ընդհանուր օգտագործման սարքավորումների շուրջ ընկերություններ են տեղակայվում, իսկ հետագայում նախատեսվում է նաև «Գործարանային քաղաք» հիմնել:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել հարց ու պատասխան, որի ընթացքում ոլորտային ընկերությունների ներկայացուցիչներն իրենց հարցերն են ուղղել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունների, ՀՀ կենտրոնական բանկի, Միգրացիոն ծառայության, ՊԵԿ-ի և ոլորտային ընկերությունների պատասխանատուներին:
«ՏՏ ոլորտի երկխոսություն» թեմայով միջոցառման կազմակերպիչը «Ներդումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի (Էնթերփրայզ Արմենիա) էր:

“IT sector dialogue 2022″ event was held
On November 16, a meeting-discussion was held on the topic “IT sector Dialogue 2022”, in which state officials and representatives of industry companies took part.
Adviser to the Vice Prime Minister of the RA Hambartsum Matevosyan Anna Gasparyan conveyed to the audience the welcoming speech of the Deputy Prime Minister, in which the latter emphasized the key role of the IT sector in the development of the RA economy. “The Republic of Armenia is turning into a technological cluster. Yerevan is becoming home to many famous companies. We are happy to welcome everyone here and are proud that high-class professionals choose our country. For our part, we are doing everything possible to make our contribution, facilitate public services, and create favorable conditions for the further development of the industry.”
Then Davit Sahakyan, Deputy Minister of High-Technology Industry of the RA presented the Ministry’s strategy, details of a number of ongoing programs, including support and benefits components. Highlighting the meetings with the representatives of the IT sector companies operating in Armenia, the Deputy Minister noted that it will help to understand what problems exist and the possibilities for their solution.
Touching upon the indicators of the Global Innovation Index, Davit Sahakyan noted that although Armenia lost its position in the index in 2022, it occupies a favorable position in terms of institutional indicators, which indicates that the state policy aimed at improving the sector has succeeded. In the IT sector, the number of services, industry companies, and specialists has grown.
Levon Hovhannisyan, Director General of the Investment Support Center Foundation (Enterprise Armenia), also welcomed the participants of the event, stressed the importance of meetings with IT companies operating in Armenia, representatives of technological associations and state structures of the Republic of Armenia, which contribute to the development of optimal solutions, integration of companies in Armenia, improvement of legislative and other regulatory processes.
Deputy Minister of Economy of the RA Ani Ispiryan spoke about the programs aimed at modernizing the economy. And Mari Barseghyan, project manager of the Enterprise Incubator Foundation, spoke in detail about the activities of the foundation.
Chairman of the “Engineering Association” Aram Salatyan presented the concept of “Engineering City”, according to which companies are located around common equipment, and in the future it is planned to create a “Factory City”.
This was followed by a question and answer session, during which representatives of the industry companies addressed their questions to the officials of the RA High-Tech Industry, the RA Ministry of Economy, the RA Central Bank, the Migration Service, the SRC and sector companies.
The organizer of the event on the topic of “IT sector dialogue” is the “Investment Support Center” Foundation (Enterprise Armenia).