Կայացել է «ՏՏ ոլորտի երկխոսություն 2022» թեմայով միջոցառումը
Նոյեմբերի 16-ին կայացել է հանդիպում-քննարկում «ՏՏ ոլորտի երկխոսություն 2022» թեմայով, որին մասնակցել են պետական համակարգի պաշտոնյաներ և ոլորտային ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի խորհրդական Աննա Գասպարյանը ներկաներին է փոխանցել փոխվարչապետի ողջույնի խոսքը, որում վերջինս կարևորել է ՏՏ ոլորտի առանցքային դերը ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում: «ՀՀ-ն տեխնոլոգիական կլաստերի է վերածվում: Երևանը շատ հայտնի ընկերությունների տունն է դառնում: Ուրախ ենք բոլորին ողջունել այստեղ և հպարտ ենք, որ բարձրակարգ մասնագետները հենց մեր երկիրն են ընտրում: Մենք էլ, մեր հերթին, ամեն ինչ անում ենք մեր ներդրումն ունենալու, դյուրացնելու պետական ծառայությունները՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ոլորտի հետագա զարգացման համար»:
Այնուհետև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ներկայացրել է նախարարության ռազմավարությունը, իրականացվող մի շարք ծրագրերի մանրամասներ, որոնք ներառում են աջակցության, արտոնությունների տրամադրման բաղադրիչներ: Կարևորելով Հայաստանում գործունեություն ծավալած ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ այն կօգնի հասկանալ, թե ինչ խնդիրներ և լուծման հնարավորություններ կան:
Անդրադառնալով Գլոբալ ինովացիոն ինդեքսի ցուցանիշներին՝ Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ թեև ըստ ինդեքսի 2022թ. Հայաստանն իր դիրքերը զիջել է, սակայն ինստիտուցիոնալ ցուցանիշների առումով՝ բարենպաստ դիրք է զբաղեցնում, ինչը ենթադրում է, որ ոլորտի բարելավմանն ուղղված պետական քաղաքականությունը հաջողել է, աճել է ՏՏ ոլորտի ծառայությունների, ոլորտային ընկերությունների, մասնագետների թիվը:
«Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի (Էնթերփրայզ Արմենիա) գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանն իր հերթին ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, ընդգծել Հայաստանում գործունեություն ծավալած ՏՏ ոլորտի ընկերությունների, տեխնոլոգիական ասոցիացիայի ներկայացուցիչների, ՀՀ պետական կառույցների հետ հանդիպումների կարևորությունը, ինչը կնպաստի օպտիմալ լուծումների մշակմանը, ՀՀ–ում ընկերությունների ինտեգրմանը, օրենսդրական և այլ կարգավորող գործընթացների բարելավմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանն էլ խոսել է տնտեսության արդիականացմանը միտված ծրագրերի մասին։ Իսկ «Ձեռնարկությունների ինկուբաատոր» հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Մարի Բարսեղյանը մանրամասներ է ներկայացրել է հիմանադրամի գործունեության վերաբերյալ:
Ինժեներական ասոցացիայի նախագահ Արամ Սալաթյանը ներկայացրել է «Ինժեներական քաղաքի» կոնցեպտը, ըստ որի ընդհանուր օգտագործման սարքավորումների շուրջ ընկերություններ են տեղակայվում, իսկ հետագայում նախատեսվում է նաև «Գործարանային քաղաք» հիմնել:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել հարց ու պատասխան, որի ընթացքում ոլորտային ընկերությունների ներկայացուցիչներն իրենց հարցերն են ուղղել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունների, ՀՀ կենտրոնական բանկի, Միգրացիոն ծառայության, ՊԵԿ-ի և ոլորտային ընկերությունների պատասխանատուներին:
«ՏՏ ոլորտի երկխոսություն» թեմայով միջոցառման կազմակերպիչը «Ներդումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի (Էնթերփրայզ Արմենիա) էր:

Состоялось мероприятие «Диалог IT-сектора 2022»
16 ноября состоялась встреча-дискуссия на тему «Диалог ИТ-сектора 2022», в которой приняли участие государственные деятели и представители отраслевых компаний.
Советник вице-премьер-министра РА Амбарцум Матевосян Анна Гаспарян передала собравшимся приветственную речь вице-премьер-министра, в которой последний подчеркнул ключевую роль ИТ-сектора в развитии экономики РА. «Республика Армения превращается в технологический кластер. Ереван становится домом для многих известных компаний. Мы рады приветствовать всех здесь и гордимся тем, что высококлассные профессионалы выбирают нашу страну. Мы, со своей стороны, делаем все возможное, чтобы внести свой вклад, облегчить госуслуги, создать благоприятные условия для дальнейшего развития отрасли».
Затем заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян представил стратегию министерства, детали ряда реализуемых программ, включающих компоненты поддержки и предоставления льгот. Отметив важность встречь с представителями компаний ИТ-сектора, работающих в Армении, замминистра отметил, что это поможет понять, какие проблемы есть и возможности их решения.
Касаясь показателей Глобального инновационного индекса, Давид Саакян отметил, что хотя по индексу Армения в 2022 году потеряла свои позиции, но по институциональным показателям занимает благоприятную позицию, что говорит о том, что государственная политика, направленная на улучшение сектор преуспел. В секторе ИТ выросло количество услуг, отраслевых компаний, специалистов.
Генеральный директор Фонда «Центр поддержки инвестиций» (Enterprise Armenia) Левон Оганесян, также приветствовал участников мероприятия, подчеркнул важность встреч с действующими в Армении ИТ-компаниями, представителями технологических ассоциаций и государственных структур РА, которые способствуют выработке оптимальных решений, интеграции компаний в Армении, совершенствованию законодательных и других регуляторных процессов.
Заместитель министра экономики РА Ани Испирян рассказала о программах, направленных на модернизацию экономики. А Мари Барсегян, руководитель проекта фонда «Инкубатор предприятий», подробно рассказала о деятельности фонда.
Председатель «Инженерной ассоциации» Арам Салатян представил концепцию «Инженерного города», согласно которой компании размещаются вокруг общего оборудования, а в дальнейшем планируется создать «Фабричный город».
Далее состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой представители отраслевых компаний обратились со своими вопросами к представителям высокотехнологической промышленности РА, Министерства экономики РА, Центрального банка РА, Миграционной службы, СРЦ и отраслевых компаний.
Организатором мероприятия на тему «Диалог ИТ-сектора 2022» является Фонд «Центр поддержки инвестиций» (Enterprise Armenia).